Trwa ładowanie...
d3al7nk
20-02-2017 13:35

Wielkopolskie/Szybki internet dla ponad 640 szkół w regionie

Ponad 640 placówek szkolnych w Wielkopolsce zostanie podłączonych do szybkiego internetu. To efekt umowy podpisanej w poniedziałek w Wysokiem między ministerstwem cyfryzacji a wielkopolskim operatorem INEA.

d3al7nk
d3al7nk

Poznańska spółka jest pierwszym operatorem w Polsce, z którym resort podpisał porozumienie na rzecz rozwoju cyfryzacji polskiego szkolnictwa. Zgodnie z planami ministerstwa, w roku szkolnym 2018/2019 wszystkie szkoły w Polsce mają być podłączone do Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej (OSE).

OSE będzie siecią opartą na istniejącej infrastrukturze szerokopasmowej, wybudowanej w całości ze środków komercyjnych, jak i przy udziale dofinansowania ze środków publicznych, w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa. Do szybkiego internetu podłączonych ma być ok. 30,5 tys. placówek w ok. 19 tys. lokalizacji w kraju.

Połączenie wszystkich placówek oświatowych w Polsce siecią teleinformatyczną pozwoli wprowadzić nowe formy kształcenia i wyrównać szanse edukacyjne uczniów w całej Polsce, w szczególności zamieszkujących mniejsze miejscowości i wsie.

Na mocy porozumienia podpisanego w poniedziałek w Zespole Szkół im. Jana Pawła II w Wysokiem przez minister cyfryzacji Annę Streżyńską i prezesa spółki INEA Janusza Kosińskiego, wielkopolski operator podłączy do szybkiego internetu do końca września 2018 roku 641 szkół w regionie. Podłączenia obiektów szkolnych będą realizowane ze środków własnych dostawcy, bez udziału budżetu państwa.

d3al7nk

Minister Streżyńska podkreśliła, że podłączenie wszystkich placówek szkolnych do szybkiego internetu nastąpi na 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości.

"Podpisane dziś porozumienie to nic innego, jak pierwszy krok na długiej drodze, która potrwa do jesieni przyszłego roku. Podłączanie wszystkich ponad 30 tys. szkół w Polsce do szybkiego internetu odbywa się nie tylko za pomocą dotacji udzielanych przez administrację państwową, ale też przez biznes i przez samorządy z ich własnych środków. To nasz wspólny wysiłek na stulecie odzyskania niepodległości" - powiedziała.

Minister podkreśliła, że przedsięwzięcie nie ogranicza się wyłącznie do podłączenia szkół do sieci szerokopasmowej. Działania i zamierzenia obejmują m.in. wymianę i zwiększenie liczby sprzętu komputerowego w szkołach, zapewnienie sieci odpowiedniego bezpieczeństwa, ochronę dzieci przed szkodliwymi treściami w internecie, wprowadzenie do podstawy programowej nauki programowania, a także naukę dzieci oceny i weryfikacji wiarygodności pozyskiwanych informacji.

Jak dodała obecnie polskie szkoły są w dużej mierze zinformatyzowane, jednak łącza, z których korzystają rzadko są satysfakcjonujące w procesie edukacyjnym.

d3al7nk

"5 tys. szkół jest podłączonych szybkim łączem, pozostałe 25 tys. szkół ma łącza, które są zdecydowanie poniżej rozsądnego standardu - w dodatku prowadzą do gabinetu dyrektora, czy do sekretariatu, w najlepszym przypadku do pracowni internetowej" - powiedziała Streżyńska.

Minister stwierdziła, że przyjęty termin podłączenia przeszło 30 tys. szkół do szybkiego internetu powinien być dotrzymany.

"W tej chwili dotacjami objęte jest 42 proc. szkół, pozostałe szkoły w większości będą przyłączone przez operatorów telekomunikacyjnych w ramach inwestycji, do których operatorzy się zobowiązali i będą podpisywali porozumienia podobne do tego dzisiejszego" - powiedziała.

d3al7nk

"Pozostaje pakiet szkół, które nie są objęte porozumieniami, ani obecnym naborem. 15 proc. obszarów wciąż pozostaje bez biznesowego właściciela inwestycji. Gdy tylko się zorientujemy, które obszary zostały osierocone, ile tam jest szkół, w jakiej są sytuacji - szkoły te zostaną objęte specjalnym narzędziem" - zapewniła minister.

Prezes INEA Janusz Kosiński wyjaśnił, że podpisane w poniedziałek porozumienie oznacza, że spółka, podłączając szkoły, zobowiązuje się zrobić to w standardzie określonym w Programie Operacyjnym Polska Cyfrowa.

"Zadeklarowane przez nas 641 placówek do podłączenia to są te placówki, w których odległość do naszej sieci, naszych węzłów jest na tyle niewielka, że pozwala na podłączenie ich bez interwencji państwa. Oczywiście potrzebna będzie jeszcze wola szkoły, by ją podłączyć" - powiedział.

d3al7nk

W ministerstwie cyfryzacji trwają prace nad projektem ustawy dotyczącej OSE. Resort podał w poniedziałek, że podczas konsultacji społecznych, w trakcie których zbierano plany inwestycyjne, przedsiębiorcy telekomunikacyjni zadeklarowali, że podłączą do szybkiego internetu 10 tys. szkół znajdujących się w 5,7 tys. lokalizacji. Największe inwestycje w tym zakresie planuje trzech operatorów - w tym spółka INEA.

Całość kosztów funkcjonowania Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej, wraz z dostarczaniem usług do szkół, ma być, w pierwszych latach jej działania, pokryta z budżetu państwa. Potem wydatki mają przejąć samorządy.

INEA jest największym w Wielkopolsce alternatywnym operatorem multimedialnym. Spółka jest jedną z czterech największych sieci kablowych w kraju.

d3al7nk
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3al7nk