Logo dostawcy Zasiłek pielęgnacyjny bez względu na dochód rodziny. Tego chce SLD

PAP | dodane 2013-08-26 (14:30) 3 lata 6 miesięcy 10 godzin i 11 minut temu | 15 opinii
 
Zasiłek pielęgnacyjny bez względu na dochód rodziny. Tego chce SLD

SLD chce tak zmienić zasady przyznawania zasiłku pielęgnacyjnego, by był on przyznawany opiekunowi osoby, której niepełnosprawność powstała po 25. roku życia, bez względu na dochód rodziny. W Sejmie na rozpatrzenie czeka projekt Sojuszu w tej sprawie.

Klub SLD chce, by Sejm zajął się jego projektem już na najbliższym, rozpoczynającym się we wtorek, posiedzeniu Sejmu. Kilka dni temu zwrócił się w tej sprawie do marszałek Sejmu Ewy Kopacz.

Chodzi o zmiany w ustawie o świadczeniach rodzinnych, której ostatnia nowelizacja wprowadziła z dniem 1 lipca br. zupełnie nowe zasady przyznawania świadczeń dla opiekunów osób niepełnosprawnych. Na ich mocy część takich osób straciła do nich prawo.

Zgodnie z obecnie obowiązującą ustawą o świadczeniach rodzinnych, zasiłek pielęgnacyjny przysługuje tylko opiekunom osób u których niepełnosprawność powstała przed 18. rokiem życia (lub 25. roku życia, ale w trakcie nauki). Dotyczy to głównie rodziców i najbliższych krewnych niepełnosprawnych dzieci. Ustawa wprowadziła też nowe świadczenie - specjalny zasiłek opiekuńczy uzależniony od dochodu rodziny. Resort pracy zmienił zasady przyznawania świadczeń, m.in. po to, by ograniczyć grono osób nadużywających prawa do tego rodzaju pomocy.

W myśl ustawy, prawo do świadczenia pielęgnacyjnego mają niezależnie od dochodu rodzice dzieci z niepełnosprawnością, wymagających stałej opieki. Uprawnione są także inne osoby, np. dziadkowie, brat lub siostra, czyli osoby zobowiązane do alimentacji, jednak pod warunkiem, że rodzice dziecka albo sami są niepełnosprawni, albo zostali pozbawieni praw rodzicielskich.

Nowe świadczenie - specjalny zasiłek opiekuńczy - w wysokości 520 zł miesięcznie - uzależniony jest od kryterium dochodowego i przysługuje wtedy, gdy niepełnosprawność została stwierdzona czy nabyta po 25. roku życia lub związana jest np. z wiekiem osoby, nad którą trzeba sprawować opiekę. Zasiłek przyznawany jest rodzicom, ale tylko w przypadku, kiedy jedno z nich zrezygnowało z pracy zawodowej. Nie przysługuje rodzicowi, który nigdy pracy nie podejmował lub ma np. prawo do renty czy emerytury.

Otrzymywać go mogą również inne osoby, na których ciąży obowiązek alimentacyjny i które zrezygnują z pracy w związku z koniecznością sprawowania stałej opieki nad członkiem rodziny legitymującym się orzeczeniem o niepełnosprawności. Zasiłek przysługuje, gdy łączny dochód dwóch rodzin: osoby sprawującej opiekę oraz osoby wymagającej opieki - w przeliczeniu na osobę - nie przekroczy obowiązującego kryterium dochodowego dla osób otrzymujących świadczenia rodzinne - obecnie 623 zł netto.

Sojusz chce zmienić zasady przyznawania zasiłku pielęgnacyjnego tak, by był on przyznawany opiekunowi osoby, której niepełnosprawność powstała po 25. roku życia, bez względu na dochód rodziny osoby wymagającej opieki i sprawującej opiekę. Proponuje ponadto, by świadczenie to przysługiwało, jeżeli osoby nie podejmują lub rezygnują z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w związku z koniecznością sprawowania stałej opieki.

Zdaniem autorki projektu, b. prezes ZUS Anny Bańkowskiej (SLD) zasady przyznawania zasiłku opiekuńczego są nieludzkie. - Niech sobie będzie podział: świadczenie pielęgnacyjne i specjalny zasiłek opiekuńczy, natomiast nieludzkie jest to, że wprowadzone zostało kryterium dochodowe i że jeszcze trzeba udowodnić, że się nie pracuje, bo ma się osobę niepełnosprawną pod opieką - oceniła Bańkowska w rozmowie z PAP.

- Nic nie robimy dla osób starszych - nie ma domów opieki, nie ma instytucjonalnej formy opieki, a ktoś się musi nimi zajmować. Rodzina jest pozostawiona samej sobie. Co to znaczy, że ktoś ma 623 złote na osobę w rodzinie? To znaczy, że jest bogaty? To skandal - dodała posłanka Sojuszu.

Nowe zasady przyznawania świadczeń pielęgnacyjnych zaskarżyła w lipcu do Trybunału Konstytucyjnego rzecznik praw obywatelskich Irena Lipowicz. Jak argumentowała we wniosku do TK, naruszają one konstytucyjną zasadę ochrony praw nabytych. Zdaniem Lipowicz osoby, które zrezygnowały z pracy, by opiekować się niepełnosprawnym krewnym, mają prawo oczekiwać ciągłości świadczeń.

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej wskazuje z kolei, że od 2010 r., kiedy zniesiono kryterium dochodowe warunkujące przyznanie świadczenia pielęgnacyjnego, liczba osób ubiegających się o nie gwałtownie wzrosła. Ze statystyk MPiPS wynika, że wśród osób pobierających świadczenia pielęgnacyjne aż 83 proc. stanowiły osoby inne niż rodzice niepełnosprawnych dzieci, do których początkowo kierowana była ta pomoc. Zauważalna była tendencja do wyszukiwania niepełnosprawnych członków rodziny przez osoby nieaktywne zawodowo, by uzyskać świadczenie bez faktycznego sprawowania opieki.

Na początku sierpnia wiceminister pracy Elżbieta Seredyn poinformowała, że resort przygotowuje program wsparcia ułatwiający powrót na rynek pracy opiekunom osób niepełnosprawnych, którzy od lipca utracili prawo do świadczeń i chcą wrócić do pracy.

Marta Rawicz

Polub WP Finanse na Facebooku

Oceń
tak 11 100,00%
nie 0 0,00%

Opinie (15)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

2
0
~kriss 2013-10-15 (08:54) 3 lata 4 miesiące 11 dni 15 godzin i 47 minut temu

Mój mąż musiał zrezygnować z pracy aby zaopiekować się ojcem chorym na alzhaimera , niestety dochód na rodzinę przekracza tą śmieszną kwotę 623zł. No cóż życzę tylko naszym rządzącym politykom aby przyszło im się zmierzyć z tą chorobą w rodzinie. Jest to potworne piekło dla całej rodziny!!! A domy opieki kosztują fortunę :-(

odpowiedz

1
11
~hanys 2013-08-27 (07:46) 3 lata 5 miesięcy 30 dni 16 godzin i 55 minut temu

Opieka nad seniorem to sprawa rodziny ,bo niejednokrotnie ten senior pozostawia swój majątek w zamian za opiekę .Wyciąganie pieniędzy od podatnika jest okradaniem ludu ,Są też banki które świadczą wypłacają pieniądze w zamian za dożywotnią rentę

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

16
0
~rozżalona 2013-08-26 (16:00) 3 lata 6 miesięcy 8 godzin i 41 minut temu

Nie chce się dziadom przeprowadzić wywiadów środowiskowych, wypytać sąsiadów, czy rzeczywiście wnuk przychodzi i opiekuje się dziadkiem czy odbiera kasę i piwsko czy kiepy kupuje a staruszka 3 miesiące nie odwiedzał. Przez takich dziadów odebrali mi i innym uczciwym osobom te marne grosze.Ze świadczeniem czy bez niego będę się opiekować Babcią tylko czasem chciałabym żeby to ktoś docenił...

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

2
0
~XZX 2013-08-27 (14:46) 3 lata 5 miesięcy 30 dni 9 godzin i 55 minut temu

No tylko liczcie na SLD .---a się przeliczycie ---oni potrzebują głosów przy urnach a na osobach niepełnosprawnych za ich kadencji oszczędzali OSZUŚCI ---kryterium dochodowe do zasiłku stałego ,to ich pomysł ----odprowadzanie składek emerytalnych za matki sprawujące opiekę od kwoty tego zasiłku ,a nie od najniższej krajowej to też ich zasługa

odpowiedz

2
4
~helen 2013-08-26 (17:22) 3 lata 6 miesięcy 7 godzin i 19 minut temu

Zamiast dochodu liczyć zużyte pampersy i wyjdzie kto się opiekuje, a kto nie, jak ma dochód to kupi więcej a jak nie to będzie tylko na święta.

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

5
1
~OPS 2013-08-27 (08:01) 3 lata 5 miesięcy 30 dni 16 godzin i 40 minut temu

Zmiana w orzecznictwie to rzecz która powinna być natychmiast przeprowadzona ,.3 stopnie niepełnosprawności to jest za mało .Osoba ze znacznym stopniem niepełnosprawności może samodzielnie funkcjonować ,czasem wystarczy pomoc opiekunki społecznej 2 godz dziennie .Inna osoba o tym samym stopniu niepełnosprawności ,,,,nie potrafi jeść chodzić a nawet nie zgłasza potrzeb życiowych ..TO JEST TO od czego pracownicy MPiPS powinni zacząć . 2) oddzielić opiekę długoterminową od opieki krótko terminowej 3)małżeństwa czy matki po 25 roku życia powinny otrzymywać ŚP ....

odpowiedz

3
3
bogdansawicki7 2013-08-27 (06:16) 3 lata 5 miesięcy 30 dni 18 godzin i 25 minut temu

zasiłek pielęgnacyjny a śiwadczenie pielęgnacyjne proszę nie mylić to są inne świadczenia

odpowiedz

8
2
~emerytka 2013-08-26 (17:37) 3 lata 6 miesięcy 7 godzin i 4 minuty temu

Jeśli zachodzi koniecznośc sprawowania opieki nad osobą starszą przez całą dobe, a ktos musial zwolnic sie z pracy, to moim zdaniem taki zasiłek powinien wynosić równowartość ostatnio pobieranego wynagrodzenia. Jesli zaś oddajemy taką osobe pod opieke państwa, to zakład opiekuńczy zabiera 70% emerytury, inaczej nie przyjmą i jeszcze czeka się długo na miejsce. Pytam sie zatem jak to ma sie do tych nędznych 520 zł????? Jak zwykle ochłap rzucony biednym, co nie maja wyjścia. Zaproponowała bym panom i paniom w tych pięknych ławach poselskich z lewej, z prawej strony i po środku, niech sami spróbują wyżyć i leczyć chorego człowieka za 520 + niska emerytura, czy renta. Pozdrawiam.

odpowiedz

7
2
~Cycu 2013-08-26 (15:41) 3 lata 6 miesięcy 9 godzin i 1 minutę temu

Spróbuj wrócić jak ci odebrali-będzie chodzenie,proszenie potem wydziwianie dalej to będzie brak jakiegoś zaświadczenia,a tamto proszę donieść,tu brak podpisu tam pieczatki i tak wkoło.Pól biedy jak to załatwią w miesiąc

odpowiedz

12
2
~iza 2013-08-26 (15:27) 3 lata 6 miesięcy 9 godzin i 14 minut temu

Nie wiem kto to napisał ale mu się pojęcia pomieszały zasiłek pielegnacyjny jest bez dochodu i wynosi 153,00 zł, a póżniej jest świadczenie pielęgnacyjne i tez jest bez dochodu alżeby otrzymać te świadczenie to niepełnosprawność musiała powstać do 18 roku lub 25 (jak się uczy), natomiast od dochodu jest specjalny zasiłek opiekuńczy, który powstał od 1 lipca 2013 roku.

odpowiedz

Znajdź pracę z pracuj.pl

Skorzystaj

Kategorie:

Przydatne linki:

Partnerzy serwisu: