17:15, 30.03.2015
07:03, 31.03.2015
08:19, 31.03.2015

Masz szansę uniknąć kary za niepłacenie abonamentu

Michał Jankowski, Wirtualna Polska | dodane 2012-10-01 (14:07) 2 lata 5 miesięcy 29 dni 17 godzin i 14 minut temu | 1914 opinie
 

Abonament radiowo-telewizyjny jest zmorą wielu obywateli. Jego niepłacenie to jednak jeszcze większy problem. Skarbówka może zabrać ci emeryturę, wynagrodzenie czy rentę. Wszystko za sprawą działań organów podatkowych i wszczęcia postępowania egzekucyjnego. Są jednak sposoby, aby takiego płacenia uniknąć.

Poczta Polska ma obowiązek wysłania zawiadomień informujących o zadłużeniu w związku z niezapłaconym abonamentem. Chodzi o to, by dłużnik dobrowolnie takie zadłużenie uregulował. Jeśli jednak dalej będzie unikał zapłacenia należnej kwoty, wówczas - najwcześniej po upływie siedmiu dni od dnia doręczenia takiego upomnienia - może zostać rozpoczęte postępowanie egzekucyjne. Poczta może dochodzić należności właśnie w trybie egzekucji administracyjnej dzięki wyrokowi Trybunału Konstytucyjnego z 16 marca 2010 r.

- Trybunał Konstytucyjny potwierdził, że egzekucja zarówno opłaty karnej za używanie niezarejestrowanego odbiornika, jak i należności z tytułu abonamentu jest dopuszczalna i możliwa z punktu widzenia obowiązującego prawa. Tym samym zostały usunięte wszelkie wątpliwości, które utrudniały dochodzenie zaległych opłat radiowo-telewizyjnych - mówi Wirtualnej Polsce Krystian Mularczyk, radca prawny z Kancelarii Radcy Prawnego Krystian Mularczyk z Wrocławia.

Magdalena Krawczyk, prawnik w krakowskim biurze kancelarii Kaczor Klimczyk Pucher Wypiór, podkreśla, że podstawą prawną do wszczęcia postępowania egzekucyjnego są przepisy ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji. Ona dokładnie podaje wymogi specjalne dotyczące przedmiotów, które mogą być zajęte.

Obowiązki wynikające z ustawy o opłatach abonamentowych egzekwowane są jak inne należności, czy to podatki, czy mandaty karne, i jako takie podlegają egzekucji administracyjnej przez naczelników urzędów skarbowych.

Jak wynika z przepisów ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji, naczelnik urzędu skarbowego może dochodzić spłaty należności. Może to uczynić na podstawie tytułu wykonawczego wystawionego przez Pocztę Polską. Dzięki temu trudniej jest podatnikowi zalegającemu z należnościami i jednocześnie uchylającemu się od ich uregulowania uniknąć postępowania egzekucyjnego. Wówczas organ podatkowy może w toku takiego postępowania zająć nam środki pieniężne, np. na rachunku bankowym, ale nie tylko. Zagrożone jest wówczas nasze wynagrodzenie za pracę, a także emerytura, renta, jak również papiery wartościowe czy inne ruchomości i nieruchomości.

Jak uniknąć płacenia abonamentu?

Płacenie abonamentu RTV jest wymagane przepisami prawa. Nie łudźmy się, w większości przypadków zostaniemy do zapłacenia takiej daniny po prostu zmuszeni. Istnieją jednak konkretne sytuacje i takie możliwe do zastosowania środki, dzięki którym możemy się bronić i abonamentu nie zapłacić.

- W przypadku niezgodności przeprowadzanej egzekucji z prawem istnieje możliwość jej zaskarżenia - tłumaczy radca prawny Krystian Mularczyk. Można na przykład wnieść zarzut.

Prawnik podkreśla, że wnosząc zarzuty możemy kwestionować egzekucję zarówno ze względów formalnych, jak i procesowych. Podstawę zarzutu może stanowić: wykonanie lub umorzenie w całości lub w części obowiązku, przedawnienie, wygaśnięcie lub nieistnienie obowiązku, odroczenie terminu wykonania obowiązku, błąd co do osoby zobowiązanego, niewykonalność obowiązku o charakterze niepieniężnym, brak uprzedniego doręczenia zobowiązanemu upomnienia, zastosowanie zbyt uciążliwego środka egzekucyjnego, prowadzenie egzekucji przez niewłaściwy organ egzekucyjny lub braki formalne tytułu wykonawczego.

- Katalog zarzutów określa artykuł 33 ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji - mówi WP.PL Magdalena Krawczyk. - Zarzuty powinny zostać złożone do tego organu, który prowadzi postępowanie i on również je rozpatrzy.

- Zarzut jest środkiem zaskarżenia, który służy zobowiązanemu w fazie wszczęcia postępowania egzekucyjnego. W następnych stadiach postępowania nie można już posłużyć się tym środkiem - zaznacza natomiast radca prawny Krystian Mularczyk, jednocześnie przypominając, że wniesienie przez zobowiązanego zarzutu w sprawie prowadzenia postępowania egzekucyjnego nie wstrzymuje tego postępowania. - Organ egzekucyjny może jednak w uzasadnionych przypadkach wstrzymać postępowanie egzekucyjne lub niektóre czynności egzekucyjne do czasu rozpatrzenia zarzutu.

Ale to nie koniec. Istnieją jeszcze inne środki zaskarżenia postępowania egzekucyjnego.

- Pierwszym z nich jest wniosek o wyłączenie prawa do rzeczy lub prawa majątkowego spod egzekucji. Środek ten przysługuje osobie trzeciej i służy obronie przed pomyłkowym zajęciem prawa majątkowego osoby trzeciej - mówi Krystian Mularczyk. - Mamy także zażalenie, służące do zaskarżenia postanowień wydanych w toku postępowania egzekucyjnego.

Zaznacza jednak, że zażalenie przysługuje tylko wówczas, gdy przepisy ustawy egzekucyjnej lub przepisy k.p.a. (Kodeksu postępowania administracyjnego) tak stanowią. Wniesienie zażalenia nie wstrzymuje postępowania egzekucyjnego, jednakże w uzasadnionych przypadkach organ egzekucyjny lub organ odwoławczy może wstrzymać postępowanie do czasu rozpatrzenia zażalenia.

Jeżeli postępowanie się przedłuża, do dyspozycji mamy skargę na przewlekłość postępowania egzekucyjnego. Może ją wnieść: zobowiązany, wierzyciel niebędący jednocześnie organem egzekucyjnym, podmiot, którego interes prawny lub faktyczny został naruszony w wyniku niewykonania obowiązku oraz organ zainteresowany wykonaniem obowiązku. Środek ten służy jedynie w toku postępowania egzekucyjnego, do czasu jego zakończenia.

- W terminie 14 dni od dnia zakwestionowanej czynności egzekucyjnej zobowiązany - i wyłącznie on - może natomiast wnieść skargę na czynności egzekucyjne organu egzekucyjnego lub egzekutora - tłumaczy radca prawny z Kancelarii Radcy Prawnego Krystian Mularczyk z Wrocławia.

Przedawnienie zobowiązań i brak rejestracji odbiornika

Dla osób, które zalegały z płatnościami dłużej niż pięć ostatnich lat, szczęściem w nieszczęściu jest przedawnienie. Jak wynika z przepisów, zaległe zobowiązania z tytułu abonamentu RTV przedawniają się jak zobowiązania podatkowe, tzn. po pięciu latach, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin ich płatności. Zobowiązania za okres w ciągu ostatnich pięciu lat trzeba jednak spłacić.

- Po upływie pięciu lat, kiedy to przedawniają się zaległe zobowiązania z tytułu abonamentu RTV, decyzja o wszczęciu postępowania egzekucyjnego byłaby niedopuszczalna - podkreśla prawnik w krakowskim biurze kancelarii Kaczor Klimczyk Pucher Wypiór.

Jeżeli ktoś zdecyduje się więc na zarejestrowanie swojego odbiornika, czy to radia, czy też telewizora, powinien więc co miesiąc regularnie płacić abonament radiowo-telewizyjny. Inaczej grozi im postępowanie egzekucyjne i ściągnięcie należności. Gdy odbiornika nie zarejestrowaliśmy, nie musimy się martwić postępowaniem egzekucyjnym jedynie do czasu, kiedy stwierdzi się używanie takowego urządzenia.

- W przypadku stwierdzenia używania niezarejestrowanego odbiornika radiofonicznego lub telewizyjnego pobiera się opłatę w wysokości stanowiącej trzydziestokrotność miesięcznej opłaty abonamentowej obowiązującej w dniu stwierdzenia używania niezarejestrowanego odbiornika - zaznacza Krystian Mularczyk. - Jest to opłata karna i podlega takiej samej egzekucji, jak należność z tytułu abonamentu.

Jak się okazuje, przed czujnym okiem urzędu skarbowego trudno jest uciec. Najlepiej jest więc abonament RTV płacić bądź pozbyć się odbiornika i... nie oglądać telewizji.

Polub WP Finanse na Facebooku

Oceń
tak 3 9,09%
nie 30 90,91%

Opinie (1914)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

0
0
~bobik 2015-03-15 (07:40) 15 dni 23 godziny i 41 minut temu

chcę oglądać tylko i wyłącznie Polsat, dlaczego abym mógł to czynić muszę płacić TVP abonament inaczej nie mam szans na oglądanie ukochanej stacji

odpowiedz

0
1
~Rafał 2014-05-29 (10:48) 10 miesięcy 1 dzień 20 godzin i 33 minuty temu

Udało mi się anulować w imieniu dziadka zaległy abonament za okres 2009-2013 około 1300zł z odsetkami. Dodam że dziadek ma prawie 80 lat i dopiero w niedawno został wyrejestrowany odbiornik, więc w sumie słusznie wymagana była kwota. Ale medal ma drugą stronę, są również przepisy, którymi można się podeprzeć, skorzystać z nich i ująć w piśmie -wniosku o umorzenie zaległego abonamentu. Do tego w Poczcie Polskiej jest spory bałagan w dokumentach, a jest mało ludzi, którzy się tym zajmują.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

17
1
~gość 2012-11-24 (21:54) 2 lata 4 miesiące 6 dni 9 godzin i 27 minut temu

pracownicy Poczty Polskiej korzystają z przywileju niepłacenia abonamentu, ilu jeszcze Polaków ma ten przywilej

odpowiedz

pokaż 4 ukryte odpowiedzi

11
0
~majka 2014-04-17 (21:51) 11 miesięcy 13 dni 9 godzin i 30 minut temu

wlasnie dzis dostalam pismo z urzedu skarbowego ze zajmuja mi moja emeryture za nieplacenie rtv w kwocie 1824.30! szok, i to przed samymi swietami , co z tym zrobic??? nie dosc ze nie ogladam tego ich badziewia to jeszcze mam placic na Lisow ,Dworakow i innych, oni biora krocie na wyplaty za co? za powtorki starych filmow , a biedny emeryt ma im placic by oplywali w luksusach , nie ma sprawiedliwosci, w tym zlodziejskim kraju.

odpowiedz

39
7
~mądry 2012-11-26 (09:11) 2 lata 4 miesiące 4 dni 22 godziny i 10 minut temu

Wyślemy wszystkie upomnienia Tuskowi , niech zapłąci za swoje kłamstwa i oszukiwanie Polaków.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

12
3
~emeryt 2012-11-05 (14:15) 2 lata 4 miesiące 25 dni 17 godzin i 6 minut temu

Czy emerytura w kwocie 2936 zl na dwie osoby [ obydwoje emeryci] i maja ponad 60 lat to tez musza placic abonament, bardzo prosze o konkretna odpowiedz.

odpowiedz

pokaż 5 ukrytych odpowiedzi

10
0
~nonieważnekto 2014-03-03 (13:19) 1 rok 27 dni 18 godzin i 2 minuty temu

Skoro poczta polska kieruje sprawy do urzędu skarbowego, to to jest w takim razie podatek a nie abonament.

odpowiedz

8
0
~baleja54 2014-02-20 (19:44) 1 rok 1 miesiąc 10 dni 11 godzin i 37 minut temu

Art. 2 § 2 ordynacji podatkowej , na który powołuje się KRRiTV upierając się przy 5-letnim okresie przedawnienia wskazuje, że przepisy ordynacji podatkowej mają zastosowanie do opłat ustalonych lub określonych przez właściwe organy. Tymczasem Abonament RTV nie spełnia tego wymogu gdyż wynika bezpośrednio z ustawy i nie jest określony przez żaden organ jako opłata.Tym samym do zaległych roszczeń z tytułu niezapłaconego abonamentu powstałych w okresie obowiązywania art. 1 ust. 1 pkt. 4 i art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne ma zastosowanie przedawnienie po 3 latach przewidziane a art. 118 k.c. gdyż nie jest to zaległość podatkowa zakreślona terminem 5-letnim, jakby chciała tą sprawę widzieć Poczta Polska i KRRiTV.

odpowiedz

13
35
~głupi_bo_płacę 2012-10-07 (19:49) 2 lata 5 miesięcy 23 dni 11 godzin i 32 minuty temu

Naprawdę świetne: "Masz szansę uniknąć kary za niepłacenie abonamentu" oraz "Jak uniknąć płacenia abonamentu?" Czekam na następny artykuł np. "Jak kraść i nie dać się złapać" albo "Zgwałć sąsiadkę i uniknij więzienia". Gratuluję redakcji i autorowi poczucia elementarnej uczciwości.

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

5
1
~baleja54 2014-01-27 (10:34) 1 rok 2 miesiące 3 dni 20 godzin i 47 minut temu

Jakie praktyki stosuje Poczta Polska? 1. wysyła nakaz zapłaty nie za miesiąc, nie za rok, lecz za 5 lat - bo takie przedawnienie w postępowaniu administracyjnym chociaż kodeks cywilny przedawnia opłaty okresowe po 3 latach. 2. Wszędzie się mówi o opłatach i ich wysokości, lecz nie mówi się kto jest zwolniony i na jakich zasadach. 3. A NAJWAŻNIEJSZE, jeżeli jako bezrobotny lub inwalida czy rencieta myślimy, że jesteśmy zwolnieni z opłat ustawowo - to jesteśmy w błędzie. 4. ZWOLNIENI JESTEŚMY dopiero po złożeniu na poczcie pisma o zwolnienie z dokumentami uprawniającymi do tego zwolnienia, po miesiącu od tego faktu - lub po prostu wyrejestrowując odbiornik, tak że niedopełniając tego obowiązku - naliczą nam zaległy abonament. 5. Nie płacimy za odbiornik lecz za sygnał, czy to z kablówki, czy komputera. W kolejce czeka nowelizacja opłaty za sygnał - 10 zł miesięcznie.

odpowiedz

13
0
~Dyzma 92 2012-10-07 (18:27) 2 lata 5 miesięcy 23 dni 12 godzin i 54 minuty temu

Czy jeśli używam telewizora jak MONITOR a sygnał telewizyjny pobieram z dekodera kablówki kablem HDMI oraz nie używam wejścia antenowego to oprócz opłaty dla kablówki muszę jeszcze płacić abonament?

odpowiedz

pokaż 5 ukrytych odpowiedzi

2
10
~miku69 2014-01-15 (19:28) 1 rok 2 miesiące 15 dni 11 godzin i 53 minuty temu

Właśnie dostałem upomnienie za niepłacenie abonamentu za pięć lat 1385 zł 81 gr.Jeżeli nie zapłacę w ciągu 7 dni to zostanie wszczęte postepowanie egzekucyjne w celu przymusowego ściągnięcia należności w trybie egzekucji administracyjnej.Rozłożyła mi to poczta na cztery raty i zamierzam to zapłacić.

odpowiedz

45
8
~szpilka 2012-10-09 (01:35) 2 lata 5 miesięcy 22 dni 5 godzin i 46 minut temu

UWAGA!!!!!! DOTYCZY TYCH, KTÓRZY MAJA ZAREJESTROWANE (JESZCZE!!) ODBIORNIKI RTV I PRZESTALI PŁACIĆ ABONAMENT, JAK I DO TYCH, KTÓRZY NADAL (JESZCZE!!) PŁACĄ. W Y R E J E S T R O W U J C I E !!! JAK NAJSZYBCIEJ !!!- TRWA TO TYLKO KILKA CHWIL NA POCZCIE. PO WYREJESTROWANIU BĘDZIECIE MIELI TAKI SAM " STATUS PRAWNY" JAK MILIONY TYCH KTÓRZY NIGDY NIE REJESTROWALI RTV I NIE PŁACĄ POKAZUJĄC ŚRODKOWY PALEC TVP.S.A., KRRiT I PP S.A.. OCZYWIŚCIE PO OTRZYMANIU UPOMNIENIA O ZAPŁACENIE WCZEŚNIEJSZYCH ZALEGŁOŚCI, ALBO ZAPŁAĆCIE (PROSTSZA I BEZSTRESOWA DROGA), ALBO ZWRACAJCIE SIĘ DO KRRiT NA PIŚMIE LUB OSOBIŚCIE O UMORZENIE LUB ROZŁOŻENIE NA RATY (ja jestem właśnie na takim etapie). SKOŃCZĄ SIĘ WTEDY PODOBNE DYSKUSJE W INTERNECIE, A TVP, KRAJOWA RADA RTV, POCZTA, A TYM SAMYM RZĄD DONKA POZOSTANĄ Z RĘKĄ W NOCNIKU. POZDRO!! NIE DAJCIE SIĘ DOIĆ!!

odpowiedz

pokaż 10 ukrytych odpowiedzi

9
0
~zwykly 2013-02-10 (15:15) 2 lata 1 miesiąc 20 dni 16 godzin i 6 minut temu

tlen.pl

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

4
0
~wilem 2013-05-21 (22:03) 1 rok 10 miesięcy 9 dni 9 godzin i 18 minut temu

miejscowosc data Do KRRIT Nigdy nie podpisywałem żade umowy z TVP S.A. wiec mozecie mnie pocalowac w..........(mozna wpisac co sie chce albo zostawic - urzednik nie krowa niech pomysli) podpis

odpowiedz

44
1
greg@ 2012-10-03 (23:11) 2 lata 5 miesięcy 27 dni 8 godzin i 10 minut temu

Niech mi ktoś powie czy słyszał kto że wyegzekwowali już od kogoś zaległy abonament przez urząd skarbowy czy komornika lub w inny sposób, bo ja nie. Właśnie dostałem z poczty pismo że zalegam z płatnością na sumę 1618zł i nie zamierzam tego płacić, bo dlaczego mam płacić characz skoro nie podpisywałem żadnej umowy z tvp.

odpowiedz

pokaż 10 ukrytych odpowiedzi

4
0
~szaki 2013-05-06 (11:37) 1 rok 10 miesięcy 24 dni 19 godzin i 44 minuty temu

A ja bym to inaczej rozegrał. Niech udowodnią mi że kiedykolwiek zgłaszałem swój odbiornik? Mogą mieć wpłaty niby z mojego tytułu ale niech przedstawią mi jaki kolwiek dokument z moim podpisem.

odpowiedz

52
7
~Edek 2012-11-05 (22:04) 2 lata 4 miesiące 25 dni 9 godzin i 17 minut temu

Trzeba było głosować na Korwina-Mikke, on by tą bandę przepędził.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

7
1
~kasacja 2013-03-04 (12:09) 2 lata 26 dni 19 godzin i 12 minut temu

Za ilu letni odbiornik ? będzie ściągalność.Przecież nie płaci się podatku od zabytków.Każda rzecz ma swój okres używalności.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

13
0
~zielony 2013-03-04 (09:47) 2 lata 26 dni 21 godzin i 34 minuty temu

mieszkam pół roku w mieszkaniu przychodzi kontrola i nalicza mi za 5 lat niepłacenia 5 lat temu to w tym miejscu pole było GDZIE LOGIKA?

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

Znajdź pracę z pracuj.pl

Skorzystaj

Bądź z nami na bieżąco

Kategorie:

Przydatne linki:

Partnerzy serwisu:

Tagi: