Sinologia bije rekordy popularności w Polsce. Studenci przeczuwają zmiany?

Mieszko Rozpędowski, WP | aktualizacja 2015-08-17 (11:26) 1 rok 7 miesięcy 7 dni 15 godzin i 21 minut temu | 199 opinii
 
358437i2.jpg

W Polsce zapanował prawdziwy boom na sinologię. Kierunki orientalistyczne to obecnie jedne z najbardziej obleganych studiów. - Młodzi ludzie wyprzedzają dyskurs publiczny w Polsce. XXI wiek jest wiekiem Azji - mówi Wirtualnej Polsce Radosław Pyffel, prezes Centrum Studiów Polska-Azja (CSPA). W dobie chińskiej dominacji gospodarczej sinologia jest dla wielu osób inwestycją w przyszłość. Jak bardzo opłacalną?

W roku akademickim 2015/2016 najbardziej popularnymi kierunkami studiów na Uniwersytecie Warszawskim pod względem liczby osób na jedno miejsce były japonistyka - 25 osób na jedno miejsce (limit 20) oraz sinologia - 20 osób na jedno miejsce (limit 15).

- Największa rywalizacja o jedno miejsce toczyła się na kierunkach orientalistycznych, na których są niewielkie limity przyjęć. To sytuacja powtarzająca się już od kilku lat - mówi Olga Basik z biura prasowego Uniwersytetu Warszawskiego. Dane ze stolicy pokazują trend, który można zauważyć także na innych uczelniach w Polsce. Studia sinologiczne lub związane z Dalekim Wschodem oferują m.in. Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Gdański, czy Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Prężnie rozwijają się także ośrodki naukowe, takie jak Centrum Współpracy Polska-Chiny - Instytut Konfucjusza przy Politechnice Opolskiej. Na włączanie w program nauki języka chińskiego, decyduje się także coraz więcej prywatnych szkół językowych w całym kraju. Powód?

- Młodzi ludzie wybierają dzisiaj coś zupełnie innego, wyprzedzają dyskurs publiczny w Polsce. Obecnie to Azja staje się centrum współczesnego świata, a jeśli Azja to głównie język chiński. Wystarczy spojrzeć na największe rynki światowe czy inwestycje w innowacje i rozwój technologiczny - mówi nam Radosław Pyffel, prezes Centrum Studiów Polska-Azja (CSPA).

- XXI wiek staje się stuleciem Azji i nie dziwię się młodym ludziom, że szukają tam dla siebie szansy lub starają się do tego przygotować – dodaje.

Chiński nowym językiem studentów?

- W moim przekonaniu warto studiować zarówno sinologię, jak i inne kierunki związane z Chinami. gwoli wyjaśnienia, prawdziwe sinologie to tradycyjne studia filologiczne, czyli studia nad językiem. Poza tym istnieją takie kierunki jak Studia Azjatyckie, gdzie przekazywana jest bardziej przekrojowa wiedza o Chinach: historii, kulturze, gospodarce, polityce, społeczeństwie - z dodatkiem języka chińskiego - tłumaczy Adrian Brona, student studiów azjatyckich Instytutu Bliskiego i Dalekiego Wschodu UJ i ekspert Centrum Studiów Polska-Azja (CSPA). Brona za działalność naukową został nagrodzony stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego dla wybitnych studentów. Jest także laureatem Diamentowego Grantu.

- Z punktu widzenia studenta kluczowe jest, by dany kierunek oferował możliwość nauki języka chińskiego w rozsądnym zakresie. Co najmniej 2-3 razy w tygodniu przez cały okres studiów - dodaje Adrian.

Studia sinologiczne mają przygotować absolwentów do pracy w polsko-chińskich lub europejsko-chińskich spółkach, podmiotach naukowych, medialnych czy kulturowych. Osoby z biegłą znajomością języka chińskiego mogą poszukiwać pracy w biurach tłumaczeń, biurach turystycznych, ambasadach i placówkach konsularnych, dyplomacji, izbach gospodarczych czy międzynarodowych koncernach w Polsce i na świecie.

Sama znajomość języka jednak nie wystarczy. Rynek jest bardzo konkurencyjny. W wyniku obecnej popularności studiów związanych z Dalekim Wschodem, za kilka lat w Polsce może brakować miejsc pracy dla sinologów. Warto więc przeanalizować plany rozwoju własnej kariery zawodowej, by w przyszłości jako sinolog wyspecjalizować się w jednej dziedzinie.

Perspektywy rozwoju zawodowego dla specjalistów są duże. Chińskie firmy przebijają się do czołówki światowej - starczy wspomnieć internetowego potentata Alibabę, Lenovo czy Huawei. W pierwszej piątce największych banków świata, aż cztery to banki chińskie. A chińskie marki z roku na rok pną się także w górę w globalnych rankingach. Praktycznie każda licząca się w świecie firma ma też w Chinach swoją filię.

- Można powiedzieć, że perspektywy zawodowe są dobre. Absolwenci prawie nie mają problemu ze znalezieniem pracy. Dość łatwo rozpocząć studia w Chinach. Stypendia oferowane są przez Instytut Konfucjusza, rząd chiński, uniwersytety chińskie, rządy lokalne, czy związki uniwersytetów. Po studniach w Chinach dużo osób zostaje, by tam pracować. Niektórzy wybierają inne kraje np. Wielką Brytanię - mówi Liu Wansheng, szef Wydziału Edukacji Ambasady Chińskiej Republiki Ludowej w Polsce.

Emigracja? Kierunek Azja

Ile można zarobić na znajomości języka chińskiego? Weźmy na przykład polskich korepetytorów, którzy biegle posługują się językiem chińskim i angielskim. Ucząc angielskiego w Chinach, przy 15-20 godzinach pracy tygodniowo, mogą liczyć na zarobki od 5 do 10 tys. zł miesięcznie. Osoby, którym uda zatrudnić się w Chinach w międzynarodowych korporacjach mogą zarobić od 20 do 40 tys. zł miesięcznie.

W Polsce zarobek nauczyciela języka chińskiego to około 4 tys. zł za miesiąc. W przypadku zleceń na tłumaczenia od 300 do 1000 zł za dzień. Na tle chińskich zarobków Polska nie wypada najlepiej.

Nie dziwi więc zjawisko emigracji wśród studentów kierunków orientalistycznych. Większość młodych absolwentów sinologii nie widzi swojej przyszłości w Polsce. Dostrzegają oni za to ogromny potencjał na rynkach azjatyckich. W stawianiu pierwszych, samodzielnych kroków studentom pomagają uczelnie, najzdolniejszych wysyłają na stypendia do Chin.

- Po trzecim roku sinologii studenci UW otrzymują roczne stypendia na umowie rządowej – ponad połowa osób po ich odbyciu zostaje w Chinach. Część z tych młodych ludzi pracuje jako lektorzy lub korepetytorzy, ucząc języka angielskiego. Później najlepsi ubiegają się o etaty w międzynarodowych korporacjach - mówi dr Małgorzata Religa, kierownik Zakładu Sinologii Uniwersytetu Warszawskiego. Podobnie jest z innymi uczelniami w kraju, które mają podpisane umowy o współpracę z chińskimi uniwersytetami.

Dla wielu młodych wyjazd z Polski jest szansą rozwoju kariery zawodowej i możliwością podniesienia warunków życia. Status Europejczyka w Chinach jest wyższy niż na Zachodzie.

- Polacy w Azji są poważani i odbierani po prostu jako Europejczycy, a Chiny cenią Europę, bo kojarzy im się ona ze wspaniałą historią. Pozycja społeczna Europejczyka jest zatem dosyć wysoka i nadal cieszy się on w Chinach sporym prestiżem. Zwłaszcza, jeśli dobrze wykonuje swoją pracę nauczyciela języka czy specjalisty - mówi Radosław Pyffel, prezes Centrum Studiów Polska-Azja (CSPA). - Mimo to pamiętajmy, iż w kulturze chińskiej obcokrajowcy odbierani są jako goście - dodaje.

Nowa potęga gospodarcza

Chiny są dziś kluczowym graczem na rynku azjatyckim, a także jedną z najpotężniejszych gospodarek świata. To państwo o silnej pozycji na arenie międzynarodowej. Od kilku lat zacieśniają się relacje gospodarcze i polityczne między Chińską Republiką Ludową, a Polską. W grudniu 2011 roku prezydenci obu państw podpisali w Pekinie ustanowienie partnerskich stosunków strategicznych. Osiągnięto porozumienie w kwestii pogłębienia współpracy w sprawach regionalnych i międzynarodowych. Według informacji Polsko-Chińskiej Izby Przemysłowo Handlowej w 2014 roku wartość polskiego importu z Chin wyniosła ponad 14 mld dol., a wartość eksportu ok. 3 mld dol.

- W bilansie obrotów handlowych roku 2014 odnotowano 13,4-proc. wzrost wartości importowanych z Polski produktów przy jednoczesnym 31,5-proc. wzroście wartości chińskiego eksportu do Polski. W roku 2013 wartości te wynosiły odpowiednio: 1,5 proc. oraz 12 proc. - informuje PCHIPH.

Według danych GUS, główne towary eksportowe Polski do Chin to m.in. miedź (42 proc. wartości eksportu), chemikalia, meble, przełączniki elektryczne, części pojazdów samochodowych, aparatura do telefonii, wyroby gumowe, czy koncentraty ołowiu.

Pogłębiają się także kontakty polityczne między Polską a Chinami. Komitet Międzyrządowy z udziałem ministrów spraw zagranicznych spotyka się co roku, szczyty z udziałem premierów Polski i Chin mają miejsce co dwa lata. Raz w roku odbywa się także spotkanie szefów rządów grupy 16+1, czyli Chin i 16 krajów Europy Środkowo-Wschodniej.

- Polska jest również ważnym państwem w chińskim projekcie "Jednego szlaku i jednego pasa", popularnie nazywanym Jedwabnym Szlakiem 2.0 oraz jednym z państw założycieli (jedynym w Europie Środkowej) w Azjatyckim Banku Inwestycji Infrastrukturalnych, powołanym z inicjatywy Chin. Te ożywione kontakty wskazują na coraz większe zapotrzebowanie zarówno sektora prywatnego, jak i publicznego, na specjalistów od Chin - przy realizacji projektów handlowych, jak i chociażby do obsady placówek zagranicznych państwa polskiego - ambasady i konsulatów (np. nowo otwieranego konsulatu w mieście Chengdu), biur promocyjnych polskich regionów czy innych instytucji – mówi Adrian Brona, student UJ i ekspert Centrum Studiów Polska-Azja (CSPA).

Perspektywa dalszego rozwoju jest realna. Dużo mówi się o inwestowaniu chińskiego kapitału w Polsce i zatrudnianiu do pracy Polaków. Chińczycy preferują zatrudnianie przedstawicieli swojej narodowości, ale przybywa osób, które dzięki wysokim kwalifikacjom być może spełnią oczekiwania wymagających przedsiębiorców z Azji. Chińczycy bardzo cenią sobie możliwość rozmowy z obcokrajowcami w swoim języku. Dynamicznie rozwija się także branża usługowa. Może ona oferować na rynku pracy duże możliwości. Chińczycy bowiem masowo wyjeżdżają za granicę w celach turystycznych. Tylko w 2014 roku wydali oni za granicą około 165 miliardów dolarów. To rekord na skalę światową.

Język chiński powoli wypiera wszechobecny angielski. Niemal 1,2 miliarda osób na świecie porozumiewa się po chińsku. Obecnie nawet 100 milionów osób może uczyć się tego języka jako drugiego. Amerykańscy analitycy twierdzą, że za 10 lat Stany Zjednoczone zostaną zdetronizowane, a nową, pierwszą gospodarką świata zostaną właśnie Chiny.

Polub WP Finanse na Facebooku

Oceń
tak 16 15,69%
nie 86 84,31%

Opinie (199)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

0
0
~magen7 2017-03-12 (19:25) 12 dni 7 godzin i 22 minuty temu

wybrałam pedagogike na wyższej szkole bezpieczenstwa ze wzgledu na praktyczny profil studiów oraz liczne zajęcia terenowe

odpowiedz

0
0
~w. Madziar 2016-11-02 (11:38) 4 miesiące 22 dni 15 godzin i 9 minut temu

Mieszkam od wielu lat w New Delhi i znam wielu cudzoziemców. Są to ludzie na bardzo wysoko płatnych stanowiskach, alw większość z nich to inżynierowie. Sam język to mało. Jest znakomity jako uzupełnienie dla specjalistycznej wiedzy.

odpowiedz

0
0
~wojtek 2015-09-01 (05:54) 1 rok 6 miesięcy 23 dni 20 godzin i 53 minuty temu

Mieszkam w Chinach od 3 lat, i kwoty ktore mozna tu zarobic uczac/pracujac dla miedzynarodowej firmy zostaly podane przez kogos, kto nie ma o tym zielonego pojecia - gorna granica dla osoby spoza anglojezycznego kraju to 6 tysiecy zlotych - autor zapomnial dodac, ze jest to praca nielegalna - Polak nie ma prawa dostac odpowiedniej wizy nauczycielskiej niezaleznie od wyksztalcenia/doswiadczenia. Kwoty podane dla pracownika miedzynarodowej firmy sa jeszcze bardziej oddalone od prawdy - podane kwoty sa mozliwe dla osob z duzym stazem i doswiadczeniem w Hong Kongu - w Chinach to sa zarobki jedynie dla nielicznych

odpowiedz

27
4
~Sinolog 2015-08-17 (16:47) 1 rok 7 miesięcy 7 dni 10 godzin i 1 minutę temu

Sinologia w Polsce to dno. Lepiej studiować coś normalnego i wyjechać na staż do Chin. Sinologia to strata czasu!

odpowiedz

pokaż 4 ukryte odpowiedzi

94
23
~Pawel 2015-08-17 (14:54) 1 rok 7 miesięcy 7 dni 11 godzin i 53 minuty temu

heh jakis zart... i w jakim stopniu mialoby to mnie to przygotowac do bycia dobrym w pracy w Chinach... Ze bede znal ich historie i zwyczaje .. suuuuuper :) Studia takie sa dla leni ktorym sie uczyc nie chce.. Ja szybciej poszedl bym na jakis techniczny kierunek gdzie dodatkowo mozna sobie chinski jezyk zahaczyc i w taki sposob studiowac bo to napewno da jakies korzysci... Dla studentow tegoz ze kierunku... Gdzie sens i logika: Studiowac cos o czym zwykly Lee wie juz od dziecka... czym wy chcecie ludzie zablysnac tam... Takie rzeczy mozna studiowac jao hobby a nie jako glowny kierunek studiow.

odpowiedz

pokaż 15 ukrytych odpowiedzi

90
5
~Arek 2015-08-17 (14:55) 1 rok 7 miesięcy 7 dni 11 godzin i 52 minuty temu

Byłem w Chinach ,Chińczycy ogólnie nie szanują ludzi ,którzy dukają w ich języku,a bardzo szanują tych z biegłym angielskim.

odpowiedz

pokaż 6 ukrytych odpowiedzi

0
0
~u puszczyka 2015-08-18 (22:34) 1 rok 7 miesięcy 6 dni 4 godziny i 13 minut temu

Znamy jedną absolwentkę... Często miewa chętkę.

odpowiedz

2
0
~horolog 2015-08-18 (10:28) 1 rok 7 miesięcy 6 dni 16 godzin i 19 minut temu

Co wynika z fałszywego obrazu? - Bek głupoty!

odpowiedz

21
3
grzegorz_jodlowski 2015-08-17 (15:46) 1 rok 7 miesięcy 7 dni 11 godzin i 1 minutę temu

Przestrzegam wszystkich młodych ludzi przed studiowaniem filologii obcych jako jedynego kierunku studiów. Po takich studiach można pracować jako nauczyciel albo tłumacz, ewentualnie jakiś przewodnik wycieczek, rezydent biura turystycznego itp. Tak czy owak będziecie traktowani jak służący. Dlatego oprócz filologii warto skończyć też jakiś poważny kierunek studiów, który da wam prawdziwe kompetencje w jakiejś dziedzinie.

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

11
4
~Chinese 2015-08-17 (22:17) 1 rok 7 miesięcy 7 dni 4 godziny i 30 minut temu

Chinki mają ciasne. Zapamiętajcie sobie to. Warto sobie sprowadzić taką żonkę. Są pracowite.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

Znajdź pracę z pracuj.pl

Skorzystaj

Kategorie:

Przydatne linki:

Partnerzy serwisu: