Trwa ładowanie...
ue
16-07-2014 12:40

UE może zawiesić finansowanie przez EBI nowych projektów w Rosji

Przywódcy państw UE mogą zwrócić się w środę do Europejskiego Banku Inwestycyjnego o zawieszenie finansowania nowych projektów inwestycyjnych, dotyczących sektora publicznego w Rosji - poinformował wysoki rangą unijny dyplomata.

UE może zawiesić finansowanie przez EBI nowych projektów w RosjiŹródło: Fotolia, fot: spaceport9
d34yeb1
d34yeb1

Według niego UE rozważy też rozszerzenie podstawy prawnej dla decyzji o sankcjach w związku z kryzysem ukraińskim, aby objąć nimi więcej osób, a także firm.

Sytuacja na Ukrainie będzie jednym z tematów obrad przywódców państw Unii, którzy zbierają się w środę wieczorem w Brukseli. Według źródeł dyplomatycznych projekt dokumentu końcowego szczytu, który zostanie poddany pod dyskusję, zawiera "pakiet sankcji z pewnymi elementami, które dotykają sfery finansów i gospodarki".

Nie obejmuje to jednak bezpośrednich restrykcji gospodarczych wobec Rosji - poinformował dyplomata.

Dodał, że zaproponowano m.in. "rozszerzenie podstawy prawnej dla decyzji o sankcjach, by otworzyć drogę do wpisania na listę (objętych sankcjami - PAP) większej liczby osób oraz firm", związanych z podważaniem suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy.

d34yeb1

Według dyplomaty na szczycie może zapaść decyzja, aby zwrócić się do EBI o zawieszenie finansowania przyszłych projektów, dotyczących rosyjskiego sektora publicznego. Podobnie mógłby postąpić także Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju. Z kolei Komisja Europejska może zostać poproszona o rozważenie wstrzymania niektórych programów współpracy UE-Rosja. "Nie należy dawać pieniędzy komuś, z kim jesteśmy w konflikcie" - powiedział dyplomata.

Zastrzegł, że projekt wniosków szczytu UE w sprawie Ukrainy nie ma jeszcze poparcia wszystkich krajów Unii. Ocenił, że proponowane decyzje "są znaczące, ale nie przekraczają linii, za którą niemożliwy jest konsensus" wśród państw Unii. - Projekt dokumentu idzie daleko, ale nie za daleko - powiedział.

O zaostrzenie sankcji wobec Rosji, w tym wprowadzenie restrykcji gospodarczych, zaapelowała we wtorek do UE Ukraina. Na szczycie pod koniec czerwca Unia postawiła prorosyjskim separatystom na Ukrainie ultimatum i zagroziła Rosji zaostrzeniem sankcji. Warunki ultimatum nie zostały w większości spełnione i konflikt na Ukrainie ponownie się zaostrzył. Ale jedyną konsekwencją wyciągniętą dotąd przez UE było rozszerzenie sankcji wizowych i finansowych na 11 prorosyjskich separatystów na Ukrainie.

Na unijnej czarnej liście objętych sankcjami są 72 osoby - separatyści, rosyjscy politycy i wojskowi, a także dwie spółki z zajętego przez Rosję Krymu.

d34yeb1

We wtorek w Parlamencie Europejskim komisarz UE ds. rozszerzenia Sztefan Fuele zapowiedział, że na unijnym szczycie mogą zapaść nowe decyzje w sprawie sankcji w związku z sytuacją na Ukrainie. Według komisarza choć prezydent Rosji Władimir Putin poparł oficjalnie plan pokojowy, zaproponowany przez ukraińskiego prezydenta Petra Poroszenkę, to Moskwa nie powstrzymała napływu broni i bojowników dla sił separatystycznych na wschodzie Ukrainy, jak również nie wywarła żadnego wpływu na separatystów.

Z Brukseli Anna Widzyk

d34yeb1
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d34yeb1