Logo dostawcy Żory chcą wprowadzić bezpłatną komunikację miejską

PAP | dodane 2013-03-28 (14:15) 4 lata 26 dni 15 godzin i 8 minut temu | 414 opinie
 

Być może już w drugiej połowie roku mieszkańcy Żor (Śląskie) będą jeździć autobusami za darmo. Bezpłatną komunikację w mieście postanowiły wprowadzić lokalne władze, tłumacząc to względami społecznymi i ekologicznymi. W czwartek poinformowały o swoich planach.

Z analiz żorskiego magistratu wynika, że liczba pasażerów miejskich autobusów w ostatnich latach systematycznie spada, co skutkuje coraz wyższymi cenami biletów. Rośnie też dopłata z budżetu gminy do komunikacji. Obecnie stanowi ona 72 proc. kosztów przewoźnika. Wzrost cen biletów w jeszcze większym stopniu ogranicza liczbę korzystających z komunikacji i błędne koło się zamyka - tłumaczą lokalne władze.

W liczących prawie 61 tys. mieszkańców Żorach z 12 linii autobusowych korzystają przede wszystkim dzieci i młodzież oraz osoby starsze i niezamożne. W wielu rodzinach, szczególnie wielodzietnych, wydatki na transport stanowią poważną pozycję w rodzinnych budżetach.


- Bezpłatną komunikację miejską (...) postanowiliśmy wprowadzić biorąc pod uwagę względy społeczne, ale również ekologiczne. Jesteśmy przekonani, że w znacznym stopniu ułatwi to naszym mieszkańcom dostęp do edukacji, kultury, sportu i rekreacji, a także poprawi dostępność miejsc pracy - powiedziała PAP Anna Ujma, doradca prezydenta Żor w dziedzinie promocji i informacji.

Jak dodała, miasto ciągle się rozwija, nowe dzielnice mieszkaniowe i zakłady pracy są coraz bardziej oddalone od centrum. Bezpłatna komunikacja miejska ma skrócić ten dystans. Urzędnicy mają też nadzieję, że dzięki bezpłatnej komunikacji wielu mieszkańców przesiądzie się z prywatnych samochodów do autobusów, co będzie skutkowało zmniejszeniem emisji spalin i hałasu.

- Naszym strategicznym celem jest miasto przyjazne mieszkańcom. Do bardzo dobrego systemu komunikacji drogowej, zapewnienia miejsc w przedszkolach publicznych wszystkim chętnym, rozbudowy infrastruktury kultury i rekreacji, tworzenia nowych miejsc pracy dokładamy komfort bezpłatnego transportu miejskiego - zaznaczyła Ujma.

Władze chcą, by nowe rozwiązanie weszło w życie najszybciej jak to będzie możliwe. Wcześniej Żory muszą wystąpić z Międzygminnego Związku Komunikacyjnego. Ostateczny termin wprowadzenia bezpłatnej komunikacji będzie zależał od zakończenia negocjacji z MZK. Jeżeli rozmowy zakończą się szybko, może to nastąpić w drugiej połowie bieżącego roku. Jeśli to się nie uda, wówczas do końca czerwca zapadnie decyzja o wystąpieniu ze Związku i bezpłatna darmowa komunikacja zacznie działać od 1 stycznia 2014 r.

Jak zaznaczyła Ujma, władze Żor mają świadomość, że wprowadzenie bezpłatnej komunikacji nie jest możliwe w większych miastach, gdzie system transportu miejskiego jest bardziej rozbudowany i kosztowny. W Żorach, na tle innych miast, jest on tani. Wprowadzenie bezpłatnych przejazdów zwiększy wydatki miasta z 2,4 do 3,3 mln zł rocznie.

Polub WP Finanse na Facebooku

Oceń
tak 0 50,00%
nie 0 50,00%

Opinie (414)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

0
0
~ZAINTERESOWANY 2013-03-31 (20:58) 4 lata 23 dni 8 godzin i 25 minut temu

Szanowni ludzie, może w Żorach będziemy mieli również darmowe sklepy z żywnością. Litości nie dajcie sobie mydlić oczu. Ktoś musi się nachapać kasy i władzy więc wymyślił głupotę. Co się z tym krajem dzieje. W tych autobusach będzie szerzyć się tylko pijaństwo. ( przynajmniej bezdomni będą się mieli gdzie wyspać- bo kto im zabroni??? ) Pozdrowienia dla władz miasta Żory

odpowiedz

5
1
~K 9 2013-03-28 (17:47) 4 lata 26 dni 11 godzin i 36 minut temu

Kanary tam nie zarobią.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

19
0
~KK 2013-03-29 (13:07) 4 lata 25 dni 16 godzin i 16 minut temu

Słyszałem że w Hong Kongu nie ma miejskiej komunikacji. Władze nie interesują się wogule mieszkańcami i może dzięki temu jest to jedno z najbogatrzych miast na świecie.

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

5
0
~Mularczyk 2013-03-29 (14:24) 4 lata 25 dni 14 godzin i 59 minut temu

Skąd żeście wygmerali to zdjęcie. Czy w Polsce nie robi się zdjęć? Połaszczyliście się na pretensjonalny obrazek za kilka centów? Czy to zdjęcie jest komentarzem do teksu czy kurde czym? Trzeba tam było wstawić kolorową plamę lub gołą babę - efekt byłby lepszy!

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

5
19
~Żorzanin 2013-03-28 (17:41) 4 lata 26 dni 11 godzin i 42 minuty temu

Lepiej wyremontujcie reszte dróg i usuncie do końca pagórki zwalniające na osiedlach! Darmową komunikacja najwiecej bedą jezdzic pijani uczestnicy imprez weekendowych, rozumiem jesli przejazd mialby byc za symboliczną opłate.

odpowiedz

pokaż 4 ukryte odpowiedzi

2
0
~ccc 2013-03-28 (22:48) 4 lata 26 dni 6 godzin i 35 minut temu

warto przeliczyc roczne wydatki kom. miejskiej podzielic sume przez liczbe mieszkancow i byc moze ten wskaznik okazalby sie warty zastanowienia. Tylko oczywiscie zeby ludzie przesiedli sie z aut do kom.miej. musi byc zmodernizowana i dostawione musza byc autobusy,tramwaje itd. na trasach wymagajacych tego a nie takie tam tylko piep....nie. milego wieczoru

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

6
0
~normalny 2013-03-29 (17:39) 4 lata 25 dni 11 godzin i 44 minuty temu

Poziom głupoty wśród Polaków sięgnął zenitu. Jak można popierać taki projekt. Jesteście po prostu złodziejami. "DARMOWA" komunikacja to nic innego, jak zabranie pieniędzy od KAŻDEGO mieszkańca miasta w podatkach na utrzymanie komunikacji. Czyli KAŻDY bez wyjątku będzie musiał za to płacić, nawet ci, którzy autobusem jadą raz na 10 lat. Nie można tego inaczej nazwać jak po prostu złodziejstwo. Ale plebs się cieszy, bo będzie mógł "za darmo" jeździć. Postawcie się w czyjejś sytuacji. Zaraz radni wymyślą, że SOLARIUM będzie darmowe. Większość z was tam nigdy się nie wybiera, ale co to kogo obchodzi. Ci co chodzą regulanie będą mieć za darmo! Banda socjalistów.

odpowiedz

3
0
~hahahaah 2013-03-29 (17:19) 4 lata 25 dni 12 godzin i 4 minuty temu

no oczywsice taka komunikacja do dobra rzecz. radni miejscy obsadza stolki prezesow czlonkami swoich rodzic i beda kase miejska wyprowadzac. tak sie robi biznes w polskiej rupublice bananowej

odpowiedz

13
0
~c1125 2013-03-29 (15:00) 4 lata 25 dni 14 godzin i 23 minuty temu

Każda taka inicjatywa jak ta, mająca na celu "dać" społeczeństwu coś "za darmo" ma na celu wyłudzenia od społeczeństwa pieniędzy w postaci podatków. Jeżeli wejdzie w życie, mogę się założyć o wszystko, że w Żorach niedługo pojawią się nowe podatki lub zostaną podwyższone obecne podatki. Trzeba zauważyć że będą potrzebni do tego nowi urzędnicy. Znowu armia urzędników się zwiększy. Rozumiem że Polska jest młodą demokracją, ale obywatele powinni zrozumieć już jak funkcjonuje ten chory system. Zabierają ludziom pieniądze na każdym kroku. Rozdzielając ją, zabierają przy okazji sobie, swoim rodzinom i rodzinom swoich "kolesi" z urzędów wszelkiej maści. Zmieńcie w końcu tok myślenia. Nie da się tak i już! Chyba że chcecie komuny. A teraz z innej beczki. Ja osobiście dam temu państwu, ojczyźnie ukochanej ostatnią szansę. Do następnych wyborów będę jeszcze tu żył i pracował. Jeżeli zostaną wybrani znowu PIS, PO, SLD wyjeżdżam!!! To są partie które miały wiele szans na naprawę państwa. Poza tym każda z tych partii ma w szeregach ludzi z poprzednich kadencji, począwszy od obrad okrągłego stołu. TYLE MIELI CZASU I NIC!!! JEST CORAZ GORZEJ!!! ZERO ROZWOJU. W TYM PAŃSTWIE NIC NIE ZROBISZ!!! NA KAŻDYM KROKU SĄ UTRUDNIENIA!!! ŁATWO MAJĄ LUDZIE KTÓRZY NALEŻĄ DO TEJ BANDY!!!

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

7
3
~olo 2013-03-29 (07:44) 4 lata 25 dni 21 godzin i 39 minut temu

Nie wierzę !!!! Gdzie jest haczyk ?????

odpowiedz

pokaż 4 ukryte odpowiedzi

Znajdź pracę z pracuj.pl

Skorzystaj

Kategorie:

Przydatne linki:

Partnerzy serwisu: