Logo dostawcy Zamek w Chęcinach odzyskuje blask

PAP | dodane 2014-12-25 (22:46) 2 lata 4 miesiące 5 dni 5 godzin i 47 minut temu | 29 opinii
 
Zamek w Chęcinach odzyskuje blask

Odrestaurowane ruiny zamku w Chęcinach w 2015 r. staną się jednostką budżetową gminy. Jak zapowiada burmistrz miasta Robert Jaworski, nowa instytucja będzie organizować m.in. wydarzenia kulturalne i naukowe. Odnowienie zabytku kosztowało 8 mln zł.

Uroczyste otwarcie i ponowne udostępnienie ruin zamku turystom zaplanowano na wczesną wiosnę 2015 r. Wtedy po raz pierwszy zaprezentowana zostanie m.in. nowa iluminacja, dzięki której zabytek widoczny będzie nocą z kilkunastu kilometrów oraz nowe punkty widokowe, m.in. na "kwadratowej wieży wschodniej".

Jak powiedział Jaworski, gminie zależy na zagospodarowaniu odnowionego niedawno zabytku, dlatego w przyszłym roku powstanie na jego bazie oddzielna jednostka budżetowa pod nazwą "Zamek Królewski w Chęcinach". Będzie zajmowała się ona zapewnieniem obsługi zwiedzającym, organizacją prelekcji historycznych oraz wydarzeń kulturalnych. W sezonie turystycznym mają pojawić się tam postaci w strojach z epoki, a na specjalnie przygotowanych straganach ruszy sprzedaż pamiątek.

Jak wyjaśnił burmistrz, planowane na przyszły rok zmiany w funkcjonowaniu zabytku mają związek z zakończonymi pracami rewitalizacyjnymi zamku, które kosztowały ok. 8 mln zł. Z ich powodu od 2013 r. obiekt nie był dostępny dla zwiedzających. - Liczymy, że turysta, który trafi do nas w przyszłym roku, poczuje się tak, jakby przyjechał w zupełnie inne miejsce - powiedział Jaworski.

Wśród najważniejszych efektów rewitalizacji wymienia m.in.: odsłonięcie zamku od strony miasta poprzez wykarczowanie drzew, które przysłaniały średniowieczne mury, budowę oświetlonego parkingu wraz z restauracją, odnowienie i przebudowanie ścieżek prowadzących do zamku wraz z instalacją schodów i poręczy.

Na samym zamku zabudowano studnię na dziedzińcu, wytyczono alejki oraz udostępniono tzw. kwadratową wieżę, z której roztacza się piękny widok na Góry Świętokrzyskie, Chęciny oraz Kielce.

W przyszłym sezonie czynna będzie letnia kawiarnia oraz stylizowane na średniowieczne stragany z pamiątkami.

Remont ruin był także okazją do przeprowadzenia ważnych prac archeologicznych. Dzięki odnalezieniu śladów nieistniejącej wieży z początków funkcjonowania chęcińskiej warowni, naukowcy wzbogacili swą wiedzę na temat pierwotnego wyglądu zamku.

Jak przyznał burmistrz Chęcin, nie może się doczekać "otwarcia i zaprezentowania tego wszystkiego, co udało się dokonać". - Szczególnie czekam na włączenie iluminacji. Widziałem próby i robią one niesamowite wrażenie - przyznał Jaworski. Obiecał, że nowy sezon turystyczny rozpoczną salwy z potężnych armat ustawionych u podnóża warowni.

Przed rozpoczęciem remontu ruiny zamku rocznie odwiedzało ponad 100 tys. turystów. Wpływy ze sprzedaży biletów na obiekt oscylowały wokół miliona zł na sezon. Teraz władze gminny liczą na wzrost liczby odwiedzających miasto nie tylko za sprawą odnowienia zabytku, ale także dzięki innym inwestycjom takim jak budowa Europejskiego Centrum Edukacji Geologicznej realizowanej przez Uniwersytet Warszawski czy otwartego w br. Centrum Nauki Leonardo da Vinci w pobliskim Podzamczu.

Chęciny są miastem o średniowiecznym rodowodzie. Obecnie są siedzibą gminy wiejsko-miejskiej wchodzącej w skład powiatu kieleckiego. Położone są przy drodze krajowej nr 7, tuż obok węzła "S-7 Kielce-Południe".

Zamek królewski w Chęcinach został wzniesiony pod koniec XIII w. Pełnił rolę rezydencji królewskiej i więzienia. To właśnie tutaj po śmierci Zygmunta Starego mieszkała przez pewien czas królowa Bona Sforza. W 1655 r. zamek w Chęcinach został zdobyty przez Szwedów, a w dwa lata później splądrowany przez wojska Rakoczego. Próby odbudowy zniweczył kolejny najazd szwedzki w 1707 r.

W latach 60. ub. wieku w okolicach zamku nagrywano sceny do filmu "Pan Wołodyjowski". Tuż obok ruin powstała wówczas makieta zamku w Kamieńcu Podolskim.


Opinie (29)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

1
0
~marrob 2014-12-27 (13:47) 2 lata 4 miesiące 3 dni 14 godzin i 46 minut temu

Drobna poprawka. Pomyliłem się pisząc że Wołodyjowskiego grał Jan Łomnicki. Grał go Tadeusz Łomnicki i to z nim mam wspólne zdjęcie a nie z Janem też zresztą związanym z filmem.

odpowiedz

11
7
~jax 2014-12-27 (10:26) 2 lata 4 miesiące 3 dni 18 godzin i 7 minut temu

8 mln. za wykarczowanie drzew ?

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

6
0
~marrob 2014-12-27 (13:13) 2 lata 4 miesiące 3 dni 15 godzin i 20 minut temu

Pamiętam doskonale wybudowany zamek! Byłem 2 razy w Chęcinach raz w czasie kręcenia filmu, mam z tego pamiątkę w postaci wspólnego zdjęcia z Janem Łomnickim w pełnym kostiumie filmowym Wołodyjowskiego (miałem wtedy 8/9 lat), drugi raz już kilka miesięcy po zdjęciach. Filmowy zamek stał opuszczony ale wewnątrz stały jeszcze filmowe armaty. Też mam to uwiecznione na zdjęciach na pamiątkę.

odpowiedz

7
3
~hggh 2014-12-27 (12:36) 2 lata 4 miesiące 3 dni 15 godzin i 57 minut temu

Chcecie zobaczyć odrestaurowany zamek, to przyjedźcie do Bobolic. A jak gmina się za coś bierze, to wiadomo, że karczowanie drzew i postawienie barierki będzie kosztować 8 mln.

odpowiedz

6
8
~esteta 2014-12-27 (11:12) 2 lata 4 miesiące 3 dni 17 godzin i 21 minut temu

3 lata temu wracałem z Bieszczadów przez Kielce i przejeżdżałem obok zamku. Jak wjechaliśmy w pobliskie lasy to jeden syf, jakże typowy dla naszego narodu. Śmieć na śmieciu. Nic nie da odrestaurowywanie zabytków, zawsze będziemy flejtuchami, nie dla nas kultura...

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

7
2
~marian 2014-12-27 (10:02) 2 lata 4 miesiące 3 dni 18 godzin i 31 minut temu

A jak się tam jeździło na praktyki geologiczne to wspomnienia niesamowite....a co teraz zostanie?

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

34
1
~malutkiCK 2014-12-26 (19:54) 2 lata 4 miesiące 4 dni 8 godzin i 39 minut temu

bezwzględnie pasujące do średniowiecznego wystroju zamku są zamontowane bramki elektroniczne znane z lotnisk, czy parkingów

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

4
0
~michał 2014-12-27 (11:44) 2 lata 4 miesiące 3 dni 16 godzin i 49 minut temu

JA WIDZIAŁEM TEN ZAMEK NA ŻYWO.

odpowiedz

8
0
~robert 2014-12-27 (10:38) 2 lata 4 miesiące 3 dni 17 godzin i 55 minut temu

Brawo!!!! Gratuluje ! Najlepiej
Brawo!!!! Gratuluje ! Najlepiej wydana kasa od wielu lat !!!!! W dodatku widoczna z daleka ! Pozdrawiam Pomysłodawcę !

odpowiedz

1
0
~bywalec 2014-12-27 (10:24) 2 lata 4 miesiące 3 dni 18 godzin i 9 minut temu

Jako dziecko byłem w tym zbudowanym zamku do filmu. Nie został wysadzony, jak w filmie, byłem 2 mies. po kręceniu i zamek w "Kamieńcu" stał w całej okazałości ku uciesze turystów ... Mam nawet na pamiątkę tam pobytu "złoty" łeb ozdobnego gwoździa z "okutych" drzwi zamkowych, tak naprawdę wytłoczka pomalowana złotolem (a odrzwia z tektury ...). Natomiast nieprawdą jest jakoby "tuż obok ruin powstała wówczas makieta zamku w Kamieńcu Podolskim". "Makietę" zamku (w skali 1:1) wybudowano na drugim końcu wzniesienia ...

odpowiedz

Skorzystaj

Kategorie:

Przydatne linki:

Partnerzy serwisu: