Trwa ładowanie...
11-12-2014 12:20

Arłukowicz zaczął od wpadki, może skończyć wpadką

W czwartek ostatnia runda negocjacji lekarzy rodzinnych z Ministerstwem Zdrowia. Chodzi o kontrakty na przyszły rok z NFZ. Szefowie Porozumienia Zielonogórskiego i Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce zapowiadają, że jeśli resort nie pójdzie im na ustępstwa, w styczniu zamkną swoje gabinety.

Arłukowicz zaczął od wpadki, może skończyć wpadkąŹródło: Rzeczpospolita, fot: Rzeczpospolita
d4letwm
d4letwm

W czwartek ostatnia runda negocjacji lekarzy rodzinnych z Ministerstwem Zdrowia. Chodzi o kontrakty na przyszły rok z NFZ. Szefowie Porozumienia Zielonogórskiego i Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce zapowiadają, że jeśli resort nie pójdzie im na ustępstwa, w styczniu zamkną swoje gabinety. W efekcie nie tylko połowa ubezpieczonych Polaków będzie musiała się leczyć prywatnie, ale w gruzach legnie też flagowy projekt ministerstwa, czyli pakiet onkologiczny, który ma zlikwidować kolejki w leczeniu nowotworów.

Źli lekarze? Nie do końca. Warunki, na jakich mają podpisać nowe kontrakty, są, mówiąc delikatnie - niejasne, a mówiąc niedelikatnie - skrajnie niekorzystne. Praktycznie za te same pieniądze lekarze podstawowej opieki zdrowotnej będą zlecać szereg drogich badań diagnostycznych, a z przepisów nie wynika jasno, czy za zlecone procedury mające wykryć nowotwór zapłaci NFZ.

Są nie tylko kosztowne, ale również osobliwe. Chodzi m.in. o echo serca (wysokospecjalistyczne badanie kardiologiczne, które, owszem, wykrywa nowotwór serca, ale niezwykle rzadko) czy USG przełyku (w zeszłym roku w całym kraju przeprowadzono 120 takich zabiegów i specjalistów potrafiących je wykonywać jest zaledwie kilku).

W dodatku resort zabiera lekarzom potrójną stawkę za pacjentów z chorobami układu krążenia i cukrzycą. Od ponad roku alarmujemy na łamach „Rzeczpospolitej", że sytuacja cukrzyków jest katastrofalna. Nawet obowiązująca dziś trzykrotna stawka za ich leczenie nie pozwala na wykrycie większości powikłań, których skutkiem jest m.in. najwyższa liczba amputacji nóg w Europie. Od nowego roku na cukrzyków, których są w Polsce trzy miliony, pieniędzy będzie jeszcze mniej.

d4letwm

To dlatego lekarze zapowiadają, że nie ustąpią. Boją się, że podpisując kontrakty, doprowadzą się do plajty. Nie ustąpi też resort, bo chcąc przystać na warunki medyków, będzie musiał dosypać do systemu pieniędzy, których nie ma.

Bartosz Arłukowicz swoje urzędowanie rozpoczął od wpadki z ustawą refundacyjną, choć wina leżała też po stronie jego poprzedniczki Ewy Kopacz. I wygląda na to, że wpadką też może swoje urzędowanie zakończyć. I to przedwcześnie. Sprawiał ostatnio wrażenie niezatapialnego, jednak jeśli pakiet onkologiczny zakończy się klęską, tym razem premier Kopacz może nie okazać mu miłosierdzia.

d4letwm
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4letwm