Trwa ładowanie...
d4bajyh
05-12-2016 14:48

BOŚ Bank widzi szansę na umacnianie się złotego w ostatnich tygodniach roku

Warszawa, 05.12.2016 (ISBnews) - Istnieje szansa na poprawę sytuacji rynkowej w ostatnich tygodniach 2016 r., w tym aprecjację kursu złotego oraz spadek rentowności krajowych obligacji skarbowych, uważają ekonomiści BOŚ Banku. Podkreślają przy tym, że te oczekiwania nie zmieniają poglądu co do utrzymujących się średniookresowych wyzwań będących istotnym hamulcem zdecydowanej poprawy sytuacji rynkowej.

d4bajyh
d4bajyh

"Biorąc pod uwagę podtrzymanie prognoz przyspieszenia wzrostu PKB w średnim okresie, jak również materializujący się scenariusz wzrostu inflacji (wg danych flash wzrost inflacji CPI do 0,0% r/r w listopadzie) oczekujemy, że RPP na posiedzeniu w tygodniu bieżącym (6-7 grudnia) utrzyma stopy procentowe na niezmienionym poziomie, jak również podtrzyma dotychczasowy przekaz wskazujący na dłuższy okres stabilnych stóp procentowych w 2017 r. Złagodzenie retoryki NBP wydaje się także mało prawdopodobne z punktu widzenia notowanej obecnie presji na notowania kursu złotego. Na taką ocenę wskazują także wypowiedzi członków RPP, w tym wypowiedzi pojawiające się już po publikacji danych dot. wzrostu PKB w III kw." - czytamy w komentarzu banku.

Według analityków, większy wpływ na nastroje rynkowe może mieć zaplanowane na bieżący tydzień (8 grudnia) posiedzenie rady Europejskiego Banku Centralnego (EBC), przy powszechnych oczekiwaniach wydłużenia programu skupu aktywów.

"Ponadto uważamy, że w krótkim okresie sytuacja polityczna we Włoszech nie będzie miała bardzo silnego wpływu na sytuację rynkową. Taki pogląd wspiera generalnie stabilna sytuacja na europejskich rynkach dziś rano. Sądzimy, że prezydent Włoch nie zdecyduje o rozwiązaniu parlamentu, w najbliższym czasie mianuje nowego premiera rządu. Sądzimy, że ewentualne przedterminowe wybory parlamentarne odbędą się najwcześniej w połowie 2017 r. Zgadzamy się z dominującymi poglądami, iż priorytetem dla władz we Włoszech będzie wcześniejsza reforma ordynacji wyborczej, ograniczająca ryzyko powyborczego pata, który uniemożliwiałby przez długi okres utworzenie rządu" - wskazali ekonomiści.

W kontekście prognoz sytuacji rynkowej w tygodniach kolejnych cały czas podtrzymali oczekiwania co do zbyt silnej reakcji rynkowej na oczekiwania wzrostu inflacji oraz skali zaostrzenia polityki pieniężnej w USA.

d4bajyh

"Liczymy, że nawet gdyby na posiedzeniu 14. grudnia FOMC podwyższył stopy procentowe, komunikat po posiedzeniu będzie wskazywał na ostrożną politykę pieniężną w miesiącach kolejnych. Dotychczasowa skala wzrostu długoterminowych stóp procentowych w USA oraz aprecjacja dolara w naszej ocenie skutkują zbyt silnym zaostrzeniem warunków finansowych w kontekście celów Fed" - napisali analitycy.
Z tego względu sądzą, że FOMC nie będzie skłonny do podtrzymywania takich oczekiwań rynkowych bazując jedynie na zapowiedziach wyborczych prezydenta elekta.

"Biorąc pod uwagę powyższe sądzimy, że jest szansa na poprawę sytuacji rynkowej w ostatnich tygodniach 2016 r., w tym aprecjację kursu złotego oraz spadek rentowności krajowych obligacji skarbowych. Oczywiście te oczekiwania nie zmieniają poglądu co do utrzymujących się średniookresowych wyzwań będących istotnym hamulcem zdecydowanej poprawy sytuacji rynkowej. Wynik referendum we Włoszech po wcześniejszych wyborach w Wielkiej Brytanii oraz USA to kolejne przypomnienie rosnącej niepewności co do przyszłej polityki gospodarczej w krajach rozwiniętych w warunkach kumulujących się w 2017 r. wyborów w ważnych krajach europejskich (Francja, Niemcy, być może Włochy)" - podsumowali ekonomiści.

(ISBnews)

d4bajyh
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4bajyh