Trwa ładowanie...

Leki bez recepty nadal powinny być dostępne w sklepach - uważa Federacja Konsumentów

Dziewięć na dziesięć osób kupuje leki bez recepty w aptece. Co trzecia osoba kupuje te środki w małych sklepach osiedlowych, hipermarketach lub dyskontach. Popularne są też zakupy na stacjach paliw i w kioskach.

Leki bez recepty nadal powinny być dostępne w sklepach - uważa Federacja KonsumentówŹródło: WP.PL, fot: Pixabay.com/Domena publiczna
d6grm5n
d6grm5n

Federacja Konsumentów uważa, że leki bez recepty nadal powinny być dostępne w sprzedaży również poza aptekami. Z badań przeprowadzonych przez Federację wynika, że podobnego zdania jest dwóch na trzech Polaków.

W poniedziałek Federacja Konsumentów przedstawiła raport, z którego wynika, że większość Polaków kupujących leki bez recepty sięga po środki na ból głowy (50,8 proc.). Popularne są też leki przeciwgorączkowe (44 proc.), na przeziębienie (43 proc.), na ból i zapalenie gardła (38 proc.) oraz na ból mięśni i stawów (32 proc.). Tylko 6 proc. respondentów nie kupiło żadnego leku bez recepty w ciągu ostatnich 12 miesięcy.

Dziewięć na dziesięć osób kupuje leki bez recepty w aptece. Co trzecia osoba kupuje te środki w małych sklepach osiedlowych, hipermarketach lub dyskontach. Popularne są też zakupy na stacjach benzynowych i w kioskach.

Osoby, które kupują leki bez recepty poza apteką najczęściej wskazywały, że robią to przy okazji innych zakupów (51,1 proc.) lub dlatego, że jest im tak wygodniej (49,8 proc.). Ważnym czynnikiem jest również możliwość zakupu medykamentów w każdym momencie.

d6grm5n

- W przypadku ograniczenia sprzedaży leków bez recepty tylko do aptek w trudnej sytuacji znaleźliby się mieszkańcy wsi i małych miejscowości - podkreśliła wiceprezes Federacji Konsumentów Aleksandra Frączek. Zwróciła uwagę, że co piąty badany wskazywał, że nie kupuje leków bez recepty w aptece, ponieważ jest ona zbyt daleko.

Dwie na trzy osoby biorące udział w badaniu uważają, że leki bez recepty nadal powinny być dostępne także w innych niż apteki punktach sprzedaży. Respondenci argumentowali, że zwiększa to dostępność do leków (szczególnie gdy apteka jest daleko od miejsca zamieszkania) i daje możliwość zakupu leków w razie nagłej potrzeby w późniejszych godzinach i bez konsultacji.

- Wyniki raportu wskazują jednoznacznie, że sprzedaż leków poza aptekami należy zachować w tym kształcie, jaki mamy dzisiaj - oceniła Frączek. Podkreśliła jednocześnie potrzebę aktywniejszych działań edukacyjnych w zakresie spożywania leków i wynikających z tego zagrożeń.

Prawniczka z Federacji Konsumentów Aleksandra Dunajewska zwróciła uwagę, że każdy kraj UE wprowadza własne zasady sprzedaży leków bez recepty. Mówiła, że w państwach, w których utrzymany jest monopol aptek na sprzedaż leków, ceny leków są znacznie wyższe.

d6grm5n

Podkreśliła, że otwarcie rynku pozaaptecznego nie spowodowało gwałtownego wzrostu sprzedaży i konsumpcji leków. - Sprzedaż leków poza aptekami nie stanowi zagrożenia, ponieważ leki, które są dostępne poza aptekami mają obniżoną zawartość substancji leczniczej, a więc są odpowiednio bezpieczniejsze dla konsumentów - dodała.

Osoby kupujące leki bez recepty częściej same podejmują decyzję o zakupie niż konsultują ją z lekarzem (63 proc.). Zaleceniami lekarza częściej kierują się osoby, które leki kupują leki w aptekach (49 proc.), niż ci, którzy sięgają po nie w innych miejscach (31 proc.).

Jednocześnie co trzecia osoba deklaruje, że w razie pojawienia się dolegliwości zawsze lub często konsultuje się z lekarzem, a kolejne 37 proc. badanych wskazało, że zależy to od rodzaju dolegliwości. - Nie ma powodów do niepokoju, że nadmiernie się zajmujemy samoleczeniem w sposób niekontrolowany - komentuje Frączek.

d6grm5n

Co trzecia osoba deklaruje, że zawsze czyta ulotki załączone do leków bez recepty. Niemal połowa badanych czyta je czasami lub tylko wówczas, gdy nie zna danego leku. Bardzo rzadko lub w ogóle ulotek nie czyta co piąta osoba.

Większość badanych (61 proc.) uważa, że stosowanie substancji aktywnych w dawkach wyższych niż zalecane może stanowić bezpośrednie zagrożenie dla życia lub zdrowia. Co dziesiąta osoba jest przeciwnego zdania.

Ogólnopolskie badanie ankietowe "Leki bez recepty - zwyczaje i preferencje konsumentów" zostało przeprowadzone w listopadzie przez Federację Konsumentów na reprezentatywnej grupie 2674 osób.

d6grm5n
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d6grm5n