Trwa ładowanie...

Gigantyczne centrum mody rusza pod Łodzią

W Polsce startuje pierwsze w Europie Miasto Mody - Ptak Fashion City 250 tys. mkw., praca dla 100 tys. ludzi, 6 mln klientów rocznie - tak w liczbach wygląda Ptak Fashion City. Największe w Europie miasteczko mody ruszyło w podłódzkim Rzgowie.

Gigantyczne centrum mody rusza pod ŁodziąŹródło: materiały prasowe
d2xtm74
d2xtm74

250 tys. mkw., praca dla 100 tys. ludzi, 6 mln klientów rocznie - tak w liczbach wygląda Ptak Fashion City. Największe w Europie miasteczko mody ruszyło w podłódzkim Rzgowie.

Łódź i jego okolice powstały dzięki boomowi tkackiemu, który wybuchł w XIX wieku. Z mniejszymi i większymi sukcesami dzięki temu region rozwijał się aż do 1989 roku. Dziś prząśniczek i zakładów tkackich praktycznie już nie ma, ale Łódź nie rezygnuje z bycia kojarzoną z modą.

W niedalekim Rzgowie w piątek 29 sierpnia ruszyło największe w Europie miasteczko mody - Ptak Fashion City. O randze wydarzenia niech świadczą zaproszeni goście, wśród których jest m.in. projektant Kenzo Tekada czy członkini słynnego modowego klanu Guccich - Patrizia Gucci.

Powstałe pod Łodzią centrum ma być największym w Europie centrum dystrybucji i eksportu polskiej odzieży. Wbrew pozorom nasz kraj nadal produkuje sporo ubrań. Tylko w pierwszym kwartale ich eksport wyniósł ponad 1,3 mld euro.

d2xtm74

PFC ma się opierać na blisko 2,5 tys. polskich producentów odzieży. W samym centrum mody zatrudnienie znajdzie ok. 10 tys. osób, ale wraz z firmami kooperującymi da pracę nawet 100 tys. ludzi. Rok rocznie miasteczko odwiedzać ma 6 mln osób.

Słowo miasteczko jest tu jak najbardziej uprawnione. Pod halami znajduje się tam aż 250 tys. mkw. To powierzchnia kilku tysięcy sporych rozmiarów domów. Oprócz standardowych dla centrum handlowego instytucji, takich jak poczta czy bank, w PFC znajduje się także dworzec autobusowy, a nawet straż pożarna.

Piątkowe otwarcie to początek do dalszej ekspansji miasteczka. Inwestor ma jeszcze wolne 200 hektarów, a cała inwestycja w ciągu najbliższej dekady ma pochłonąć około 2,5 mld zł.

(fot. PAP)
Źródło: (fot. PAP)

Za budową centrum stoi Antoni Ptak. To łódzki biznesmen, którego kojarzyć powinien każdy piłkarski kibic w Polsce. Ptak był bowiem właścicielem m.in. ŁKS-u czy Pogoni Szczecin, a także centrum piłkarskiego Gutów Mały. Podobne prowadzi także w Brazylii. Na piłce nożnej kokosów jednak nie zarobił. Pieniądze przyniósł mu handel odzieżą. Jego majątek szacuje się na 2,4 mld zł. Otwarcie Ptak Fashion City jest właściwie symboliczne, bo w Rzgowie biznesmen jest od początku lat 90.

Dotąd skupiał się na handlu ubraniami sprowadzanymi z Chin, a wysyłanymi do krajów Środkowo-Wschodniej Europy. Pod centrum do dziś stają autobusy chętnych na zakupy Ukraińców, Rosjan czy Białorusinów.

Zaproszenie gwiazd mody oraz nadanie nowej nazwy ma zmienić wizerunek biznesu Antoniego Ptaka. Teraz chce on bowiem spojrzeć na zachód.

d2xtm74
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2xtm74