OLT Express złożył wniosek o upadłość

Tyrała, Wirtualna Polska | aktualizacja 2012-07-27 (18:15) 4 lata 8 miesięcy 28 dni 8 godzin i 33 minuty temu | 93 opinie
 

- Obecnie spółka OLT Express Regional nie posiada środków na bieżącą działalność - Jarosław Frankowski, dyrektor zarządzający spółki OLT Express. W piątek złożono wniosek o upadłość spółki.

Złożenie wniosku o upadłość oznacza, że spółka ta nie ma możliwości wykonywania przewozów lotniczych. Kilka godzin wcześniej w czasie konferencji dyrektor linii zapowiedział taki krok.

- Prawdopodobnie w piątek złożymy wniosek o upadłość spółki OLT Express Regional, która do tej pory operowała na samolotach typu ATR - powiedział Jarosław Frankowski. W najbliższym czasie nieuniknione są zwolnienia.

Problemy spółki - jak przedstawił jej dyrektor - to wynik zaprzestania przekazywania pieniędzy za bilety przez jednego z pośredników. Niemiecka firma Wire Card oceniając ryzyko realizacji usługi dla swoich klientów podwyższyła niezbędne rezerwy do 25 mln zł.

- To odcięło OLT od tych pieniędzy. Ta dziura finansowa w kasie zmusiła nas do zaprzestania realizacji lotów – dodał Jarosław Frankowski.

Według informacji przewoźnika Wire Card decyzję o podwyższeniu depozytu zabezpieczającego podjęła wczoraj o 18.

Nie oznacza to, że całe OLT zaprzestaje działalności. - OLT Poland, a także nasza niemiecka spółka działa dalej – podkreślił Frankowski.

Ile osób miało bilety na połączenia OLT Express? - Ponad 800 osób wczoraj nie poleciało, 6,5 tysiąca dzisiaj. Na lotach zagranicznych mamy zabukowanych ok. 20 tys. ludzi – wyliczył szef OLT Express.

Około 130 tysięcy nie poleci na lotach regularnych, choć zapłaciły za usługę. Linia zaczęła informować pasażerów o odwołanych lotach w czwartek. Klienci mają prawo do zwrotu wpłaconych pieniędzy. Przysługuje im także odszkodowanie z tytułu niewykonania usługi przewozowej.


- Będziemy się starać zrealizować wszystkie zwroty. W przypadku osób, które zakupiły bilety u pośredników, muszą oni do nich skierować się o zwrot pieniędzy. My staramy się kontaktować z klientami, którzy zostawili nam prawdziwe dane kontaktowe. Robimy to głównie za pośrednictwem maila, choć także nasza infolinia stara się do nich dotrzeć – wyjaśnił Frankowski.

Nie zawsze jest to możliwe. Według przedstawiciela linii wiele biletów było rezerwowanych przez różnych przewoźników, którzy wpisywali jako numer kontaktowy swój numer. Niestety zwrot pieniędzy może potrwać nawet kilka tygodni. Czy to koniec linii? Jarosław Frankowski zapowiada, że możliwe jest uruchomienie lotów i sprzedaży ponownie.

- Gdy będziemy mieli pewność, że pieniądze za bilety będą na bieżąco do nas spływać, możliwe będzie ponowne uruchomienie lotów – zapowiedział dyrektor zarządzający spółki OLT Express.

Inwestorem linii jest spółka Amber Gold, której podstawową działalnością jest sprzedaż lokat. Spółka sama zmaga się z problemami związanymi z doniesieniami medialnymi, w których KNF ostrzega przed powierzaniem Amber Gold pieniędzy.

W związku z problemami OLT Express Marcin Plichta, prezes zarządu Amber Gold wydał oświadczenie.
Amber Gold zainwestowało do lipca 2012 roku w polskie linie lotnicze OLT Express zgodnie z przygotowanym biznes planem ok. 30 milionów złotych z wypracowanego zysku spółki. Łącznie nakłady inwestycyjne poczynione do uruchomienia linii wyniosły ok. 63 mln $, z czego znaczna część to uzyskane leasingi samolotów. Równolegle do poniesionych inwestycji linie lotnicze, zgodnie z planem biznesowym, miały się współfinansować z wpływów ze sprzedaży biletów.

W związku z niemożliwością uzyskania dostępu do 7 mln złotych z bieżącej sprzedaży biletów, które zostały nagle zablokowane przez operatora płatności, Amber Gold stanął przed wyborem albo dofinansować linie lotnicze kwotą 10 milionów złotych z zysków własnych, przeznaczonych na rozwój spółki Amber Gold lub wycofać się z dalszego finansowania inwestycji.

Jest nam bardzo przykro, że nasza inwestycja napotkała na tak duże trudności, których nie jest w stanie przezwyciężyć.

Priorytetem Amber Gold zawsze było i jest najwyższe bezpieczeństwo środków powierzonych nam przez naszych Klientów oraz dostarczanie konkurencyjnej oferty produktowej. Spółka zawsze wywiązywała się, wywiązuje i będzie się zawsze wywiązywać z zawieranych między spółką a Klientami umów i to jest dla nas wartość nadrzędna.

Amber Gold jest spółką o bardzo dobrej kondycji finansowej, co zostanie wkrótce potwierdzone w audycie przeprowadzanym aktualnie przez zewnętrznego biegłego rewidenta. Firma ma w planach dalszy dynamiczny rozwój: m.in. dalszą rozbudowę sieci placówek spółki, jak i poszerzenie oferty produktowej. Wszelkie wypracowywane zyski spółki są zaplanowane jako dalsze inwestycje w ramach podstawowej działalności finansowej, a posiadane nadwyżki finansowe są i będą przeznaczane wyłączenie na rozwój głównej działalności.

Prezes Zarządu
Amber Gold Sp. z o.o.Polub WP Finanse na Facebooku

Oceń
tak 0 50,00%
nie 0 50,00%

Opinie (93)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

0
0
~pan 2012-08-13 (17:03) 4 lata 8 miesięcy 11 dni 9 godzin i 45 minut temu

ale i tak bede miał fajnego sąsiada za płotem... Firma upada a prezes kupuje sobie posiadłość za 6 mln zł! Łukasz Plichta i jego małżonka Katarzyna stali się szczęśliwymi posiadaczami XIX-wiecznego dworku w Rusocinie koło Gdańska. Łukasz Plichta kupił dla siebie i żony zespół dworsko-parkowy wraz z folwarkiem w Rusocinie pod Gdańskiem. Posiadłość prezesa Amber Gold ma 12 hektarów. Oprócz klasycystycznego, XIX-wiecznego dworku - należącego niegdyś do słynnej rodziny Tiedemannów - znajdują się tam jeszcze urokliwy park z dwoma stawami oraz pomieszczenia gospodarcze. Pałac państwa Plichtów wart jest około 6 mln zł, ale, ponieważ posiadłość jest zabytkowa, opłaty za niego można obniżyć aż o połowę. Wygląda na to, że biznesmen zrobił kolejny - po Amber Gold i OLT Express - złoty interes.

odpowiedz

0
0
~ohlala 2012-07-30 (14:10) 4 lata 8 miesięcy 25 dni 12 godzin i 38 minut temu

jak zwykle jak w Polsce jest za tanio to trzeba to zlikwidować po co ludziom robić ,, dobrze".

odpowiedz

0
0
~ 2012-07-30 (12:13) 4 lata 8 miesięcy 25 dni 14 godzin i 35 minut temu

Wiedziałam, że szybko upanie... Wzięła się z nikąd, od razy na reklamę wydała majątek, a loty były o wiele za tanie... To musiało w końcu paść...

odpowiedz

1
0
~Wytentegowany 2012-07-30 (08:47) 4 lata 8 miesięcy 25 dni 18 godzin i 1 minutę temu

OLT - odjedź lepiej tramwajem ;D

odpowiedz

0
0
~user 2012-07-30 (07:02) 4 lata 8 miesięcy 25 dni 19 godzin i 46 minut temu

Dobry Panie spraw zeby w tym kraju kiedys zylo sie lepiej. Dlaczego nie mozemy miec tanich linii lotniczych na miare naszych portfeli?

odpowiedz

0
0
~analityk 2012-07-30 (05:36) 4 lata 8 miesięcy 25 dni 21 godzin i 12 minut temu

wy pier.olicie o słupkach, a ja o życiu, wprowadzili na krótko nową firmę lotniczą, aby za chwilę zgłosić wniosek o upadłość, nie muszą przez to wypłacić odpraw, kasa dla prezesów lipnych spółek i firm się kula, pieniążki się piorą, po coś to badziewie było potrzebne

odpowiedz

0
0
~inwestor 2012-07-29 (21:28) 4 lata 8 miesięcy 26 dni 5 godzin i 20 minut temu

Amber Gold następny?

odpowiedz

0
0
~darek 2012-07-29 (12:46) 4 lata 8 miesięcy 26 dni 14 godzin i 2 minuty temu

Ad Amber Gold...Jak można oferować w dodatku nie będąc instytucją bankową (bez kreacji pieniądza) lokaty pewne na 10% jeśli można pożyczyć w banku za 7%.. nic tylko brać i wpłacać na pewną lokatę i żyć z 1% zysku po opodatkowaniu:)

odpowiedz

16
23
~antykatol 2012-07-27 (15:08) 4 lata 8 miesięcy 28 dni 11 godzin i 40 minut temu

tak sie musiala skonczyc nagonka knf i telewizji na amber gold ,masowy odplyw aktywow brak funduszy na finansowanie OLT i pewnie innych o ktorych sie dowiemy niebawem (daje kilka dni) przy okazji ogloszenia upadlosci AMBER GOLD ,nawet najwiekszy najlepszy bank zaliczylby plajte po takiej akcji KNF I TV .....po wykonczeniu kilku firm powiedza "ostrzegalismy" na odszkodowania złozą sie podatnicy .....ojtam ojtam dziki kraj

odpowiedz

pokaż 7 ukrytych odpowiedzi

3
6
~mmmmmmmmmm 2012-07-27 (22:10) 4 lata 8 miesięcy 28 dni 4 godziny i 38 minut temu

a ja uważam, że w tej całej upadłosci maczał palce LOT,dlaczego???? bo pojawił sie konkurent i LOT zaczął sie bać ...już na samym początku LOT zakazał reklamy OLT, później pełno kontroli, a na końcu osiągnęli swoje czyli znowu LOT jest sam na polskim rynku szkoda słów na takie zachowania..

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

Znajdź pracę z pracuj.pl

Skorzystaj

Kategorie:

Przydatne linki:

Partnerzy serwisu: