Trwa ładowanie...
d2k0g8o
23-09-2016 14:25

Białystok/ MR: Polska wschodnia ma szczególne miejsce w Strategii Odpowiedzialnego Rozwoju

Polska wschodnia ma szczególne miejsce w Strategii na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju; jest w niej m.in. droga Via Carpatia - mówił wiceminister rozwoju Adam Hamryszczak w piątek w Białymstoku.

d2k0g8o
d2k0g8o

Wziął on udział w debacie, w ramach odbywającego się w Białymstoku III Wschodniego Kongresu Gospodarczego, poświęconej planom rządu wobec Polski wschodniej. "Dużo uwagi poświęciliśmy zwłaszcza Polsce wschodniej, ona jest w sposób szczególny akcentowana w tejże strategii" - mówił Hamryszczak.

Władze województw Polski wschodniej, także podczas czwartkowych debat na kongresie, wskazywali, że droga Via Carpatia, na bazie obecnej drogi krajowej nr 19 wzdłuż wschodniej granicy, jest jedną z koniecznych i od lat wyczekiwanych inwestycji infrastrukturalnych ważnych dla rozwoju tej części kraju.

"Na dzień dzisiejszy rząd polski z tej inwestycji się nie wycofuje. Jest oczywiście w planach polskiego rządu, aby taka inwestycja została zlokalizowana, podobnie wschodnia magistrala kolejowa (...) Te działania będą przez nas prowadzone, one już zostały zapisane w strategii" - mówił podczas kongresu wiceminister Hamryszczak.

Wiceminister podkreślał, że MR zakłada, że rozwój Polski wschodniej będzie "w większości" oparty na tzw. inteligentnych specjalizacjach, czyli zdefiniowanych już silnych branżach w regionach. Dodał, że rolą samorządów województw jest szukanie nowych specjalizacji, które mają potencjał do rozwoju, bo lista specjalizacji może się wydłużać.

d2k0g8o

Hamryszczak mówił też, że wspierane będą również obszary wiejskie, bo tego wymagają. Podkreślał, że strategia stawia na zrównoważony rozwój wszystkich obszarów, odchodzi od wspierania tylko dużych miast, bo stolice regionów "się rozwinęły", problemy mają mniejsze ośrodki, z których wyjeżdżają młodzi ludzie.

Wiceminister rozwoju mówił także, że rządowi zależy na wspieraniu innowacji, wdrażaniu usprawnień dla przedsiębiorców, by mogli się rozwijać, zwiększać eksport. Dodał, że trwają również prace nad "urealnieniem" Kontraktów Terytorialnych, czyli umów samorządów województw z rządem ws. kluczowych inwestycji, by nie były - jak to określił - "koncertem życzeń" różnych inwestycji, bez zapewnienia ich finansowania.

Marszałek województwa podlaskiego Jerzy Leszczyński mówił podczas debaty, że wschodnie regiony "poszły do przodu", ale cały czas gonią inne regiony z Polski środkowej i zachodniej. Ocenił, że plan Morawieckiego "wpisuje się rozwój" Polski wschodniej i podkreślał, że wciąż podstawą rozwoju województwa jest infrastruktura drogowa, ale też konieczna jest rozbudowa przejść granicznych, potrzeba więcej terenów inwestycyjnych i większych dochodów w regionie. Mówił też, że wschodnie regiony, jako słabsze i zapóźnione, powinny mieć preferencje w staraniach o krajowe fundusze pomocowe.

Na konieczność preferencji wskazywał również wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski. Mówił, że sieć głównych dróg (wymienił S8, S19, S61), to "rzecz niezbędna", a dodatkowe wsparcie "przy ogólnych warunkach" dla wszystkich jest potrzebne, bo region ma "gorszą pozycję wyjściową".

d2k0g8o

Prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski apelował do rządu o wsparcie np. ewentualnej budowy portu lotniczego, większe dofinansowanie powstającego w Białymstoku Muzeum Pamięci Sybiru czy planowanej budowy hali widowiskowo-sportowej. Mówił, że miasto stawia na "kapitał ludzki i rozwój przedsiębiorczości", choć jego głównym problemem jest brak miejsc pracy. "To jest wyzwanie" - mówił. Wśród atutów miasta wymienił Białostocki Park Naukowo-Technologiczny, gdzie ulokowało się 30 młodych rozwijających się firm.

Uczestniczący w debacie prezes Krajowej Izby Gospodarczej Andrzej Arendarski poinformował, że izba do końca września prześle do ministerstwa swoją opinię o tzw. planie Morawieckiego. Uważa, że plan jest - jak mówił - "wielką szansą dla gospodarki polskiej", także dla regionów leżących wzdłuż wschodniej granicy. Mówił, że rząd sam nie zrealizuje jednak tego programu, bo potrzebna jest do tego szeroka współpraca wielu środowisk.

Ministerstwo Rozwoju w czwartek i piątek w Grajewie, Raczkach i Dąbrowie Białostockiej w Podlaskiem konsultuje Strategię na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju.

d2k0g8o
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2k0g8o