Trwa ładowanie...
11-04-2015 13:24

Poznaliśmy stosunek Polaków do finansów i zobowiązań

Okazuje się, że najliczniejszą grupę stanowią osoby odpowiedzialne.

Poznaliśmy stosunek Polaków do finansów i zobowiązańŹródło: WP.PL, fot: Pixabay.com/Domena publiczna
d3a17nf
d3a17nf

Odpowiedzialni, zadłużeni, zamożni, luzacy a może wolne ptaki - do jakiej grupy zaliczają się Polacy, jeżeli chodzi o stosunek do własnych finansów i zobowiązań? Z badań przeprowadzonych przez TNS Polska wynika, że najliczniejszą grupę (29 procent) stanowią odpowiedzialni.

Regularnie płacą swoje zobowiązania, nie są windykowani, a terminowe opłacanie własnych rachunków uważają za przejaw uczciwości. Nie mają też dodatkowych zobowiązań takich jak pożyczki czy kredyt hipoteczny. W grupie tej przeważają kobiety - 58 proc. wszystkich jej przedstawicieli. Najwięcej znajdziemy tu też osób po 50. roku życia - jest to prawie połowa opisanych w ten sposób Polaków.
21 proc. ankietowanych to osoby, którym zdarza się zapomnieć o opłaceniu rachunków i znajdują wiele wytłumaczeń, dlaczego nie robią tego w terminie. W grupie tej przeważają kobiety (59 proc.). Wśród "zadłużających się", osób oceniających swoją sytuację finansową jako średnią lub złą, jest tyle samo, ile spodziewających się, że w najbliższym czasie się zadłuży. Jednocześnie co dziesiąty przedstawiciel tej grupy miał w przeszłości do czynienia z firmą windykacyjną jako dłużnik. Dla porównania - spośród osób, które zostały uznane za odpowiedzialne, tylko 3 proc. miało kiedykolwiek kontakt z firmą windykacyjną.

Mogą, ale zapominają

Osoby przypisane do grupy "luzaków" stanowią 20 proc. badanych. Są w stanie płacić terminowo rachunki, jednak dość często zapominają o tym, aby w odpowiednim czasie wysłać przelew. Jednocześnie nie obawiają się konsekwencji wypływających z opóźnionych płatności, a nieuregulowanie zobowiązań na czas nie pogarsza ich samopoczucia. W tej grupie, w przeciwieństwie do dwóch poprzednich, więcej jest mężczyzn (55 proc.).

18 proc. ankietowanych, zostało uznanych za "zamożnych". W tej grupie nieznacznie przeważają mężczyźni (54 proc.). Osoby reprezentujące ten typ w 95 proc. nie doświadczyły na własnej skórze kontaktu z firmą windykacyjną. W zdecydowanej większości deklarują też, że nie zalegają z płatnościami rachunków. Ponad 3/4 z nich uważa, że ich warunki finansowe są dobre. Jedynym rachunkiem, z jakim czasem mają problemy, jest rata kredytu hipotecznego. Są też najmniej skłonni do tego, aby szukać wymówek do niepłacenia rachunków. Można tu zauważyć także ciekawą prawidłowość - poza osobami bardzo młodymi i 40-latkami pozostałe grupy wiekowe mają swój równy udział wśród zamożnych. Może to więc sugerować, że łączenie zamożności z wiekiem nie zawsze się sprawdza.

Najmniej licznie reprezentowane są tak zwane "wolne ptaki" - jest to 12 proc. badanych. Jest to grupa, która nie jest w stanie określić ani własnych zarobków, ani wydatków w najbliższych 12 miesiącach. Swój bieżący stan finansów uważa z kolei za średni. 1/3 osób z tej grupy zdarza się nie uregulować własnych rachunków na czas, jednak zdecydowana większość nie miała jeszcze kontaktu z windykacją. Nie posiadają też dłuższych zobowiązań finansowych takich jak kredyt hipoteczny, nie planują również brania pożyczek w najbliższym czasie. W grupie tej jedynie 10 proc. osób posiada wyższe wykształcenie. Badanie zostało przeprowadzone na zlecenie Krajowego Rejestru Długów na grupie 1000 Polaków w wieku 15+, którzy opisywali swoje podejście do płacenia rachunków w terminie, a także oceniali swoją sytuację finansową.

d3a17nf
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3a17nf