Trwa ładowanie...

Sam zdecyduj jakie kanały będą w telewizji

Teraz każdy może wziąć udział w dyskusji na temat kanałów dostępnych w darmowej naziemnej telewizji cyfrowej. To wielka szansa dla TV Trwam.

Sam zdecyduj jakie kanały będą w telewizjiŹródło: Jupiterimages
d2k2g3w
d2k2g3w

Zamieszanie wokół konkursu na miejsca dla kanałów cyfrowych w pierwszym multipleksie (pakiet programów telewizyjnych, radiowych i dodatkowych usług jednocześnie transmitowanych cyfrowo do odbiorcy w jednym kanale częstotliwości - przyp. red.) skłoniły Krajową Radę Radiofonii i Telewizji do zasięgnięcia opinii szerokiego grona telewidzów. Poprzedni konkurs na skład tego multipleksu został zaskarżony do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (WSA). Najwięcej kontrowersji wzbudziło nieprzyznanie koncesji Telewizji Trwam.

Nawet KRRiTV przyznaje w swoim komunikacie, że apele o umieszczenie programu o charakterze religijnym to jeden z powodów rozpisania konsultacji. Przedstawiciele koncernu medialnego Tadeusza Rydzyka w poprzednim postępowaniu zarzuciło Krajowej Radzie stronniczość w wyborze kanałów. Katolickiego nadawcę poparło Prawo i Sprawiedliwość.

- Nie ma żadnego wzoru postępowania przy wyborze kanałów, które będą dostępne na platformie cyfrowej. W Europie proces ten przebiegał na różne sposoby. W zasadzie w każdym kraju stosowano inny scenariusz - mówi Tomasz Kulisiewicz z firmy doradczej Audytel.

Zatem także i Polska wpisuje się w różnorodną mozaikę sposobów wyłonienia oferty programów DVB-T. W przeciwieństwie do nas na zachodzie nie dochodziło do walk o miejsce dla kanału na podłożu polityczno- ideologicznym.

d2k2g3w

Tymczasem taki argument podnosi TV Trwam. Jej odbiorcy zarzucają KRRiT kierowanie się niechęcią do jej oblicza ideologicznego. Stacja ma też zastrzeżenia odnośnie niespełnienia przez nią kryteriów finansowych.

Co ciekawe podobne zarzuty pod adresem Rady podniosła inna firma, która odpadła w konkursie. Mediasat, właściciel stacji Tele5, także zaskarżyła decyzję KRRiT do WSA. Zarzuca radzie niekonsekwentne stosowanie zasady pluralizmu oraz arbitralne traktowanie jej sytuacji finansowej.

- Niestety platforma telewizji cyfrowej to nie satelita, gdzie jest miejsce na setki programów. Przykład włoski pokazuje, że każdy region tego kraju ma własne satelitarne kanały o wszelkim występującym obliczu ideologicznym. My obecnie musimy decydować, co wybrać - mówi Tomasz Kulisiewicz.

Wszyscy będą mieli szansę podzielić się swoją opinią na temat składu pierwszego multipleksu. KRRiTV uruchomiła specjalnie przeznaczony do tego celu mail. Pod adresem konsultacjeuzupmux- 1@krrit.gov.pl można wyrazić swoje zdanie w kwestii, które programy najlepiej uzupełnią ofertę programową naziemnej telewizji cyfrowej.

d2k2g3w

Można zatem zgłosić kanał, który wyjątkowo nas interesuje i który być może będzie można oglądać za darmo na platformie naziemnej. To szansa dla TV Trwam, która może pokazać swoją siłę, gdyż ma wielu bardzo zagorzałych zwolenników.

Pod tym samym adresem swoje propozycje mogą także zgłaszać firmy medialne. KRRiT chce się dowiedzieć, kto jeszcze byłby zainteresowany umieszczeniem kanału na multipleksie oraz jakie jest zainteresowanie telewizją wysokiej rozdzielczości.

Konsultacje potrwają do 2 lipca. Będzie to pierwszy etap w procesie, który wyłoni cztery stacje mające prawo nadawać swój sygnał na MUX-1 poza stacjami TVP.

Częstotliwości pierwszego multipleksu będą wykorzystywane przez kanały TVP jeszcze do kwietnia 2014 roku. Potem w tym paśmie będą nadawane wybrane w konkursie kanały cyfrowe.

d2k2g3w
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2k2g3w