Oto ile dostaje rodzina zastępcza

Michał Jankowski, Wirtualna Polska | dodane 2012-09-21 (16:41) 4 lata 7 miesięcy 2 dni 12 godzin i 44 minuty temu | 676 opinii
 

Z roku na rok w Polsce przybywa zawodowych rodzin zastępczych. Osoby decydujące się na prowadzenie takiej rodziny mogą liczyć na wsparcie ze strony państwa.

Jak poinformowało Wirtualną Polskę Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, w Polsce w 2011 roku było 1 906 zawodowych rodzin zastępczych, w których dom znalazło 9 243 dzieci.

Kwestie dotyczące zawodowych rodzin zastępczych uregulowane są ustawą z dnia 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej. Duża nowelizacja przepisów weszła w życie od początku 2012 roku.

Z obecnie obowiązujących przepisów wynika, iż rodzina zastępcza zawodowa może liczyć na wynagrodzenie nie niższe niż 2 tys. złotych miesięcznie. Jeśli będzie pełniła rolę pogotowia rodzinnego, kwota ta wzrośnie do minimum 2,6 tys. zł. Licząc ze wszystkimi dodatkami rodzina zastępcza z czwórką dzieci może liczyć nawet na około 7 tys. zł.


Skąd taka suma? Rodzina może liczyć na określone premie w wysokości 20 proc. otrzymywanego wynagrodzenia. Aby się tak stało, więcej niż troje dzieci lub, co najmniej jedno dziecko legitymujące się orzeczeniem o niepełnosprawności lub orzeczeniem o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności musi przebywać przez okres dłuższy niż 10 dni w miesiącu kalendarzowym. Dzieje się tak również w momencie, gdy dziecko zostaje umieszczone w rodzinie zastępczej w trybie ustawy o postępowaniu w sprawach nieletnich bądź gdy rodzina zastępcza zawodowa sprawuje funkcje rodziny pomocowej.

Zawodowe rodziny zastępcze, które zdecydują się na taki rodzaj działalności mogą liczyć na specjalne świadczenia pokrywające koszty jego utrzymania w wysokości nie niższej niż 1000 złotych na miesiąc. Pomniejsza się je jednak o kwotę nie wyższą niż 50 proc. dochodu dziecka, nie więcej jednak niż o 80 proc. kwot wskazanych powyżej. Dochód dziecka to otrzymywane alimenty, renta rodzinna czy uposażenie rodzinne.

Jeśli taka rodzina opiekuje się dzieckiem niepełnosprawnym, może liczyć na dodatek w wysokości minimum 200 zł miesięcznie. Ma to związek ze zwiększonymi potrzebami utrzymania dziecka. Taki sam dodatek otrzyma rodzina, gdy trafi do niej dziecko umieszczone w trybie ustawy o postępowaniu w sprawach nieletnich.

W przypadku, gdyby taka rodzina zastępcza chciała wysłać dzieci na wypoczynek poza miejscem zamieszkania, wówczas może liczyć na pieniądze ze strony starosty, który może przyznać dofinansowanie na ten cel. Starosta również może przyznać jednorazowo lub okresowo świadczenia na pokrycie wydatków związanych z wystąpieniem zdarzeń losowych lub innych, które mają wpływ na jakość sprawowanej opieki.

Dla osób, które prowadzą takie domy zastępcze zawodowe, czekają również środki finansowe na utrzymanie lokalu mieszkalnego. Mogą również otrzymać fundusze na pokrycie kosztów remontu. Także ewentualna zmiana mieszkania, czy też inne nieprzewidziane wydatki związane z opieką i wychowaniem dziecka mogą zostać dofinansowane.

Jak widać, przy prowadzeniu zawodowej rodziny zastępczej można liczyć na pomoc państwa. Najważniejsze jednak, aby dziecko miało nie tylko odpowiednie warunki materialne, ale również atmosferę zapewniającą mu harmonijny rozwój i przyszłą samodzielność życiową. Chodzi o to, by sytuacji jak ta, która miała miejsce w Pucku, było jak najmniej. I w zdecydowanej większości przypadków tak właśnie jest.

Polub WP Finanse na Facebooku

Oceń
tak 10 71,43%
nie 4 28,57%

Opinie (676)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

0
4
~bizon 2016-05-16 (14:21) 11 miesięcy 7 dni 15 godzin i 4 minuty temu

Jestem rodziną zastępczą, pobieram pieniądze z MOPR, ale czy Ci co liczą ile dostaję kasy chociaż raz w życiu pomyśleli żeby pomóc dzieciakom i też "brać kasę za nic". Mam propozycję, jak ktoś nie ma pojęcia o czym pisze to niech się nie odzywa. Niech pomyśli o tym co robię ja i inni, a nie tylko narzeka i krytykuje.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

2
1
~nnn 2016-07-18 (00:13) 9 miesięcy 6 dni 5 godzin i 12 minut temu

Po pierwsze panie/pani "znacz" na adoptowane dziecko nie dostaje się od państwa pieniędzy. Wiem coś bo sama adoptowałam dwójkę. Chyba, że chodzi pani o rodziny zastępcze. Też mam w tej kwestii mieszane uczucia, a już kwalifikacja tych rodzin pozostawia wiele do życzenia.

odpowiedz

18
24
~znacz 2013-10-09 (19:41) 3 lata 6 miesięcy 14 dni 9 godzin i 44 minuty temu

Znam takich, co kredyty sobie spłacają kasą za adoptowane dzieci. Wielkie mi poświęcenie, chować dzieci i kredycik na domek spłacać.

odpowiedz

pokaż 10 ukrytych odpowiedzi

13
3
~ZMZ 2015-06-06 (16:57) 1 rok 10 miesięcy 17 dni 12 godzin i 28 minut temu

Czytam te komentarze znawców i aż się słabo robi, a podobno jesteśmy krajem chrześcijańskim. Zawodowa rodzina zastępcza - czy Ci, którzy piszą na ten temat, wiedzą o czym piszą? To praca za którą otrzymuje się 2000 zł brutto a w przypadku pogotowia opiekuńczego 2600 brutto - praca 24 godz na dobę bez dnia wolnego. Łatwo policzyć stawkę godzinową 2,78 zł brutto i 3,61 zł brutto. Kto chciałby za tyle pracować - zapraszam do MOPS lub PCPR . Wypominacie 1000 zł na dziecko i to że te rodziny robią to dla pieniędzy - jeszcze raz zapraszam do współpracy. Czy jak idziecie do pracy, to musicie sobie z własnych pieniędzy stworzyć to miejsce? - nie! To pracodawca zapewnia Wam codziennie wszystko co niezbędne abyście powierzoną Wam pracę mogli wykonać należycie. Tak jest również w tym przypadku. !000 zł musi wystarczyć na wszystko - na jedzenie, ubranie, leki, rehabilitację, łóżko, zabawki, pieluchy,proporcjonalne koszty utrzymania mieszkania, itd. w zależności od wieku dziecka. Tylko, że w tym przypadku to sam rodzic zastępczy najpierw to miejsce pracy musi sobie przygotować i nie zawsze otrzymane pieniądze pokrywają wydatki. Dodatkowo w pogotowiu musimy być w gotowości przyjąć dziecko z interwencji również w nocy. Liczba dzieci w takiej rodzinie to minimum troje. Wszystkie dzieci bez względu na to w jakiej rodzinie się wychowują są przyszłością narodu i trzeba zrobić wszystko by ta przyszłość nie była patologiczna Nie znając tematu lepiej milczeć niż klepać bzdury.

odpowiedz

pokaż 5 ukrytych odpowiedzi

4
4
~jezu 2015-11-06 (00:08) 1 rok 5 miesięcy 18 dni 5 godzin i 17 minut temu

Zawodowa rodzina zastępcza? Co to ma być? Zawód ?

odpowiedz

2
5
~praktyk 2015-09-05 (08:14) 1 rok 7 miesięcy 18 dni 21 godzin i 11 minut temu

Z artykułu cytuję : "Najważniejsze jednak, aby dziecko miało nie tylko odpowiednie warunki materialne, ale również atmosferę zapewniającą mu harmonijny rozwój i przyszłą samodzielność życiową. " W moim przekonaniu Wszyscy mający dzieci powinni mieć takie same środki finansowe na swoje dzieci . Dlaczego są uprzywilejowane tylko osoby trudniące się zawodowo czyli za wynagrodzeniem wychowywaniem cudzych dzieci dzieci ,odebranych rodzicom którym jest brak środków ?Dzieci odebrane rodzicom na pewno nigdy nie zapomną oderwania od korzeni , chociaż czytałam opinię jakiejś pseudopsych, że są "programy" pozwalające zapomnieć dzieciom o ich prawdziwych rodzicach ."Wychowywanie cudzych dzieci" stało się dla niektórych " nie rodziców" sposobem na lekkie ,łatwe i przyjemne życie za pieniądze podatników z wypracowaniem świadczeń emerytalnych włącznie . Nie ma tu żadnej polityki prorodzinnej państwa bo dzieje się to z wielką krzywdą dla ludzi którzy kochają swoje dzieci ale jednak brak im finansów .Finanse są dla ludzi obcych takiej rodzinie , afirmuje się w TV tych niby rodziców za kasę nie swoją , nie wypracowaną ale daną łatwo. Fajnie jest rozporządzać się cudzymi pieniędzmi w szczytnym celu . Patologie dosięgają także tych pracowników ,których zakresem obowiązków nałożono obowiązek wychowywania dzieci .

odpowiedz

3
1
~gosc 2015-07-29 (17:04) 1 rok 8 miesięcy 25 dni 12 godzin i 21 minut temu

to wszystko to tylko teoria ciekawe czy ktoś z rz dostal te rzekome dofinansowanie do mieszkania czy wyjazdów dziecka ahhaah jasne że nie bo PCPR mówi że nie ma środków i tyle

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

4
0
~shaga 2015-07-28 (15:17) 1 rok 8 miesięcy 26 dni 14 godzin i 8 minut temu

Czy ktokolwiek w tych komentarzach czytając ten artykuł myślał o dzieciach, które niczego nie będąc winne mają przesrane? Czy jednak z całego tekstu wszyscy zapamiętali tylko kwoty?? Tylko kasę?

odpowiedz

12
6
~Babcia. 2013-11-04 (13:07) 3 lata 5 miesięcy 19 dni 16 godzin i 18 minut temu

Ja wychowuję 5cioro wnucząt i państwo się nie przejmuje ,że dzieci 1szego września idą do szkoły .Na dzień dobry muszę wydać bardzo dużo ,żeby te dzieci nie były gorsze od innych.W tym roku musieliśmy wziąć pożyczkę to i tak brakło bo były też inne wydatki a co roku nowe książki. Komu tak naprawdę nabija się kieszeń bo nie ma żadnych ulg dla takich jak my .I się mówi ,że tak pomagają , ale nie bliskim tylko obcym im się wszystko należy a ty się martw czy ci starczy . Jak czytam co się obcym należy a rodzinie nie to, aż mnie diabli diorą ja tak samo opiekuję się dziećmi i do pracy nie mogę iść bo się nie da , jak się ma 5tke dzieci szkolnych .Nam też państwo powinno płacić bo do pracy nie możemy iść ,nikt o tym nie pomyślał .Dzieci różnie wracają ze szkoły ,trzeba posprzątać ,ugotować ,poprać i z dziećmi lekcje odrobić i cały dzień z głowy zero prywatności . Dodam obce dzieci mają dopłatę do wakacji i różne przywileje a dzieci w rodzinie u rodziny nic im się nie należy .

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

7
2
~Chris 2015-07-11 (15:50) 1 rok 9 miesięcy 12 dni 13 godzin i 35 minut temu

Na rodziców zero , na rodzinę zastępczą 1000zł. w zwyż.! Patologia rządowa redukuje w ten sposób przyrost naturalny białych dzieci , bo jak się okazuje na "opalonych" pieniądze są i to takie , że nic tylko płodzić i nie pracować , iść do meczetu i słuchać nawoływań imamów do walki z "niewiernymi"!

odpowiedz

Znajdź pracę z pracuj.pl

Skorzystaj

Kategorie:

Przydatne linki:

Partnerzy serwisu: