Trwa ładowanie...

Stłuczka? Podpowiadamy jak rozliczyć ją z ubezpieczycielem

Lato sprzyja samochodowym wyprawom. Częstsze używanie auta powoduje jednak, że jesteśmy bardziej narażeni na wypadki lub kolizje. Jeżeli do nich dojdzie, musimy oddać auto do naprawy. Stajemy wówczas przed dylematem, który ze sposobów rozliczenia szkody z ubezpieczycielem wybrać - gotówkowy czy bezgotówkowy. Każdy z nich ma swoje właściwości. Jakie? - tłumaczy Wojciech Groblewski, ekspert Liberty Direct.

Stłuczka? Podpowiadamy jak rozliczyć ją z ubezpieczycielemŹródło: Thinkstockphotos
d2e3uzn
d2e3uzn

Wybór mamy pomiędzy opcją gotówkową, czyli tzw. kosztorysową oraz bezgotówkową - serwisową lub tzw. na warsztat. W przypadku pierwszej odszkodowanie wypłacane jest bezpośrednio właścicielowi, do którego należy decyzja, czy i gdzie będzie naprawiał samochód. Z kolei w przypadku rozliczenia bezgotówkowego auto naprawiane jest w warsztacie, autoryzowanym serwisie lub współpracującym z towarzystwem warsztatem partnerskim, który bezpośrednio rozlicza się z ubezpieczycielem.

W obu przypadkach wyceny napraw opierają się na normach czasowych oraz cenach części i materiałów ujętych w systemach Audatex lub Eurotax. Oraz na stawce za roboczogodzinę obowiązującą w danym regionie. Pamiętajmy, że w przypadku szkód likwidowanych z dobrowolnego ubezpieczenia AC wpływ na wycenę mogą mieć indywidualne zapisy dotyczące stosowanych amortyzacji cen części zamiennych. Informacje na ten temat zawsze znajdziemy w OWU. Tyle teorii, a teraz praktyka.

Kiedy warsztat

Niewątpliwą zaletą rozliczenia serwisowego jest oszczędność czasu i wygoda. Nie musimy się umawiać się z rzeczoznawcą na oględziny, załatwiać dodatkowych formalności czy szukać warsztatu. Po naszej stronie pozostaje wypełnienie dokumentów opisujących zdarzenie oraz podpisanie upoważnienia dla serwisu, który będzie nas reprezentował przed ubezpieczycielem w kwestii rozliczenia kosztów naprawy.

Kiedy gotówka

W tym wariancie dostajemy kalkulację kosztów naprawy sporządzoną przez zakład ubezpieczeń. Na podstawie tak oszacowanej wartości dokonujemy naprawy we własnym zakresie. Co ważne, zakład ubezpieczeń nie oczekuje od nas składania faktur dokumentujących poniesione koszty. Zaletą tego sposobu likwidacji szkody jest krótszy czas oczekiwania na decyzję o wypłacie odszkodowania. Zakres naprawy nie musi być bowiem każdorazowo ustalany pomiędzy warsztatem a towarzystwem, co ma miejsce w opcji bezgotówkowej.

Nie starczyło gotówki

A co, gdy się okaże się, że mieliśmy wyższe koszty naprawy niż otrzymane odszkodowanie w opcji gotówkowej? Zawsze możemy się zwrócić do towarzystwa o pokrycie dodatkowych kosztów, jeśli tylko są one uzasadnione, na podstawie zebranych faktur za naprawę samochodu. Drugą opcją jest powrót do formy naprawy pojazdu w warsztacie, przekładając zakładowi ubezpieczeń kosztorys do weryfikacji.

d2e3uzn
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2e3uzn