Trwa ładowanie...
d2xh66j
15-12-2014 09:48

Rozpoczyna się tydzień bogaty w ważne dla złotego dane makroekonomiczne

Warszawa, 15.12.2014 (ISBnews/ MM Prime TFI) - Poprzedni tydzień nie przyniósł specjalnie istotnych danych ani zwrotów sytuacji. Eurodolar wykonał jednak ruch powrotny powyżej poziomu 1,24, aczkolwiek opór na 1,25 dalej jest nie przebity. Być może jednak jest to tylko krótka przerwa w spadkach eurodolara. W tym tygodniu na rynek spłynie bardzo dużo nowych informacji, w tym seria danych z USA dotycząca produkcji przemysłowej czy rynku nieruchomości. Z Europy natomiast opublikowane będą wstępne grudniowe indeksy PMI dla przemysłu z Niemiec i Francji, a także indeks Ifo z Niemiec.

d2xh66j
d2xh66j

W ostatnich miesiącach dużo częściej zdarzało się, że to dane z USA pozytywnie zaskakiwały, a z Europy wręcz odwrotnie. A w tym tygodniu mamy jeszcze posiedzenie FOMC, zakończone konferencją prasową i opublikowaniem najnowszych prognoz makroekonomicznych Fed. Możliwe, a patrząc na ostatnie dane makro z USA, całkiem usprawiedliwione, będzie zaostrzenie stanowiska FOMC. Z komunikatu może zostać usunięty zwrot o utrzymywaniu niskich stóp procentowych przez dłuższy okres czasu. Po danych miesięcznych z rynku pracy kontrakty FRA zaczęły wskazywać na wcześniejszy termin podwyżki stóp procentowych (lipiec 2015 r. wobec prognozowanego wcześniej września). Takie oczekiwania na zaostrzenie komunikatu moim zdaniem nie są zdyskontowane w kursie eurodolara, bowiem Fed wiele razy już zaskakiwał gołębio. Jeśli da się zinterpretować komunikat FOMC jako zaostrzenie tonu, spadki na eurodolarze będą pokaźne.

Posiedzenie FOMC będzie także bardzo istotne dla losów złotego, głównie w kontekście ruchów na parze USD/PLN. Para ta obecnie dotarła do okolic 3,35. Możliwy jest jeszcze niewielki jej spadek, ale jednak, zakładając spore ryzyka spadku eurodolara, należy spodziewać się, że wkrótce może nastąpić wzrostowe odreagowanie. Na parze EUR/PLN nastąpiło natomiast przebicie oporu na poziomie 4,17. To zwiększa ryzyko wzrostu do 4,20, ale jednak złoty może mieć podstawy do zatrzymania utraty wartości względem euro.
Dane o inflacji CPI raczej na niego nie wpłyną, bowiem RPP bardziej obecnie patrzy na wzrost gospodarczy. Dlatego istotniejsze powinny być dane o produkcji przemysłowej za listopad. Potwierdzanie niezłych odczytów danych z Polski będzie powodować, że RPP wstrzymywać będzie się z obniżkami stóp procentowych. Dodatkowo słabość euro może także premiować złotego na parze EUR/PLN. Do końca roku poziom 4,15 powinien jeszcze być oglądany.

Łukasz Rozbicki

MM Prime TFI S.A.

(ISBnews/ MM Prime TFI)

d2xh66j
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2xh66j