Trwa ładowanie...
sąd
11-08-2014 08:16

Wchodzą w życie przepisy o powrocie do zawodu usuniętych dyscyplinarnie

We wtorek (11 sierpnia) w życie wchodzą przepisy pozwalające ubiegać się -
po spełnieniu określonych warunków - o ponowny wpis na listę członków samorządu zawodowego przez
osoby skreślone wcześniej z tej listy z powodów dyscyplinarnych.

Wchodzą w życie przepisy o powrocie do zawodu usuniętych dyscyplinarnieŹródło: © Pakhnyushchyy - Fotolia.com
d3z4w17
d3z4w17

Nowelizację przygotowano w Rządowym Centrum Legislacji. Dotyczy kilku ustaw - w tym Prawa o adwokaturze - i jest dostosowaniem przepisów do wyroku Trybunału Konstytucyjnego z października 2010 r.

Kogo dotyczą nowe zmiany?

Nowe regulacje dotyczą samorządów zawodowych: adwokatów, radców prawnych, lekarzy weterynarii, notariuszy, farmaceutów, komorników sądowych, architektów, inżynierów budownictwa oraz urbanistów, rzeczników patentowych i diagnostów laboratoryjnych.

Wyrok Trybunału Konstytucyjnego

TK orzekł w 2010 r., że dożywotnie usunięcie z powodów dyscyplinarnych z samorządu zawodowego, "bez prawa ubiegania się o ponowny wpis" na listę osób wykonujących ten zawód, jest niezgodne z konstytucją i nadmiernie rygorystyczne. "Powoduje to, że osoby wydalone z samorządów zawodowych nigdy, nawet po upływie wielu lat (...) nie mają szansy na rehabilitację i powrót do zawodu" - uzasadniał wtedy swój wyrok Trybunał. Wskazywano, że dyscyplinarne usunięcie z listy następuje z różnych przyczyn - nie tylko merytorycznych, ale też formalnych, jak np. niepłacenie składek członkowskich należnych samorządowi.

Przywrócą skreślonych na listę

W związku z tym w nowelizacji przewidziano przywrócenie osobie odwołanej albo skreślonej z listy członków danego samorządu zawodowego prawa ubiegania się o ponowne powołanie na stanowisko lub ponowny wpis na tę listę. Zapewniono także możliwość uzyskania ponownego prawa wykonywania zawodu oraz wprowadzono instytucję zatarcia wpisu o orzeczonej najsurowszej karze dyscyplinarnej, czyli zakazie wykonywania zawodu.

d3z4w17

Wchodzące w życie przepisy zakładają weryfikację kwalifikacji posiadanych przez osoby, które po skreśleniu z listy albo odwołaniu, chcą wrócić do wykonywania zawodów prawniczych. Aby nie zaniżać jakości wykonywanych usług prawniczych, w stosunku do osób, które wracają do zawodu po orzeczeniu dyscyplinarnym i które nie wykonywały zawodu przez co najmniej 10 lat, przewidziano konieczność ponownego złożenia egzaminu.

(AS)

d3z4w17
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3z4w17