Trwa ładowanie...
d1p9mfm
26-02-2017 08:45

Wałbrzych/ Sztuczne gniazdo dla sokołów wędrownych na kominie elektrociepłowni

Na kominie wałbrzyskiej elektrociepłowni pod koniec marca powstanie sztuczne gniazdo dla sokołów wędrownych. To inicjatywa służąca ratowaniu jednego z najrzadszych gatunków ptaków w Polsce.

d1p9mfm
d1p9mfm

Budowę sztucznego gniazda na 130-metrowym kominie wałbrzyskiej elektrociepłowni finansowo wesprze Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu (WFOŚiGW) - poinformował PAP rzecznik tej instytucji Robert Borkacki. Gniazdo powstanie w okresie lęgowym sokoła wędrownego. Będą w nim zainstalowane kamery, a gniazdujące ptaki będzie można obserwować w internecie.

Sokół wędrowny nie buduje samodzielnie gniazd, lecz zajmuje istniejące już siedziby innych dużych ptaków. Sokoły wędrowne gniazdują też w miejscach przygotowanych przez człowieka - na kominach czy wysokich budynkach.

W latach 60. XX wieku europejska populacja sokoła wędrownego całkowicie wyginęła. "Do zagłady sokołów w całej Europie przyczyniło się m.in. zatrucie środowiska szkodliwym pestycydem DDT" - powiedział Aleksander Marek Skorupa, prezes WFOŚiGW we Wrocławiu.

Budowa sztucznego gniazda na wałbrzyskiej elektrociepłowni to jedna z inicjatyw, które mają pomóc w odbudowie populacji jednego z najrzadszych gatunków ptaków w Polsce. Podobne gniazdo znajduje się na kominie Huty Głogów, gdzie w zeszłym roku wykluły się cztery pisklęta sokoła wędrownego.

d1p9mfm

Program przywracania populacji sokoła wędrownego przy wsparciu finansowym WFOŚiGW prowadzi Stowarzyszenie na Rzecz Dzikich Zwierząt "Sokół" z Włocławka. Według szacunku przyrodników w całym kraju, w ubiegłym roku były 23 gniazda sokołów wędrownych z młodymi zlokalizowane w miastach oraz na terenach leśnych i górskich.

Łączna wartość dotacji udzielonych przez WFOŚiGW we Wrocławiu na dolnośląskie akcje przywracania populacji sokoła wędrownego wyniosła ponad 137 tys. zł.

d1p9mfm
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1p9mfm