Opłaty w Blablacar. Serwis pobiera nawet 20 proc. wartości biletu

Sebastian Ogórek, Money.pl | aktualizacja 2016-03-08 (10:36) 1 rok 1 miesiąc 18 dni 1 godzinę i 23 minuty temu | 63 opinie
 
338192i2.jpg

Koniec z darmowymi rejestracjami przejazdów w Blablacar. Serwis od poniedziałku wprowadził opłaty dla pasażerów. Minimum to 3 zł, ale gdy przejazd kosztować będzie 120 zł, to prowizja sięgnie nawet 20 zł.

Pani Renata ma około 50 lat i jest stałą użytkowniczką Blablacar. Zrezygnowała z pociągów i autobusów i dziś, gdy ze swojej wsi w Pomorskiem jedzie do narzeczonego mieszkającego pod Warszawą, korzysta z kierowców znalezionych w serwisie.

- Jadę szybciej niż nawet Pendolino, zabierają mnie spod domu, a cena jest taka sama. No i zawsze trafia się na kogoś ciekawego - mówi.

Dopóki znajomy nie pokazał jej serwisu, nie potrzebowała nawet internetu w domu i telefonie. Dostęp do niego kupiła tylko ze względu na aplikację zainstalowaną w smartfonie. Jak mówi, dodatkowe 5 zł opłaty to nie kłopot, bo dla niej i tak największym plusem Blablacar jest czas i komfort przejazdu.

Ciekawe, czy tak samo pomyśli 1,5 miliona innych użytkowników serwisu w Polsce? Od poniedziałku Blablacar zaczął pobierać minimum 3 zł od każdego pasażera. Kwota będzie obowiązywała przy przejazdach do 15 zł. Im droższy „bilet”, tym prowizja będzie wyższa. Przy cenie 46-50 zł dopłacić trzeba 9 zł. Przy 100 zł będzie to już 18 zł.

A powyżej 120 zł obowiązuje nieco bardziej skomplikowany system prowizyjny – obliczenie odbywa się według wzoru 3 zł plus 12 proc. wartości biletu, a następnie sumę pomnożyć trzeba przez 24 proc. Średnio prowizja pobierana przez Blablacar wynosi ok. 20 proc. ceny przejazdu. Zarejestrowani dotąd użytkownicy otrzymują jeszcze dwa darmowe przejazdy do wykorzystania do końca roku.

- Liczba użytkowników a co za tym idzie: funkcjonalność serwisu, jest już na tyle duża, że przyszedł czas na kolejny krok w naszym rozwoju i rozpoczęcie pobierania opłat. Projekt i produkt dojrzały do tego momentu. Nigdy nie ukrywaliśmy, że kiedyś będziemy je pobierać. Szykowaliśmy się na to od dawna, a naszym użytkownikom od kilku miesięcy pokazywaliśmy już opłaty w systemie rezerwacji, choć ich nie pobieraliśmy – mówi Wirtualnej Polsce Michał Pawelec, szef polskiego oddziału Blablacar.

Serwis wywodzący się z Francji pobiera opłaty od swoich użytkowników m.in.: w Hiszpanii, Włoszech i Wielkiej Brytanii. Pawelec tłumaczy, że system prowizyjny został wprowadzony, gdy jego firma uznała, że na najważniejszych trasach w danym kraju liczba umawiających się pasażerów i kierowców jest na tyle duża, że nawet rezygnacja części osób nie sparaliżuje działania serwisu.

- Na najpopularniejszych trasach w okolicach weekendu to jest zazwyczaj kilkaset, a nawet ponad tysiąc dostępnych miejsc. Opłaty pozwalają nam pokryć koszty pracowników, serwerów, moderacji, rozstrzygania sporów itd. Nam chodzi o to, żeby tworzyć dobry, wiarygodny serwis wspólnych przejazdów. Nie chcemy użytkowników atakować reklamami. Wprowadzamy więc opłaty od pasażerów rezerwujących miejsca, by dalej się rozwijać – tłumaczy Pawelec, dodając, że jego zdaniem Polacy powoli przyzwyczajają się do płacenia w internecie.

Ale odejście części użytkowników musi być wpisane we wprowadzenie prowizji. Już rok temu, gdy Blablacar wprowadził system punktowy, skazujący naprawdę często podróżujących na dopłacanie do przejazdów, posypały się na niego gromy. I choć część osób groziło, że odejdzie gdzie indziej, to skończyło się tylko na negatywnych komentarzach.

Od poniedziałku na Facebooku firmy także większość użytkowników krytykuje zmianę. Piszą, że ich zdaniem już wcześniej po wprowadzeniu systemu rezerwacji część osób zrezygnowała. Zwracają uwagę, że opłaty są za wysokie i dlatego przejdą do konkurencji.

- To teraz już nie będzie tylu chętnych na przejazdy...Jeszcze jest nadzieja, w YanosikAutostop - o ile ruszą z reklamą bardziej agresywnie - pisze jeden z nich.

- Jak można nałożyć takie opłaty?? Wartość kawy?!!!!!!!!!!!Doskonale wiecie, że wiele osób korzystających z serwisu dojeżdża do pracy i w stosunku miesięcznym ta opłata to będzie niebanalna kwota - dodaje inna osoba.

- Stawki są źle obliczone dla kwoty przejazdu 15 zł ok 130 km oplata to 3 zł czyli 20 proc. ceny ??? to drogo te oplaty powinny byc nie wyzsze niz 10% ceny przejazdu Polska to nie Francja - stwierdza komentujący (pisownia oryginalna - przyp. red.).


Pawelec nie chce mówić, jaka liczba użytkowników może teraz zrezygnować z korzystania serwisu. Twierdzi, że w innych krajach nigdy nie był to największy problem.

– Od 2010 roku jesteśmy stale na fali wzrostowej. Ewentualne zmiany w produkcie, takie jak wprowadzenie opłat, mogły wpływać jedynie na to, że aktywność naszych użytkowników nie zawsze rosła tak szybko, jak się wcześniej spodziewaliśmy – tłumaczy, dodając, że do platformy cały czas dołączają osoby, które nie znały jej, gdy prowizji nie było. - Gdy nie ma już biletów na pociąg czy autobus, często miejsce u kierowcy znalezionego dzięki BlaBlaCar jest jedynym wyborem. - dodaje.

Problem w tym, że dla serwisu nie ma alternatywy. Konkurencję próbował stworzyć Yanosik, który do aplikacji ostrzegającej przed fotoradarami, dodał drugą o nazwie Autostop. Na dziś wg sklepu Play ma ona mniej niż 50 tys. pobrań. Na popularnej trasie z Warszawy do Gdańska znajdujemy tylko jeden przejazd w tygodniu (serwis nie pozwala ustawić daty podróży), w Blablacarze ofert jest ponad 100 na najbliższe trzy dni i kilkaset miejsc wolnych.

Poza tymi dwoma jest jeszcze dawny otodojazd.pl, który teraz działa pod marką inonecar.pl. Ten skupił się jednak głównie na codziennych dojazdach do pracy, a nie podróżach po Polsce czy Europie. Popularnością cieszą się też grupy na Facebooku, ale te z kolei są zamknięte jedynie na pojedyncze trasy.

Trzeba pamiętać, że Blablacar opłat nie zamierza pobierać od kierowców. Oni praktycznie zmiany nie odczują żadnej. Nadal będą pobierać gotówkę od swoich pasażerów, tak jak robili to dotychczas. Na dodatek zeszłoroczna interpretacja podatkowa Ministerstwa Finansów pozwala im to robić bez ryzyka kary nakładanej przez fiskusa. Dopóki pasażerowie dokładają się do kosztów podróży, a nie dają zarobić kierowcy, nie trzeba płacić żadnych podatków.

Model biznesowy Blablacaru, polegający na tzw. ekonomii współdzielenia (z ang. sharing economy) dostrzegła już Bruksela. Pawelec nie boi się jednak żadnych problemów z tego tytułu. W ostatnim czasie Komisja Europejska zaprosiła między innymi jego firmę do konsultacji na ten temat. Jak mówi, rozmowy odbywały się na zasadzie konsultacji z przedstawicielami branży, a nie ostrzeżeń.

- Wierzymy, że dzielenie się przez kierowców kosztami przejazdu bez celu komercyjnego jest pełnym odzwierciedleniem idei ekonomii współdzielenia – dodaje, stwierdzając, że w podobny sposób zaczynają myśleć też unijni urzędnicy.

Z ostatniego raportu firmy doradczej PwC wynika, że przez firmy działające na zasadach ekonomii współdzielenia na całym świecie do 2025 roku przepłynie aż 335 mld dolarów.

Polub WP Finanse na Facebooku

Oceń
tak 3 5,26%
nie 54 94,74%

Opinie (63)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

8
0
~Miqel 2016-03-10 (12:33) 1 rok 1 miesiąc 15 dni 23 godziny i 26 minut temu

to trzeba sie przesiąsc na yanosika autostop

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

0
0
~LINTEK 2016-06-17 (12:58) 10 miesięcy 8 dni 23 godziny i 1 minutę temu

czy Yanosika Autostop tez jezdza za granice czy tylko po Polsce???

odpowiedz

33
4
~endy 2016-03-08 (13:04) 1 rok 1 miesiąc 17 dni 22 godziny i 55 minut temu

Przecież wystarczy zadzwonić do kierowcy oferujacego przejazd i umówić się już telefonicznie poza portalem. I wtedy żadne opłaty nie wchodzą w grę.

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

0
0
~REALISTA 2016-03-22 (13:30) 1 rok 1 miesiąc 3 dni 22 godziny i 29 minut temu

Ludzie więc niech użytkownicy po dogadaniu się anulują rezerwację i żądają zwrotu kasy od blabla a jak blabla nie odda to jest to wyłudzenie!!!!!!!!!!

odpowiedz

6
0
~Ania 2016-03-18 (10:56) 1 rok 1 miesiąc 8 dni 1 godzinę i 3 minuty temu

przy najpopularniejszych przejazdach (za ok 10 zł) opłata jest w wysokości 30%. To niedorzeczne ... marża 30% za coś, co zrobi ktoś inny ... życzę serwisowi powodzenia w zwijaniu interesu

odpowiedz

0
0
~---- 2016-03-17 (03:05) 1 rok 1 miesiąc 9 dni 8 godzin i 54 minuty temu

Allegro też na początku nie pobierało opłat.

odpowiedz

4
0
~Mikrus 2016-03-11 (13:41) 1 rok 1 miesiąc 14 dni 22 godziny i 18 minut temu

Proponuję bojkot i przejscie do Yanosika Autostop. Oni jakos nie biorą kasy..

odpowiedz

6
1
~abc 2016-03-10 (16:17) 1 rok 1 miesiąc 15 dni 19 godzin i 42 minuty temu

W takiej sytuacji jest już pozamiatane.Na chwilę obecną polski bus ma niższe ceny niż te oferowane na blablacar.Na trasie na której zabierałem kiedyś pasażerów zainteresowanie spadło prawie do zera.Opłaty za rezerwacje są zaporowe co oznacza że wielu zrezygnuje z tej formy przejazdu.

odpowiedz

4
0
~konan111 2016-03-10 (01:26) 1 rok 1 miesiąc 16 dni 10 godzin i 33 minuty temu

Szkoda ,mają reklamy to im nie wystarcza.Ujawniła się żydowska natura, pieniądz ponad wszystko. To będzie musiało paść ale konkurencja czeka na taki rozwój i się cieszę.Nie wiem dlaczego zaczęli od 3 zł jak jadą ostro to mogli by startowe dać 100 zł jak szaleć to szaleć.

odpowiedz

8
0
~tip 2016-03-09 (19:08) 1 rok 1 miesiąc 16 dni 16 godzin i 51 minut temu

KOCHANI MUSIMY ICH ZBOJKOTOWAĆ DLACZEGO KOLEJNI ZAGRANICZNI BIZNESMENI MAJĄ SIĘ NA NAS DORABIAĆ MAJĄTKÓW. Przecież z tych przejazdów korzystają ludzie mniej zamożni te opłaty niszczą sens tego portalu. Nie dajmy się. Spróbójmy na yanosikautostop.pl/ jak przybędzie przejazdów to strona ruszy pełną parą.

odpowiedz

Znajdź pracę z pracuj.pl

Skorzystaj

Kategorie:

Przydatne linki:

Partnerzy serwisu: