Niedziela wolna od handlu. Polska może być wśród tych krajów

PAP | aktualizacja 2016-03-20 (17:32) 11 miesięcy 6 dni 7 godzin i 12 minut temu | 359 opinii
 
380694i2.jpg

Tylko w dziewięciu z 28 państw Unii Europejskiej obowiązują znaczące ograniczenia dotyczące handlu w niedziele i święta. W pozostałych 19 przez cały tydzień zakupy można robić niemal bez limitów. Najostrzejsze restrykcje panują w Niemczech, Austrii, Belgii i Holandii.

W Polsce do zakazu handlu w niedzielę nawołuje Solidarność. Już zbiera podpisy pod obywatelskim projektem ustawy w tej sprawie.

Nie ma unijnych przepisów, dotyczących niedzielnego handlu. To kraje członkowskie podejmują ostateczną decyzję, czy sklepy mogą być otwarte w tym dniu, czy też nie. W niektórych państwach, gdzie nie ma konkretnych przepisów dotyczących godzin otwarcia sklepów w niedziele i święta, sprawę reguluje zwyczaj.

Zakupy w niedzielę praktycznie bez ograniczeń, zarówno w małych, jak i dużych sklepach można robić w Bułgarii, Chorwacji, Cyprze, Czechach, Danii, Estonii, Finlandii, Hiszpanii, Irlandii, Litwie, Łotwie, Malcie, Polsce, Portugalii, Rumunii, Słowacji, Słowenii, Szwecji, Włoszech i Wielkiej Brytanii.

Niemal całkowity zakaz handlu w niedzielę i święta obowiązuje w Niemczech, Austrii. Częściowe restrykcje mają Belgia, Francja, Grecja, Holandia, Luksemburg, Holandia i Węgry.

W Niemczech i Austrii istnieje tzw. Sonntagsruhe, czyli "niedzielna cisza". Oznacza to, że w niedziele i święta zamknięte są wszystkie sklepy; działać mogą tylko stacje benzynowe i sklepiki na dworcach kolejowych oraz położone w sąsiedztwie atrakcji turystycznych. W praktyce doszło do tego, że dworce i stacje benzynowe pełnią rolę głównych źródeł zaopatrzenia w produkty spożywcze w dni wolne.

W Holandii sprawy niedzielnego handlu regulują przepisy lokalne. W gminach położonych głównie w tzw. holenderskim pasie biblijnym (centrum kraju, gdzie rządzą protestanccy konserwatyści), handel w niedzielę jest zakazany. W innych rejonach kraju nie ma ograniczeń.

W Belgii w niedziele i święta mogą być otwarte tylko małe sklepy. Przepisy stanowią, że piekarnie w tych dniach mogą pracować od 7 do 12, a sklepy mięsne - od 8 do 12.

W Luksemburgu duże sklepy mogą być otwarte tylko w pierwszą niedzielę miesiąca od godz. 14 do godz. 18.

Ograniczenia w niedzielnym handlu obowiązują również we Francji. Hipermarkety w ogóle nie mogą się w tym dniu otwierać, a supermarkety w dużych miastach lub regionach turystycznych pracują tylko od 9 rano do 13 pod warunkiem, że prowadzą dział spożywczy.

W Grecji w niedziele i święta otwarte są tylko małe sklepy. Duże markety mogą prowadzić handel w siedem wybranych niedziel w roku. Trwają jednak przymiarki do liberalizacji tych zasad, a w 10 regionach kraju realizowany jest program pilotażowy, oceniający skutki handlu bez ograniczeń przez siedem dni w tygodniu.

W Szwecji niedzielne restrykcje dotyczą tylko sklepów monopolowych; w niedzielę nie można sprzedawać alkoholu.

W Wielkiej Brytanii - w Anglii, Walii i Irlandii Północnej - w niedzielę i święta wielkie markety spożywcze mogą być otwarte tylko przez kilka godzin. Te ograniczenia nie dotyczą Szkocji.

Od 9 marca 2015 roku na Węgrzech w niedzielę mogą pracować tylko sklepy rodzinne (a więc właściciel lub jego najbliżsi) o powierzchni do 200 m kw. Wyjątkiem jest okres przed Bożym Narodzeniem sieć handlowa może prowadzić handel bez ograniczeń. Większe sklepy mogą też wybrać jedną niedzielę w roku, w którą będą otwarte.

Choć w Chorwacji i Włoszech nie obowiązują żadne zakazy, sklepy spożywcze zazwyczaj pozostają zamknięte w niedziele, ewentualnie otwierają się na kilka godzin po południu.

Również w Hiszpanii nie ma zakazu handlu w niedzielę, sprawę regulują jednak władze lokalne i określają handlowy kalendarz. Zgodnie z nim sklepy zazwyczaj są otwarte w pierwszą niedzielę miesiąca oraz niedziele poprzedzające święta.

Zdaniem związków zawodowych pracownicy handlu są przemęczeni pracą 7 dni w tygodniu i nie mają czasu na życie rodzinne. Wprowadzanie wolnych niedziel według nich nie spowoduje pogorszenia sytuacji gospodarczej, ani nie doprowadzi do wzrostu bezrobocia, bo handel przeniesie się na inne dni tygodnia.

Zwolennicy liberalizacji handlu zauważają, że zakazy ograniczają wolność gospodarczą oraz przyczyniają się do wzrostu bezrobocia. Przyznają jednak, że większe korzyści z niczym nieograniczonego niedzielnego handlu czerpią duzi gracze.

W Polsce NSZZ Solidarność już zbiera podpisy pod obywatelskim projektem ustawy zakazującej handlu w niedzielę. Projekt przewiduje, że handel zakazany byłyby w niedziele, święta, Wigilię i Wielką Sobotę. Wyjątkiem byłoby kilka niedziel w roku, m.in. niedziele przedświąteczne i tzw. niedziele wyprzedażowe.

Wyłączone spod działania ustawy byłyby sklepy do 5 metrów kwadratowych, prowadzone przez właścicieli i członków ich rodzin, piekarnie, stacje benzynowe do 300 metrów kwadratowych, sklepy w szpitalach, na lotniskach, kwiaciarnie, sklepy z dewocjonaliami itp.

Zobacz także: 

Polub WP Finanse na Facebooku

Oceń
tak 77 66,38%
nie 39 33,62%

Opinie (359)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

0
0
~ah jojo 2016-09-11 (18:46) 5 miesięcy 15 dni 5 godzin i 58 minut temu

Sklepy to tylko sklepy, przecież w weekend jak w tygodniu czynne są różne inne lokale - puby, kluby, restauracje, kawiarnie, baseny i wiele innych. Je też zamknąć, a w ogóle sobotę też zróbmy wolną. Idziemy na całość. Czynne będą tylko kościoły, żeby tak oszczędzoną kasę przeznaczyć na pożytek publiczny. Nowe Maybachy same się nie kupią, biskupi są biedni.

odpowiedz

0
1
~leszek 2016-06-16 (18:06) 8 miesięcy 10 dni 6 godzin i 38 minut temu

Niech czarna szarańcza nie myśli że w ten sposób nagoni ludzi do kościoła aby wyrwać jak najwięcej na tacę

odpowiedz

1
2
~Ewik 2016-03-22 (20:03) 11 miesięcy 4 dni 4 godziny i 41 minut temu

Niech te osoby które pracują tylko od poniedziałku do piątku. Przyjdą sobie popwacowa weekend zobaczymy czy wtedy będzie im tak wesolo. Możecie robić zakupy od poniedziałku do piątku. A nie spacerowanie z dziećmi po galeriach w niedzielę super atrakcja.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

0
0
polak zwykły 2016-03-23 (10:01) 11 miesięcy 3 dni 14 godzin i 43 minuty temu

.....Do zwolenników zakazu handlu w niedziele: czyli analogicznie, w dbałości o "życie rodzinne" wielu setek tysięcy pracowników, obowiązkowo zakazać pracy dla: KIN..... TELEWIZJI.... RESTAURACJI....... BASENÓW I KĄPIELISK..... CUKIERNI…. wszelakich INFOLINI… CYRKÓW.......HOTELI……… WESOŁYCH MIASTECZEK....... TEATRÓW.... KAWIARNI...... TAKSÓWEK...... PUBÓW....... MUZEÓW...... WYCIĄGÓW NARCIARSKICH…….. KOMUNIKACJI MIEJSKIEJ...... RADIA……. STACJI BENZYNOWYCH……. STADIONÓW I OBIEKTÓW SPORTOWYCH........ SKLEPIKÓW OSIEDLOWYCH………... Czy też hipokryci wciskający kit o życiu rodzinnym wymyślą wymówkę by tą bardzo liczną grupę pracowników dyskryminować w niedzielę? Tam według nich nie pracują ludzie? TAM GORSI LUDZIE PRACUJĄ????….. i nie zasługują na wolną niedzielę???

odpowiedz

11
16
~stara baba 2016-03-21 (10:35) 11 miesięcy 5 dni 14 godzin i 9 minut temu

Ręce opadają, do czego ten świat i nasz grajdoł zmierza ! Wszystko, co robię w życiu to dyktat: nie mogę decydować o swoim ciele, o swojej ciąży,o swojej d...., o tym,kiedy mam robić zakupy, kiedy muszę odpoczywać, co powinnam myśleć, kogo powinnam kochać itp, itd ! W tych mózgach mają już chyba nas....., żyć się nie chce ! Zakład psychicznie chorych !

odpowiedz

pokaż 5 ukrytych odpowiedzi

0
2
~wewe 2016-03-22 (09:31) 11 miesięcy 4 dni 15 godzin i 13 minut temu

To nieprawda. W Hiszpanii i we Włoszech duże sklepy są w większości zamknięte. Nie wiem, jakie są zasady ale na pewno nie jest bez ograniczeń.

odpowiedz

11
15
~Kindzior 2016-03-21 (10:33) 11 miesięcy 5 dni 14 godzin i 11 minut temu

Jak ktoś glosował na sektę może całą niedzielę siedzieć w kościele, jak lubi i nie musi latać za promocjami serków, bananów czy jogurtów. Niech się odwalą lepiej od innych i nie wciskają nam na siłę swoich katolskich praw, bo każdy sobie sam wybiera sposób spędzenia niedzieli.

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

10
26
~Wiki 2000 2016-03-21 (09:58) 11 miesięcy 5 dni 14 godzin i 46 minut temu

Dlaczego ktoś ma mi zakazywać że nie mogę iść w niedzielę do sklepu to mój wybór a co do pracowania 7 dni w tygodniu to przesada jak ktoś pracuje w weekendy to ma w tygodniu wolne

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

18
5
polak zwykły 2016-03-21 (11:26) 11 miesięcy 5 dni 13 godzin i 18 minut temu

Przecież zamiast w niedzielę to w tygodniu również możecie zatankować, pójść do kina, pubu, restauracji, na basen, oglądać telewizję itd.. Itp....... A ty hipokryto i hipokryto dlaczego ZMUSZASZ KELNERKĘ by obsługiwała twoje dzieciaki w restauracji W NIEDZIELĘ z powodu twojego LENISTWA ????????......Ale nie..... TAM GORSI LUDZIE PRACUJĄ????….. TO WAM NIE PRZESZKADZA, że setki tysięcy ludzi w niedzielę i tak by pracowały... wam przeszkadza TYLKO handel w marketach... o pracy w których NIE MACIE ZIELONEGO POJĘCIA…..

odpowiedz

pokaż 4 ukryte odpowiedzi

79
41
~Gość 2016-03-21 (07:50) 11 miesięcy 5 dni 16 godzin i 54 minuty temu

Popieram. Niedziela powinna być od odpoczynku i spędzenia czasu z rodziną.

odpowiedz

pokaż 10 ukrytych odpowiedzi

Znajdź pracę z pracuj.pl

Skorzystaj

Kategorie:

Przydatne linki:

Partnerzy serwisu: