Logo dostawcy Od 2014 r. nowe stawki opłat abonamentowych za radio i telewizję

PAP | dodane 2013-05-20 (12:35) 3 lata 11 miesięcy 4 dni 14 godzin i 14 minut temu | 977 opinii
 

5,90 zł miesięcznie zapłacą od stycznia 2014 r. użytkownicy odbiorników radiowych, opłata za używanie odbiornika telewizyjnego lub radiowego i telewizyjnego wyniesie 19,30 zł miesięcznie - poinformowała w poniedziałek Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji.

Oznacza to, że w przyszłym roku za użytkowanie nadajnika radiowego abonenci zapłacą miesięcznie o 25 gr więcej, a o 65 gr więcej za użytkowanie odbiornika telewizyjnego lub radiowego i telewizyjnego.

W poniedziałkowym komunikacie KRRiT przypomniała, że przy opłacaniu abonamentu za okres dłuższy niż jeden miesiąc przysługują ulgi w opłatach. Opłatę abonamentową należy wnieść do 25. dnia każdego miesiąca. Opłaty na poczet 2014 r., według nowych stawek, można będzie wnosić od 30 maja br.


Do końca 2013 r. obowiązują stawki 5,65 zł miesięcznie za używanie odbiornika radiowego i 18,65 zł miesięcznie za używanie odbiornika telewizyjnego lub radiowego i telewizyjnego.

W zeszłym roku wpływy z abonamentu radiowo-telewizyjnego wzrosły po raz pierwszy od prawie dekady. Zgodnie ze sprawozdaniem Krajowej Rady za 2012 r. opłaty wyniosły 550 mln zł i były wyższe o 80 mln zł od opłat w 2011 r. W ocenie KRRiT wzrost wpływów był zasługą poprawy ściągalności zaległości przez Pocztę Polską, organ uprawniony do poboru.

Zdaniem przewodniczącego KRRiT Jana Dworaka "ten sposób zbierania opłaty audiowizualnej jest już anachroniczny i on dożywa swoich dni". - Może będzie skuteczny przez rok albo przez dwa - mówił w poniedziałek w radiowej Trójce. Jak przekonywał przewodniczący, ten czas powinien zostać wykorzystany do opracowania nowego aktu prawnego, w którym znalazłby się nowy system finansowania mediów publicznych.

W opinii Dworaka, "wielką groźbą dla mediów publicznych" byłoby odłożenie prac z uwagi na rozpoczynający się okres przedwyborczy i powrót do nich za trzy lata.

- Wiem, że pewne prace zostały podjęte w Ministerstwie Kultury. Krajowa Rada i nasi eksperci biorą udział w tych pracach. Mam nadzieję, że za tym pójdą nie tylko prace eksperckie, ale również decyzje polityczne - mówił przewodniczący KRRiT.

Dworak przypomniał, że abonament płaci zaledwie osiem procent słuchaczy i widzów. - Nie istnieją skuteczne środki kontroli dla osób, które nie zarejestrowały odbiorników. To jest ta zasada, która nie powinna już obowiązywać, bo nikt nie będzie przecież rejestrować telefonu komórkowego (...), a to też jest odbiornik - mówił.

- Można ściągać należności z osób zidentyfikowanych i ona jest w związku z tym jeszcze bardziej niesprawiedliwa, bo jest skuteczna wobec tych, którzy zachowali się przyzwoicie i kiedyś zarejestrowali odbiornik radiowy i telewizyjny - uznał Dworak.

Polub WP Finanse na Facebooku

Oceń
tak 0 50,00%
nie 1 50,00%

Opinie (977)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

31
0
~jaanka10jaanka 2013-05-20 (17:19) 3 lata 11 miesięcy 4 dni 9 godzin i 30 minut temu

Niech usługodawcy telewizji kablowych lub innych abonamentowych telewizji podpiszą umowe z KRRiT i zawrą w opłacie abonamentowej sprzedawanych usług minimalną kwotę np. 5 zł jako kwotę abonamentową za użytkowanie radia i tv i ściągalność TP za abonament będzie nie 8% jak przeczytałam a 50 %. Mniejsze kwoty ale więcej płacących i po sprawie, wilk będzie syty i owca cała:) TP bedzie miała o wiele większe dochody z abonamentu. Czy to takie trudne? Usilnie chcą ściągnąć coś z Polaków na co z żadnym z nas nie podpisali umowy. Żenada i tyle

odpowiedz

pokaż 4 ukryte odpowiedzi

0
0
~yeti 2013-08-07 (20:43) 3 lata 8 miesięcy 17 dni 6 godzin i 6 minut temu

ciekawi mnie niezmiernie jaki procent naszych wybrańców płaci abonament ????????

odpowiedz

0
0
~Stach Ostróżka 2013-08-04 (21:33) 3 lata 8 miesięcy 20 dni 5 godzin i 16 minut temu

Do oglądania jedynie słusznej telewizji powinie skłaniać obywateli nie tylko przymusowy spec-podatek, lecz także przymusowe egzaminowanie obywateli ze znajomości podawanych przez nią poglądów przez urzędników nowego Ministerstwa Słuchalności Prawd Objawionych. Już samo powołanie takiego resortu z instancjami wojewódzkimi, powiatowymi i gminnymi wywrze dobrotliwe skutki, bo znacznie zmniejszy bezrobocie i zwiększy liczbę wyborców partii rządzących, ale zasadnicze znaczenie będzie miała jego działalność kontrolna. Podniesie się bowiem świadomość społeczna obywateli, którzy w rezultacie będą pokładać pełną wiarę w to, co głosi rząd ustami swego szefa, a więc staną się jeszcze bardziej szczęśliwi i odrzucą wszelką krytykę malkontentów. A o to przecież chodzi., aby Polska rosła w siłę, a naród czuł się szczęśliwy.

odpowiedz

2
0
~stoik 2013-06-10 (21:58) 3 lata 10 miesięcy 14 dni 4 godziny i 51 minut temu

aż się nie chce komentować tego typu wypowiedź Dworaka. Pana "wódz", niejaki Tusk, taki lider PO - panie Dworak, nawoływał do niepłacenia tej niepotrzebnej daniny, pamięta Pan? Czy amnezja wybiórcza pana dopadła? A może "coś nie pasuje"? Wasza arogancja, bezczelność i buta jest haniebnym przykładem zaprzaństwa, za ten wasz poziom nędznego zakłamania i faryzeuszowskiej mentalności gardzę wami. Abonament płacę, bo uważam za słuszną składkę na media społeczne - a wy zawładnęliście tak Polskim Radiem jak i Polską Telewizją, traktujecie ją jak swą własność, niszczycie je dla własnej korzyści. Mam ochotę plunąć wam w zakłamaną gębę - tylko szkoda mi mej śliny na poniewierkę. A płacić będę bo mam nadzieję, że zostaniecie rozliczeni z malwersacji i szkodnictwa gospodarczego. Za to są paragrafy.

odpowiedz

3
0
~antona50 2013-05-28 (11:40) 3 lata 10 miesięcy 27 dni 15 godzin i 9 minut temu

Za co płacić za POWTÓRKI ? Mimo , że mam 50 lat nie choruję na sklerozę . Nie mam pakietu z kablówki bo jest drogi. Nie zwiększono mi też pakietu o bezpłatne kanały po przejściu na cyfrową telewizję. Zastanawiam się jak zrezygnować wcześniej z opłat.

odpowiedz

10
0
~ale 2013-05-21 (08:13) 3 lata 11 miesięcy 3 dni 18 godzin i 36 minut temu

to jak to w końcu prawnie jest, musimy płacić czy nie?

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

3
0
~Mariusz 2013-05-26 (21:25) 3 lata 10 miesięcy 29 dni 5 godzin i 24 minuty temu

Mogą do 100zł podwyżyć na miesiąc. Ja się dziwie kto to w ogóle płaci... Chyba same tumany ... Wielcy znawcy co mają CYFROWĄ DARMOWĄ TELEWIZJĘ NAZIEMNĄ i ich zaj&*isty dekoder DVB-T! Jedyne za co mogę płacić to śmieci (dobrze że teraz wszyscy Polacy będą płacić bo czemu ciocia ze wsi nie płaci a ja muszę? bo niby miasto śmieci a wieś nie??!?!? skończyło się KU^&%), prąd, gaz i wodę i podatki- bo zużywam to i płacę a tym śmieciom nie będę płacił za taniec z gwiazdami 10 K*RWA bo mnie to nie interesuje - wolę poczytać bądź się czegoś nauczyć. Nie rejestruję odbiornika i nie będę tego robił - jeśli ktoś nie przyjdzie mi z prawomocnym wyrokiem sądu aby wpuścić go do domu to go nie wpuszczę gdyż nie mam takiego obowiązku - podstawowe prawo każdego obywatela. I niech tusk swoich gońców z poczty zostawi - niech się zajmą paczkami i listami - ostatnio na 3-4 listy ze 2-3 podarte - bo kusiło co ładnego przyszło - może jakaś wartościowa elektronika i szkoda byłoby przepuścić i nie skroić ....

odpowiedz

17
6
~dad 2013-05-21 (09:59) 3 lata 11 miesięcy 3 dni 16 godzin i 50 minut temu

jest mi przykro i smutno...czuje sie skrzywdzony!! Od lat płace uczciwie abonament a inni maja to gdzies...Ja w nagrodę mam podwyzke, a inni sie śmieją! To nie jest wolny i sprawiedliwy kraj...zróbmy cos z tym błagam!!! Prosze

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

11
1
~crispar 2013-05-20 (22:36) 3 lata 11 miesięcy 4 dni 4 godziny i 13 minut temu

nie powinni chodzc na zadne wybory az do czasu zniesienia abonamentu zakodowania programow tv publicznej ci co niechca placic abonamentu bo uwazaja ze polska publicznopodobna tv i radio powinny dzialac tak jak wszystkie inne telewizje i radia nadajace w polsce a wiec na zasadach zdrowej konkurencji a nie tego co przyznaja sobie ustawami kolesie przy wladzy bedacy od 20paru lat w najwyzszych kregach rzadowych i sejmowych i zapewne uwazajacy ze tam doczekaja swych emerytur wiec moga sobie ustanowic prawo by pobierac od obywateli haracz na ich tube propagandowa ktora ulatwia im trwanie przy korytach innego sposobu na chamstwo politykow nie ma poprostu

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

121
2
~m. 2013-05-20 (14:14) 3 lata 11 miesięcy 4 dni 12 godzin i 35 minut temu

ale ja z KRRiTV żadnej umowy na dostarczanie sygnału nie podpisywałem. na jakiej podstawie każą mi płacić?

odpowiedz

pokaż 6 ukrytych odpowiedzi

Znajdź pracę z pracuj.pl

Skorzystaj

Kategorie:

Przydatne linki:

Partnerzy serwisu: