Trwa ładowanie...
d39oks4
09-07-2014 11:55

PwC: oferty publiczne w Europie sięgnęły 33,7 mld euro w I połowie 2014 r.

Ponad 33,7 mld euro wyniosła wartość ofert publicznych w Europie w pierwszej połowie 2014 r. - wynika z raportu firmy doradczej PwC. To więcej niż w całym 2013 r. Londyn zajmuje pierwsze miejsce pod względem liczby i wartości ofert.

d39oks4
d39oks4

Według badania PwC wartość przeprowadzonych w pierwszej połowie tego roku ofert publicznych przewyższa całoroczne wyniki osiągane w latach 2008-2013. Od stycznia do czerwca br. na europejskich parkietach zadebiutowało 213 spółek.

W drugim kwartale br. przeprowadzono w Europie 145 ofert publicznych wartych 22,3 mld euro. To najlepszy wynik od 2007 r. W Londynie oferty przekroczyły 9,9 mld euro. Na drugim miejscu znalazł się NYSE Euronext, sojusz giełd paryskiej, amsterdamskiej, brukselskiej i lizbońskiej z kwotą prawie 4,5 mld euro.

Specjaliści z PwC spodziewają się w trzecim kwartale br. ofert przekraczających w sumie 12 mld euro.

"Kolejny kwartał wyniki rynku pierwotnego są najlepsze od 2007 roku, czyli od czasu zanim wybuchł globalny kryzys finansowy. Wysoka aktywność IPO (ofert publicznych - PAP) wynika głównie z dalszej sprzedaży spółek portfelowych przez fundusze private equity" - podkreślił cytowany w komunikacie Tomasz Konieczny, partner w zespole ds. rynków kapitałowych PwC.

d39oks4

"Biorąc pod uwagę liczbę podmiotów, które przygotowują się do IPO, spodziewamy się, że trzeci kwartał bieżącego roku będzie równie interesujący jak ostatnie trzy miesiące, choć zazwyczaj miesiące letnie charakteryzują się mniejszą liczbą debiutów" - dodał.

Konieczny przewiduje ożywienie na rynku fuzji i przejęć, które może spowodować wzrost transakcji bezpośredniej sprzedaży spółek zamiast upubliczniania ich na giełdzie.

W drugim kwartale br. na warszawskim parkiecie zadebiutowało sześć spółek, po trzy na rynku głównym i NewConnect. Wartość tych ofert wyniosła 89 mln euro.

"Ostatnie miesiące potwierdzają obawy inwestorów związane z negatywnym wpływem zmian w systemie emerytalnym na pozycję warszawskiej giełdy. Wyniki rynku pierwotnego w Warszawie kolejny kwartał z rzędu mocno odstają od trendów obserwowanych na innych rynkach w Europie. Dlatego też wyzwania, z którymi będzie musiał zmierzyć się nowy zarząd GPW, będą należeć do niesłychanie trudnych: w jaki sposób zrekompensować znaczny spadek popytu ze strony tak ważnej grupy inwestorów, jakimi przez ostatnie kilkanaście lat były Otwarte Fundusze Emerytalne" - skomentował Filip Gorczyca, starszy menedżer w zespole ds. rynków kapitałowych PwC.

PwC to jedna z największych firm doradczych na świecie. Działa w 158 krajach i zatrudnia ponad 180 tys. osób. Zajmuje się m.in. badaniem finansów, doradztwem biznesowym, podatkowym i prawnym.

d39oks4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d39oks4