Zmiany w dostępie i kupowaniu leków od pierwszego stycznia

opracował Tomasz Sąsiada, PAP | aktualizacja 2017-01-01 (10:29) 2 miesiące 23 dni 16 godzin i 17 minut temu | 98 opinii
 
343450i2.jpg

Od pierwszego stycznia obowiązywać będzie nowy wykaz leków refundowanych; na liście znalazły się m.in. 84 nowe produkty lecznicze, stosowane np. w przypadku idiopatycznego włóknienia płuc (IPF). Rząd zmienił też zasady szczepień dzieci przeciw pneumokokom i dostęp do niektórych substancji, które mogą zostać wykorzystane do odurzania.

Lista refundacyjna jest aktualizowana co dwa miesiące; umożliwia to wprowadzanie na nią nowych produktów o udowodnionej skuteczności i leków generycznych - odpowiedników leków oryginalnych zawierających tę samą substancję czynną.

Na nowej liście refundacją objęto osiem nowych programów lekowych. Poza pacjentami chorymi na IPF, na refundację nowych substancji mogą też liczyć pacjenci z: zaawansowanym rakiem podstawnokomórkowym skóry (substancja: wismodegib), wrodzonymi zespołami autozapalnymi (anakinra), przerzutowym gruczolakorakiem trzustki (nanocząsteczkowy kompleks paklitakselu z albuminą jest stosowany w skojarzeniu z gemcytabiną) oraz część pacjentów z anemią zależną od przetoczeń w przebiegu zespołów mielodysplastycznych (lenalidomid).

Pozostałe nowe programy lekowe dotyczą leczenia mielofibrozy (ruksolitynib), niektórych pacjentów z ciężką, aktywną postacią spondyloartropatii osiowej (certolizumab pegol) oraz leczenia spastyczności kończyny dolnej po udarze mózgu (toksyna botulinowa).

Resort zdrowia wprowadził także zmiany w czterech dotychzasowych programach lekowych: w leczeniu wrzodziejącego zapalenia jelita grubego, choroby Leśniowskiego-Crohna, stwardnienia rozsianego oraz wysiękowej (neowaskularnej) postaci zwyrodnienia plamki związanego z wiekiem.

W ramach listy aptecznej refundacją objęty został Atozet (ezetimibum + atorvastatinum) w leczeniu hipercholesterolemii. W katalogu chemioterapii refundacją objęto zaś substancję Akynzeo (netupitantum + palonosetronum), stosowaną u części dorosłych pacjentów wymagających profilaktyki nudności i wymiotów związanych z chemioterapią przeciwnowotworową.

Załącznikiem do listy refundacyjnej jest wykaz bezpłatnych leków dla seniorów, który zawiera 1167 preparatów (na poprzednim wykazie znajdowało się 1149 preparatów).

W sumie do najnowszego obwieszczenia dodano 84 leki: 60 do listy aptecznej, 11 do katalogu chemioterapii i 13 w ramach programów lekowych. Dla 173 produktów dodano wskazanie off-label (czyli poza zarejestrowanym wskazaniem).

Dla 110 produktów obniżono urzędowe ceny zbytu (w tym dla 79 w ramach listy aptecznej - od 340,20 zł do 1 gr). Z kolei dla 9 produktów urzędowe ceny zbytu wzrosną.

Pacjenci będą mniej dopłacać do 506 produktów (od 106,15 zł do 1 gr), a do 375 produktów dopłata wzrośnie (od 1 gr do 172,88 zł). Ceny detaliczne brutto spadną dla 475 produktów (od 364,28 zł do 1 gr), wzrosną natomiast dla 310 produktów (od 1 gr do 7,59 gr).

W związku z wpłynięciem wniosków o skrócenie terminu obowiązywania decyzji refundacyjnych lub upłynięciem terminu obowiązywania decyzji refundacyjnych lub odmową refundacji na kolejny okres w najnowszym obwieszczeniu nie znajdzie się 18 leków obecnych w poprzednim obwieszczeniu.

Nowe obowiązkowe szczepienia dla dzieci


To nie koniec zmian, jeśli chodzi o ochronę zdrowia od nowego roku. Każde dziecko urodzone od 1 stycznia będzie objęte obowiązkiem szczepienia przeciwko pneumokokom. Zakażenia powodowane przez te bakterie mogą być przyczyną m.in. zapalenia ucha środkowego, zapalenia zatok oraz zapalenia płuc. Dotychczas obowiązkiem szczepienia przeciwko pneumokokom objęte były jedynie dzieci urodzone przed 37. tygodniem ciąży i te z masą urodzeniową poniżej 2,5 kg. Ze wskazań medycznych szczepione były także dzieci do 5. roku życia, chorujące m.in. na przewlekłe choroby serca, cukrzycę i astmę.

Rodzice pozostałych maluchów, jeśli chcieli zaszczepić dzieci przeciw pneumokokom, musieli sami kupić szczepionki, tylko niektórzy mogli liczyć na finansowanie szczepienia przez samorządy (w ramach programów zdrowotnych).

Ograniczenia dostępności leków wykorzystywanych do odurzania


Od stycznia pacjenci będą mogli jednorazowo kupić bez recepty lek zawierający określoną ilość pseudoefedryny, kodeiny lub dekstrometorfanu. Nowe przepisy mają ograniczyć dostępność preparatów mających w składzie substancje o działaniu psychoaktywnym. Resort zdrowia wyjaśniał, że wprowadzenie regulacji podyktowane jest pilną potrzebą ograniczenia dostępności produktów leczniczych wydawanych bez przepisu lekarza, zawierających w składzie substancje o działaniu psychoaktywnym i wykorzystywanych w celach pozamedycznych np. do odurzania się przez młodzież oraz do produkcji narkotyków.

MZ podkreśla, że określone w przepisach dawki są wystarczające, aby terapia była skuteczna i bezpieczna. Ministerstwo zaznacza, że zmiana nie przysporzy żadnych problemów pacjentom, którzy zaopatrują się w leki, aby leczyć infekcje górnych dróg oddechowych.

Wymienione w załączniku do rozporządzenia substancje o działaniu psychoaktywnym występują w produktach leczniczych w postaci soli. Bez względu na jej rodzaj, zawartość tych substancji czynnych w jednorazowo wydawanym opakowaniu nie będzie mogła przekraczać ilości 720 mg dla pseudoefedryny, 240 mg dla kodeiny i 360 mg dla dekstrometorfanu.

Polub WP Finanse na Facebooku

Oceń
tak 38 45,78%
nie 45 54,22%

Opinie (98)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

0
0
~donek 2017-01-03 (00:40) 2 miesiące 22 dni 2 godziny i 6 minut temu

a co to są te makaki?

odpowiedz

6
1
~gosc 2017-01-02 (20:48) 2 miesiące 22 dni 5 godzin i 58 minut temu

Gdzie sa darmowe leki dla seniorow ? Wykupuje czesto mojej mamie leki i zawsze trzeba placic .Leki sa drogie i po co byla mowa o darmowych lekach , skoro ich nie ma !!!!!!!

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

7
0
~chory 2017-01-02 (19:57) 2 miesiące 22 dni 6 godzin i 49 minut temu

Jak to jest do cholery.mam orzeczenie nie uleczalną chorobę serca oraz choruję na raka pęcherza moczowego i do diabła nie mam ani jednego leku refundowanego. jak to jest ?

odpowiedz

7
0
~naiwna 2017-01-02 (18:54) 2 miesiące 22 dni 7 godzin i 52 minuty temu

A darmowe leki ? Rozkładanie rączek i ileśmy to nie zrobili. Mąż po bajpasach , zawale , z cukrzycą o 18 zł więcej zapłacił za leki niż poprzednio . Żadnych nieodpłatnych nie ma. Pali papierosy , nic nie powiem , niech z tego na leki dokłada . Na czwarte piętro póki co sprawnie wchodzi .

odpowiedz

108
37
~emeryci 2017-01-01 (15:37) 2 miesiące 23 dni 11 godzin i 9 minut temu

Jestem osoba starsza i przestalam chodzic do kosciola bo niewierze PISowi ani klerowi to zrobila sie sekta a goru jest kaczynski ,podzielili narod jest nienawisc wsrod ludzi miedzy soba nieprzyjmuje w domu tak robi juz wielu moich znajomych bo maja dosc tego patrzac jak rujnuja kraj .

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

15
7
~koala 2017-01-02 (16:25) 2 miesiące 22 dni 10 godzin i 21 minut temu

Dlaczego przymusowe szczepienia, czyje są dzieci rodziców czy ministra zdrowia, czy polskie media potrafią powiedzieć całą prawdę o szczepionkach czy biliony dolarów firm farmaceutycznych skutecznie zamykają usta chyba tak .

odpowiedz

57
32
~Milka 2017-01-02 (09:16) 2 miesiące 22 dni 17 godzin i 30 minut temu

Koncerny farmaceutyczne zacierają łapki. Polskim dzieciom wciśnie się szczepionki z których inne państwa rezygnują ze względu na powikłania. Za 5 lat dzieciaczkow z autyzmem przybędzie ale rząd chyba nie jest tym faktem zainteresowany-dziękujemy.

odpowiedz

pokaż 5 ukrytych odpowiedzi

27
20
~Zdrowa Polka 2017-01-01 (20:18) 2 miesiące 23 dni 6 godzin i 28 minut temu

Kochani w Polsce busines farmaceutyczny tak samo kwitnie jak wszedzie. Jak czytam to wlos jezy sie. Na szczescie nie jestem klientem aptek Jem codziennie czosnek, zurawine, duzo zdrowych owocow jak granat i avocado, slodze miodami, pije wode i tp Dlugo wymieniac, poza tym ciezko pracuje na dwa etaty wiec basen codziennie, sauna , jakuzi, hot tub Mam 53 lat a wygladam na 33 Zycze zdrowia chorym a zdrowym jak najdalej od Aptek Chinczycy smieja sie z nas W kazdym polskim domu jest apteka, tylko przytocze w skrocie jak jest w Kanadzie. Zeby kupic leki w aptece trzeba miec recepte od lekarza , dwa dokumenty tozsamosci, adres, ilosc tabletek jest wyliczona tak aby zadna nie zostala. Przestawic trzeba myslenie, potem odzywianie, styl zycia. Ja nie siedze przy necie godzinami bo nie mam na to czasu Moze dlatego jestem zdrowa. 80 latki w Polsce ( jak dozyja) to tylko w domu ledwo poruszaja sie, Chinczycy i Hindusi w tym wieku aktywnie spedzaja kazdy dzien

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

10
0
~lol 2017-01-02 (12:57) 2 miesiące 22 dni 13 godzin i 49 minut temu

A co z insulinami? Levemir, novorapid itd za opakowanie levemiru nadal placę 105 zł

odpowiedz

18
2
~adam 2017-01-02 (12:36) 2 miesiące 22 dni 14 godzin i 10 minut temu

No i mamy źródło finansowania 500+. Stary niech się cieszy, że żyje, a najlepiej bedzie, jak zniknie z tego świata. Im prędzej, tym lepiej.

odpowiedz

Znajdź pracę z pracuj.pl

Skorzystaj

Kategorie:

Przydatne linki:

Partnerzy serwisu: