Trwa ładowanie...
d3pqmf3
08-08-2014 17:45

W Bolesławcu powstaje hala przemysłowa dla małych i średnich firm

W piątek w Bolesławcu zakończono pierwszy etap budowy hali przemysłowej dla małych i średnich przedsiębiorstw. To jedno z czterech miejsc, w których powstają tego typu obiekty realizowane przez Wałbrzyską Specjalną Strefę Ekonomiczną "Invest-Park".

d3pqmf3
d3pqmf3

Jak powiedział podczas uroczystości wiceprezes zarządu WSSE "Invest-Park" Teodor Stępa, bolesławiecka hala to jedna z inwestycji, które ma pomóc kolejnym przedsiębiorcom rozpoczęcie działalności w strefie.

"Miejsce to jest dedykowane przede wszystkim małym i średnim firmom, którym ma ułatwić inwestowanie. Dzięki możliwości prowadzenia tu działalności, przedsiębiorca nie musi ponosić kosztów, ani poświęcać czasu na budowę czy zakup nieruchomości. Może ją wydzierżawić na korzystnych warunkach i wyposażyć jedynie w swoje urządzenia i linie produkcyjne. Natomiast jeśli zechce, po pół roku będzie mógł również wykupić zajmowane pomieszczenia" - wyjaśnił Stępa.

Jak powiedziała PAP wicewojewoda dolnośląski Ewa Mańkowska, każda inwestycja, która generuje nowe miejsca pracy, ma dla regionu ogromne znaczenie. "Dzięki takim przedsięwzięciom małe i średnie przedsiębiorstwa będą miały dogodne miejsce do prowadzenia swojej działalności i będą mogły zatrudniać ludzi" - dodała Mańkowska.

Poza Bolesławcem, obiekty staną w Wałbrzychu, Kłodzku i Nowej Rudzie. Każda hala składa się z części przemysłowej o powierzchni 2,5 tys. m kw., którą można podzielić na mniejsze moduły dopasowane do potrzeb indywidualnego klienta. Dla inwestorów dostępne będą również nowoczesne powierzchnie biurowe typu "open space". Wszystkie hale zostaną wyposażone w ekologiczne i energooszczędne rozwiązania - pompy ciepła i kolektory słoneczne wspomagające centralne ogrzewanie oraz podgrzewanie wody. Przed halami zostanie wybudowany parking oraz plac manewrowy. Koszt budowy każdej z nich to 5 mln zł netto.

d3pqmf3

Budowa obiektów zakończy się jesienią tego roku. Rozpoczęcie działalności gospodarczej w halach uprawnia do korzystania z pomocy publicznej, która gwarantuje korzystne zwolnienia podatkowe. Na Dolnym Śląsku małe firmy mogą liczyć na ulgi w wysokości 45 proc. kosztów poniesionych na inwestycje lub 2-letnich kosztów zatrudnienia, a średnie - 35 proc. Spośród 170 firm funkcjonujących na terenie WSSE około 40 proc. inwestorów to właśnie MŚP.

Gmina Bolesławiec jest jedną z 44 lokalizacji "Invest-Parku". Tereny strefowe w gminie zajmują ponad 70 ha, z czego na zagospodarowanie czeka jeszcze około 50 ha.

Jak powiedział PAP prezydent Bolesławca Piotr Roman, miasto stara się o włączenie do bolesławieckiej podstrefy kolejnych terenów.

"W tym roku chcielibyśmy włączyć do specjalnej strefy teren o powierzchni 10 ha, położony w doskonałym miejscu, tuż przy węźle autostradowym Bolesławiec. Poza tym, zależy nam na włączeniu do strefy kolejnych 20 ha, jednak w tym wypadku musimy rozmawiać z prywatnymi właścicielami niedużych działek przecinających ten obszar oraz z Agencją Nieruchomości Rolnych, która tym zarządza. Jest to dla naszego miasta bardzo istotne, ponieważ prowadzimy już rozmowy z dużymi inwestorami, zainteresowanymi rozpoczęciem działalności właśnie tutaj. Ten rok jest zdecydowanie najlepszy od momentu powstania specjalnej strefy w naszym mieście" - wyjaśnił Roman.

d3pqmf3

Obecnie w bolesławieckiej podstrefie działalność prowadzi pięć firm: Kegger, SRG Global Bolesławiec, Hoerbiger Automotive, Elektros oraz Sacher. W pierwszym półroczu 2014 r. na inwestycje zdecydowało się kolejnych dwóch przedsiębiorców - firma Vilsait oraz Turningtec. Z kolei spółka Sacher zamierza rozwinąć dotychczasową działalność. Cała siódemka zadeklarowała inwestycje przekraczające 234 mln zł oraz stworzenie w sumie co najmniej 613 miejsc pracy.

d3pqmf3
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3pqmf3