Trwa ładowanie...
d3bgobb
17-10-2014 14:45

GUS: produkcja przemysłowa we wrześniu wzrosła o 4,2 proc. rdr (opis)

Produkcja przemysłowa we wrześniu wzrosła o 4,2 proc. rdr, a w porównaniu z sierpniem była wyższa o 16,5 proc. - poinformował w piątek w komunikacie GUS. Rynek w tzw. konsensusie spodziewał się wzrostu produkcji o 2,6 proc. w ujęciu rocznym i o 14 proc. wobec sierpnia.

d3bgobb
d3bgobb

"Według wstępnych danych produkcja sprzedana przemysłu w cenach stałych (w przedsiębiorstwach o liczbie pracujących powyżej 9 osób) była we wrześniu br. o 4,2 proc. wyższa niż przed rokiem (kiedy notowano wzrost o 6,3 proc.) i o 16,5 proc. wyższa w porównaniu z sierpniem br." - napisał GUS w komunikacie.

"Po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym produkcja sprzedana przemysłu ukształtowała się na poziomie o 1,9 proc. wyższym niż w analogicznym miesiącu ub. roku i o 1 proc. wyższym w porównaniu z sierpniem br." - dodano.

Zgodnie z danymi urzędu statystycznego w stosunku do września ub. roku wzrost produkcji sprzedanej odnotowano w 26 (spośród 34) działach przemysłu. Wskazano, że chodzi m.in. o produkcję mebli - o 20,1 proc.; wyrobów farmaceutycznych - o 14,7 proc.; komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych - o 11,7 proc.; metali - o 10 proc.

O 8,4 proc. wzrosła produkcja sprzedażna papieru i wyrobów z papieru, o 9,6 proc. produkcja wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych, o 6,5 proc. produkcja wyrobów z metali, a wyrobów z drewna, korka, słomy i wikliny - o 6,5 proc.

d3bgobb

GUS podał, że spadek produkcji sprzedanej przemysłu, w porównaniu z wrześniem ub. roku wystąpił w 8 działach m.in. w produkcji tzw. pozostałego sprzętu transportowego - o 13,3 proc.; w wytwarzaniu i zaopatrywaniu w energię elektryczną, gaz, parę wodną i gorącą wodę - o 3,4 proc; w produkcji koksu i produktów rafinacji ropy naftowej - o 1,9 proc., w produkcji artykułów spożywczych - o 1,5 proc.

Według danych GUS produkcja budowlano-montażowa (obejmująca roboty inwestycyjne i remontowe, zrealizowana przez firmy zatrudniające powyżej 9 osób), była we wrześniu br. o 5,6 proc. wyższa niż przed rokiem (wobec spadku o 4,8 proc. we wrześniu ub. roku) i o 19,8 proc. wyższa w porównaniu z sierpniem br.

"Po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym produkcja budowlano-montażowa ukształtowała się na poziomie o 3,8 proc. wyższym niż we wrześniu ub. roku i o 2 proc. wyższym w porównaniu z sierpniem br." - poinformował GUS w komunikacie.

Wyższa niż we wrześniu ub. roku była produkcja w firmach, których podstawowym rodzajem działalności jest budowa obiektów inżynierii lądowej i wodnej (o 14,1 proc.) oraz w firmach wykonujących głównie roboty budowlane specjalistyczne (o 10,5 proc.). Spadek produkcji odnotowały firmy specjalizujące się w robotach związanych z budową budynków - o 7,1 proc.

d3bgobb

"W porównaniu z sierpniem br. wzrost produkcji odnotowano we wszystkich działach budownictwa. Przedsiębiorstwa, których podstawowym rodzajem działalności jest budowa obiektów inżynierii lądowej i wodnej odnotowały wzrost - o 26,4 proc., wykonujące głównie roboty budowlane specjalistyczne - o 17,5 proc. oraz specjalizujące się w budowie budynków - o 13,8 proc." - wyjaśnił GUS.

Prognozy poszczególnych ekonomistów znacznie od siebie odbiegały - niektórzy spodziewali się zaledwie 0,2-proc. wzrostu produkcji w ujęciu rocznym, inni oczekiwali wzrostu o 4,9 proc.

Zgodnie z poprzednimi danymi GUS w sierpniu produkcja przemysłowa spadła o 1,9 proc. w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku, a wobec lipca spadła o 8,5 proc.

d3bgobb

Jednocześnie GUS podał w piątek, że ceny produkcji sprzedanej przemysłu we wrześniu 2014 r. były o 1,6 proc. niższe niż przed rokiem i o 0,1 proc. wyższe niż w poprzednim miesiącu (w sierpniu wzrosły one o 0,3 proc. mdm i spadły o 1,5 proc. rdr.), podczas gdy ekonomiści przewidywali, że ceny produkcji spadły o 1,3 proc. rdr i wzrosły o 0,1 proc. w ujęciu miesięcznym.

Statystycy z GUS oszacowali, że ceny produkcji budowlano-montażowej ukształtowały się na poziomie zbliżonym do zanotowanego w sierpniu, a w porównaniu z wrześniem ub. roku były niższe o 0,8 proc.

d3bgobb
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3bgobb