Trwa ładowanie...
d2rldpl
13-07-2015 09:13

Projekcja NBP: Inflacja pozostanie wyraźnie poniżej celu do końca 2017 roku

Warszawa, 13.07.2015 (ISBnews) - Deflacja konsumencka wyniesie 0,8% r/r w tym roku, a w przyszłym roku inflacja wzrośnie do 1,5% r/r, co oznacza wartości wyższe odpowiednio o 0,3 pkt proc. i 0,6 pkt proc. wobec projekcji Narodowego Banku Polskiego (NBP) z marca br, wynika z "Raportu o inflacji" NBP. Według banku centralnego, inflacja pozostanie wyraźnie poniżej celu inflacyjnego wynoszącego 2,5% r/r w w całym okresie objętym projekcją, tj. do końca 2017 r.

d2rldpl
d2rldpl

"Informacje, jakie napłynęły od cut-off date projekcji marcowej, wskazują, że po nieznacznie niższym wzroście cen konsumenta w bieżącym roku, w kolejnych dwóch latach ścieżka inflacji CPI będzie kształtować się na wyższym poziomie niż oczekiwano w rundzie marcowej" - czytamy w raporcie.

Do korekty w dół prognozy dynamiki cen konsumenta w bieżącym roku przyczynił się głębszy niż oczekiwano spadek cen żywności. Wynika on z przedłużającego się utrzymywania wysokiej podaży surowców rolnych na rynku krajowym, będącej skutkiem m.in. rosyjskiego embarga oraz krótkiej i łagodnej zimy. Głębszemu spadkowi cen żywności w br. sprzyja także silniejszy, niż założono w poprzedniej rundzie prognostycznej, kurs złotego względem euro, podał NBP.

Według centralnej ścieżki, inflacja bazowa po wyłączeniu cen żywności i energii wyniesie 0,4% w 2015 r., o 1,0% w 2016 r. i o 1,5% w 2017 r. wobec 0,6% w 2014 r.

Do rewizji w górę ścieżki inflacji CPI w średnim i dłuższym horyzoncie projekcji przyczyniła się korekta inflacji bazowej i cen żywności oraz dodatkowo w 2016 r. - cen energii. Wzrostowi inflacji sprzyja silniejszy w całym horyzoncie projekcji popyt konsumpcyjny oraz popyt zewnętrzny, odzwierciedlony w szybszym domykaniu się luki popytowej, stanowiącej syntetyczną miarę presji popytowej w gospodarce. Do przyspieszenia tempa wzrostu cen przyczyni się również wyższa presja kosztowa w gospodarce. Wynika ona z większej, niż oczekiwano w rundzie marcowej, poprawy sytuacji na rynku pracy, prowadzącej do szybszego wzrostu płac i zatrudnienia, podał również bank.

d2rldpl

Według centralnej ścieżki, ceny żywności spadną o 1,9% w 2015 r., a następnie wzrosną o 2,0% w 2016 r. i o 1,9% w 2017 r. po spadku o 0,9% w 2014 r.

"Dodatkowym czynnikiem podwyższającym inflację w 2016 r. jest szybszy wzrost cen energii. Wynika on z umocnienia kursu dolara względem euro, a w konsekwencji także wobec złotego, przy zbliżonych względem poprzedniej rundy prognostycznej, wyrażonych w dolarach cenach surowców energetycznych na rynkach światowych. W konsekwencji ceny surowców energetycznych wyrażone w złotych wzrosły względem projekcji marcowej, co z opóźnieniem - ze względu na regulacje polskiego rynku - przekłada się na ceny energii dla gospodarstw domowych" - podkreśla w rarpocie NBP. .

Według centralnej ścieżki, ceny energii spadną o 3,2% w 2015 r., a następnie wzrosną o 2,6% w 2016 r. i o 1,6% w 2017 r. po spadku o 1,0% w 2014 r.

Przedstawiona w raporcie projekcja inflacji i PKB z modelu NECMOD stanowiącą jedną z przesłanek, na podstawie których Rada Polityki Pieniężnej podejmuje decyzje o wysokości stóp procentowych NBP. Projekcja została przygotowana przy założeniu niezmienionych stóp procentowych z uwzględnieniem danych dostępnych do 26 czerwca 2015 r., zaznaczył bank centralny.

(ISBnews)

d2rldpl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2rldpl