Ekspertka: 500 zł dla dzieci z opieki zastępczej ma znaczenie dla rodzin spokrewnionych

PAP | dodane 2016-03-14 (08:04) 1 rok 1 miesiąc 10 dni 9 godzin i 10 minut temu | 14 opinii
 
357957i2.jpg

500 zł wsparcia dla dzieci z pieczy zastępczej ma szczególne znaczenie dla rodzin spokrewnionych i placówek typu rodzinnego, bo tam świadczenia na utrzymanie dzieci są najniższe - ocenia Joanna Luberadzka-Gruca z Koalicji na rzecz rodzinnej opieki zastępczej.

Ekspertka przypomniała, że spokrewniona rodzina zastępcza i placówka opiekuńcza typu rodzinnego otrzymuje na pokrycie kosztów utrzymania dziecka 660 zł na dziecko miesięcznie. Wszystkie pozostałe typy rodzin zastępczych, zawodowe i niezawodowe oraz rodzinne domy dziecka - 1 tys. zł.

W ramach programu "Rodzina 500 plus" dzieci w pieczy zastępczej otrzymają wsparcie w wysokości 500 zł miesięcznie. Dodatek wychowawczy - w wysokości świadczenia wychowawczego - będzie przysługiwać niezależnie od dochodu, na każde dziecko w wieku do 18 lat, umieszczone w rodzinie zastępczej, rodzinnym domu dziecka oraz placówce opiekuńczo-wychowawczej typu rodzinnego.

Luberadzka-Gruca podkreśliła w rozmowie, że potrzeby dzieci z rodzin zastępczych są większe niż tych ze zwykłych rodzin. - Niosą ze sobą bagaż różnych, często ciężkich doświadczeń, które się ujawniają wtedy, gdy dzieci czują się względnie bezpieczne - wyjaśniła.

Według niej nadzór nad wydawaniem tego dodatku powinien się odbywać w ramach tego samego nadzoru, który teraz jest prowadzony przez powiaty.

Ekspertka uważa, że o tym, na co pieniądze zostaną przeznaczone, powinni wspólnie decydować opiekun wraz z dzieckiem, jeśli ma ono powyżej 7 lat. - Zdanie dzieci powinno mieć znaczenie; one świadomie mogą wybierać, a dorośli powinni im w tych wyborach pomagać - powiedziała.

Pytana, które obszary najbardziej wymagają dofinansowania, powiedziała, że często są to te potrzeby, których dzieci sobie nie uświadamiają. - Najważniejsza jest pomoc psychologiczna, terapia, niwelowanie problemów, by dzieci mogły normalnie później żyć. Dzieci mają ogromne problemy zdrowotne, często są zaniedbane przez lata - powiedziała.

Dodała, że szczególnie chodzi tu o opiekę stomatologiczną. - To są często ogromnie koszty, bo refundowana stomatologia dziecięca w zasadzie nie istnieje. A często gdy dzieci wchodzą w wiek dojrzewania, okazuje się to strategiczną rzeczą i bardzo wpływa na ich samoocenę - wyjaśniła Luberadzka-Gruca.

W jej opinii kolejną kwestią, na którą przydadzą się pieniądze, jest pomoc w nadrabianiu zaległości szkolnych czyli korepetycje, nauka języków i przedmioty ścisłe oraz sfinansowanie wyjazdów szkolnych czy letnich.

Za ważne uznała też finansowe wspierania rozwoju talentów. - Rodzice zastępczy starają się znaleźć te obszary, w których dzieci są dobre, by miały coś, co podnosi ich poczucie wartości. Starają się rozwijać talenty, a to też wiąże się z kosztami - dodała.

Pytana, dlaczego w początkowych pracach nad programem 500 plus nie uwzględniono dzieci z rodzin zastępczych, powiedziała, że jej zdaniem "było to przeoczenie albo brak pogłębionej refleksji". Zaznaczyła, że Polska zmaga się z problemem demograficznym, potrzebuje rozwoju, a rodzina zastępcza jest taką samą rodziną, jak inne - na ten czas, gdy dziecko nie może przebywać z rodzina biologiczną, ma mu zapewniać wszystko, co możliwe do jak najlepszego rozwoju.

Dodatek wychowawczy w wysokości 500 zł miesięcznie przysługuje na każde dziecko umieszczone w rodzinie zastępczej lub w rodzinnym domu dziecka, bez względu na kryterium dochodowe. Jest on udzielany na wniosek rodziny zastępczej lub prowadzącego rodzinny dom dziecka. Dodatek otrzymają zarówno osoby otrzymujące świadczenie na pokrycie kosztów utrzymania dziecka na podstawie ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej, jak i osoby otrzymujące świadczenia na zasadach z ustawy o pomocy społecznej.

Tak jak w przypadku zwykłych rodzin, opiekunowie zastępczy mogą wnosić o przyznanie dodatku w terminie trzech miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci (czyli od 1 kwietnia br.).

Wniosek należy złożyć w powiatowym centrum pomocy rodzinie właściwym ze względu na miejsce zamieszkania. Wzór wniosku nie jest określany rozporządzeniem. Jest to analogiczne rozwiązanie jak w przypadku świadczeń na pokrycie kosztów utrzymania dziecka umieszczonego w rodzinnej pieczy zastępczej. Oznacza to, że w przypadku dodatku wychowawczego nie obowiązuje wzór wniosku o przyznanie świadczenia wychowawczego określony w rozporządzeniu MRPiPS.Polub WP Finanse na Facebooku

Tagi: dzieci, rodzina
Oceń
tak 3 37,50%
nie 5 62,50%

Opinie (14)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

6
0
~alex 2016-03-14 (15:08) 1 rok 1 miesiąc 10 dni 2 godziny i 6 minut temu

Nie w ilość trzeba inwestować, a w jakość i rozwój ludzi. Wspierać małe dzieci do wieku szkolnego i potem te co chodzą do szkoły i się uczą. Powinna być monitorowana frekwencja w szkole i wyniki w nauce. Średnia minimum 3.0 i przynajmniej wyrobią w sobie nawyki systematycznosci i obowiązku. Takim dawać kasę, bo z takich ludzi zamiast bezrobotnych będą ludzie pracujący i budujący nasz kraj, którzy nie będą wyciągać ręki po publiczną kasę albo tylko płodzić kolejne dzieci dla 500 zł. Co nam z kolejnych 2-3 mln bezrobotnych? Nie chodzisz do szkoły, nie uczysz się - nie masz kasy! Trzeba uczyć zawodu i jak zarządzać swoimi pieniędzmi, skutków zaciągania kredytów, skutecznego inwestowania. Słyszeliście o książce "Co robić, by zawsze mieć pracę i więcej zarabiać"? Tam o tym piszą.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

1
1
~aga 2016-03-14 (23:18) 1 rok 1 miesiąc 9 dni 17 godzin i 56 minut temu

ja nic od tego rządu nie dostanę choć mam 2 dzieci i bardzo o nie dbam.... niestety starsze skończyło niedawno 18 lat.... ale nie żałuję...języków się uczą ...wykształcę je za swoje.... i OBIECUJĘ że zrobię WSZYSTKO żeby nie przepracowąły w tym państwie nawet 1 dnia!!!!! wyjadą na zachód i będą żyły na poziomie a na moją emeryturę niech robią te dzieci z 500+....w końcu z moich podatków je dofinansowuję.... to niech robią tu za te nędzne stawki i utrzymują mnie

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

1
2
~A-dammm 2016-03-15 (06:13) 1 rok 1 miesiąc 9 dni 11 godzin i 1 minutę temu

Tak naprawde otrzyma 1/3 dzieci polskich500+. I tak nie wiadomo kiedy,terminy wypłat som przesuwane.

odpowiedz

1
2
~heniek 2016-03-14 (23:12) 1 rok 1 miesiąc 9 dni 18 godzin i 2 minuty temu

dobrze że dali te 5 stów...mam 3 bachorów to sobie 1500 przytule bedzie na fajki i wódkę z kolegami poszalejemy...a krzychu też 1000 dostanie to będziemy nachlani cały miesiąc a bachory niech gmina żywi

odpowiedz

21
4
~mama 2016-03-14 (13:43) 1 rok 1 miesiąc 10 dni 3 godziny i 31 minut temu

jak to jest że rodzina zastępcza dostanie pieniądze na każde dziecko nie zależnie od dochodu ale te pieniądze miały być na poprawę dzietności więc patalogia będzie rodzić a państwo im dziecko zabierze i umieści w rodzinie zastępczej tak poprawi dzietnośc super

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

14
18
~Leon z Tarnobrzega 2016-03-14 (13:03) 1 rok 1 miesiąc 10 dni 4 godziny i 11 minut temu

To jest pierwszy rząd,normalny rząd, który potrafił głośno otwarcie zdecydować o poprawie losu dzieci w rodzinach zastępczych.Te dzieci dorosną, i będą miały pełną świadomość kto docenił ich podstawowe potrzeby.To się nazywa POMOCNA DŁOŃ. Pozdrawiam wszystkich rozsądnych. Leon z Tarnobrzega.

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

3
2
~Mama 2016-03-14 (16:02) 1 rok 1 miesiąc 10 dni 1 godzinę i 12 minut temu

A rodzic biologiczny ile dostaje????

odpowiedz

1
0
~rycho 2016-03-14 (15:00) 1 rok 1 miesiąc 10 dni 2 godziny i 14 minut temu

Czy te pieniądze są zwolnione od łap komorników???? Nie oszukujmy się ,ale u częśći rodzin komornik siedzi na poborach

odpowiedz

Znajdź pracę z pracuj.pl

Skorzystaj

Kategorie:

Przydatne linki:

Partnerzy serwisu: