Trwa ładowanie...
kredyt
+1
13-01-2015 07:05

Analitycy: RPP raczej nie obniży w tym tygodniu stóp

Rada Polityki Pieniężnej raczej nie obniży stóp procentowych na rozpoczynającym się we wtorek dwudniowym posiedzeniu - uważają analitycy. Prognozują jednocześnie, że nastąpi to już w lutym lub w marcu.

Analitycy: RPP raczej nie obniży w tym tygodniu stópŹródło: Thinkstockphotos
d10axez
d10axez

Są jednak tacy eksperci, którzy twierdzą, że obniżka oprocentowania może nastąpić już w tym tygodniu.

- Generalnie nie spodziewałbym się obniżenia stóp procentowych - powiedział Ignacy Morawski z BIZ Banku. Jego zdaniem determinuje to rozkład głosów w Radzie. - Przeciwnicy obniżki stóp wciąż stanowią większość i nic nie wskazuje na to, by opinie członków RPP przeciwnych obniżkom w ostatnich tygodniach się zmieniły - dodaje.

Analityk uważa jednak, że "spadek inflacji jest na tyle silny, że do obniżki stóp dojdzie jeszcze w tym kwartale, albo w lutym, albo w marcu".

- Część członków Rady Polityki Pieniężnej może nie zdawać sobie sprawy, z jak silnym spadkiem inflacji będziemy mieli do czynienia - mówi. - Za grudzień deflacja może osiągnąć 0,1 procenta, a w pierwszym kwartale może się jeszcze pogłębić" - dodaje Morawski.

d10axez

Dane o inflacji CPI za grudzień GUS poda dzień po zakończeniu posiedzenia RPP, w czwartek.

Dlatego, gdy pojawią się dane o głębokiej deflacji, można oczekiwać obniżki stóp, zarówno na poziomie 25 pb, jak i 50 pb.

- Jerzy Hausner mówił, że poprze obniżki stóp, jeśli będzie widział, że deflacja przedłuża się do drugiego kwartału, a na razie wygląda na to, że deflacja może trwać przez większość tego roku - prognozuje Morawski.

"Psychologiczny wpływ" na Radę może też mieć - jego zdaniem - decyzja Europejskiego Banku Centralnego z 22 stycznia. Według niektórych międzynarodowych banków, EBC może podjąć decyzję o interwencjonistycznej polityce monetarnej (QE). Dlatego - sądzi Morawski - Rada zapewne nie zignoruje faktu, że "bank centralny strefy euro będzie obawiać się inflacji".

d10axez

Także Konrad Ryczko z BOŚ uważa, że teraz do obniżki raczej nie dojdzie, ale w marcu stopy mogą spaść 25 pb.

- W Radzie obecnie jest podział fifty-fity między strategią "wait and see" (czekaj i patrz) i obniżką 25 punktów bazowych - zaznacza. - Wydaje mi się, że scenariusz jednorazowej obniżki o 25 pb, to scenariusz bazowy do końca roku. Z tego co widzę, większość analityków podobnie myśli - dodaje.

Przyznaje jednak, że jeśli EBC przyjmie program QE, "RPP będzie musiała zareagować". - Rada już nie raz zaskoczyła rynek - zastrzega. Wskazuje jednak, że Rada stosunkowo niedawno stopy obniżyła, a na ogół daje pewien czas oczekiwania na skutki poprzednich decyzji, "w granicach kwartału lub dwóch".

d10axez

Również Kamil Maliszewski z mBanku nie spodziewa się, by na kończącym się w środę posiedzeniu Rada obniży stopy. Przyznaje jednocześnie, że RPP podczas ostatnich posiedzeń "trochę zignorowała kwestię deflacji". Stąd, jeśli z ogłoszonych w czwartek danych GUS wynikać będzie, że deflacja się utrzymuje, "bardzo prawdopodobne, że w lutym lub marcu obniżka stóp będzie". - Z wypowiedzi członków Rady wynika, że substytutem obniżki stóp jest osłabienie złotego - wskazuje.

Obniżki stóp już w tym tygodniu spodziewa się niewielu analityków. Jednym z nich jest Mirosław Budzicki z Biura Strategii Rynkowych. "W naszej ocenie istnieje wysokie prawdopodobieństwo scenariusza, w którym Rada zaskoczy inwestorów obniżając stopy o 25-50 pb już w styczniu"- czytamy w podpisanej przez niego opinii Biura.

Zwraca on uwagę, że podczas listopadowego posiedzenia RPP głosowana była m.in. obniżka stóp procentowych o 50 pb, którą poparło czterech członków RPP (M. Belka, A. Bratkowski, J. Osiatyński i A. Zielińska-Głębocka). - Biorąc pod uwagę, że w grupie głosujących za obniżką był prezes banku centralnego, to do przegłosowania decyzji potrzebny będzie tylko jeden dodatkowy głos. Z wypowiedzi członków RPP nie wynika, aby grono zwolenników poluzowania polityki pieniężnej miało się w styczniu poszerzyć, jednakże za obniżką przemawiają trendy globalne - uważa Budzicki.

Po raz ostatni RPP obniżyła stopy procentowe w październiku 2014 roku. Główną stopę procentową obniżyła o 50 pkt bazowych, do 2 proc. w skali roku. Stopa lombardowa została ścięta o 100 pkt bazowych - do 3,00 proc., stopa depozytowa pozostała bez zmian na poziomie 1,00 proc., a stopę redyskonta weksli obniżono o 50 pkt bazowych do 2,25 proc.

d10axez
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d10axez