Trwa ładowanie...
d31x2dj
19-02-2015 14:10

W Sejmie informacja nt. prywatyzacji Ciech i lokowania środków w HSBC

Prywatyzacja Ciech SA została dokonana w sposób transparentny w trybie odpowiedzi na wezwanie - zapewnił w czwartek w Sejmie wiceminister skarbu Wojciech Kowalczyk przedstawiając informację w tej sprawie o co wnosił Klub Parlamentarny Sprawiedliwej Polski.

d31x2dj
d31x2dj

Klub wnosił o informację rządu "w sprawie braku reakcji naczelnych organów państwowych wobec ujawnionych nieprawidłowości przy prywatyzacji CIECH SA oraz informacji na temat możliwego uchylania się od opodatkowania poprzez lokowanie środków pieniężnych w HSBC Private Bank".

Na początku lutego do internetu trafiła lista klientów i stan kont szwajcarskiego oddziału banku HSBC. Dotyczyła osób, które ukrywają swoje dochody, często nielegalne, przed urzędem skarbowym. Według tych danych ponad 106 tysięcy osób z 203 krajów miało ukryć w HSBC ponad 100 miliardów dolarów. Na liście miało znaleźć się ponad pięciuset klientów związanych z Polską; ich nazwisk nie ujawniono. W sprawie podejrzanych praktyk HSBC prowadzone są obecnie śledztwa m.in. w USA, Francji, Belgii i Argentynie.

Z kolei sprawę sprzedaży akcji Ciech SA. podnosiła w lutym telewizja Republika. Podała, że dotarła do informacji z systemu meldunków operacyjnych - wewnętrznej bazy CBA gromadzącej meldunki z całego kraju oraz do korespondencji, jaką z funkcjonariuszami CBA prowadził biznesmen Marek Falenta. Falenta jest jednym z czterech oskarżonych w tzw. aferze podsłuchowej dot. podsłuchiwania w dwóch warszawskich restauracjach kilkudziesięciu osób, m.in. polityków.

Według Republiki, doszło też do nieprawidłowości przy sprzedaży akcji spółki Ciech, bo - jak twierdzi stacja - jeden z meldunków przygotowany po spotkaniu z Falentą dotyczy zakulisowych negocjacji w tej sprawie z wiceministrem Skarbu Państwa Rafałem Baniakiem.

d31x2dj

Baniak w odpowiedzi wystosował w lutym komunikat. "Kierowane pod moim adresem oskarżenia, sugerujące przyjęcie przez mnie korzyści majątkowej w związku z prywatyzacją spółki CIECH S.A., przedstawione w programie TV Republika +Zadanie specjalne+ z dnia 11 lutego 2014 r. są całkowicie bezpodstawne i nie mają żadnego potwierdzenia w faktach, a w rezultacie - mają charakter zniesławiający oraz naruszają moje dobra osobiste" - napisał. Ponadto Baniak zapowiedział, że podejmie wobec autorów publikacji "odpowiednie kroki prawne".

Poseł KPSP Patryk Jaki podkreślił w czwartek w Sejmie, że sprawy te mają znamiona "kryzysu instytucji państwa". Zaznaczył, że postępowania ws. HSBC zostały wszczęte w takich krajach, jak USA, Francja, Belgia czy Argentyna. "Jak donosi natomiast TVP Info, w Polsce w tej sprawie nie będzie oficjalnego śledztwa" - zaznaczył.

"W obu powyższych przypadkach mamy zapewne do czynienia z przykładem rażącego braku nadzoru nad służbami i zobowiązanymi do tego członkami Rady Ministrów, które doprowadziły do braku nienależytego działania zarówno w sprawie prywatyzacji Ciech SA, jak również możliwego ukrycia dochodów poprzez lokowanie środków w HSBC" - podkreślił poseł.

Według niego, żaden z najwyższych w państwie organów zobowiązanych do pełnienia nadzoru nad Ciech SA "nie zapobiegł możliwym nieprawidłowościom przy prywatyzacji Ciech SA, w postaci zaniżenia ceny za pakiet akcji uzyskanej przez Skarb Państwa o kilkaset milionów od wartości rynkowej".

d31x2dj

Poseł pytał też: "Jak to się dzieje, że we wszystkich państwach, w których ujawniono aferę związaną z HSBC, wszczęto postępowania, a w Polsce żadnych działań organów państwa nie widać? Jak to się dzieje, ze na przykład wczoraj polskie państwo ma bardzo dużo siły, żeby zabierać środki osobom niepełnosprawnym, a tu wykazuje się wyjątkową nieudolnością, jeśli chodzi o osoby znacznie silniejsze, te tzw. +tłuste koty+?"

Wiceminister skarbu Wojciech Kowalczyk odpowiadając zapewnił, że prywatyzacja Ciech została dokonana w sposób transparentny w trybie odpowiedzi na wezwanie.

"Tryb ten umożliwia każdemu innemu potencjalnemu inwestorowi zaoferowanie wyższej ceny za nabywane akcje poprzez ogłoszenie tak zwanego kontrwezwania. Żaden inny inwestor nie ogłosił kontrwezwania, czyli oferta firmy KI Chemistry była jedyną dostępną dla akcjonariuszy spółki. MSP przeprowadziło transakcję zgodnie z obowiązującym przepisami prawa i procedurami wewnętrznymi, wykorzystując wsparcie renomowanego doradcy finansowego do oceny atrakcyjności wezwania" - poświadczył Kowalczyk. Jak dodał, opina doradcy finansowego była jednoznaczna - poziomy cenowe są atrakcyjne.

d31x2dj

Wiceminister finansów Agnieszka Królikowska odniosła się do sprawy HBSC. Jak podkreśliła działania kontroli skarbowej, w tym wywiadu skarbowego mają chronić Skarb Państwa przed oszustwami podatkowymi i podmiotami działającymi w szarej strefie.

"Kontrola skarbowa, jak również wywiad skarbowy korzysta z informacji z różnych źródeł i instytucji, w kraju i za granicą, pozyskując różnorodne dostępne dane uzyskane na podstawie trwałej współpracy lub jednorazowej wymiany informacji. Kontrola skarbowa otrzymywała i otrzymuje różne informacje ze służb śledczych i skarbowych innych państwa, które każdorazowo podlegają szczegółowej analizie i nie są w żadnym wypadku ignorowane" - zaznaczyła.

Jaki złożył w połowie lutego zawiadomienia do Prokuratora Generalnego na b. premiera Donalda Tuska, b. ministra finansów Jacka Rostowskiego oraz ministra skarbu Włodzimierza Karpińskiego dotyczące "braku działań ws. afer Ciech i banku HSBC". Poinformował o tym na briefingu przed siedzibą Prokuratury Generalnej w Warszawie, gdzie złożył dwa zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa.

d31x2dj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d31x2dj