Trwa ładowanie...

Jak wyjść z długów? Oto wskazówki, gdzie szukać wsparcia

Polacy chętniej się zadłużają niż oszczędzają. Ponad 2 miliony osób nie płaci zobowiązań na czas.

Jak wyjść z długów? Oto wskazówki, gdzie szukać wsparciaFot: Shutterstock/www.BillionPhotos.com
d25ndp1
d25ndp1

Co to oznacza? Nie wywiązują się ze spłaty kredytów hipotecznych, pożyczek gotówkowych, rat sprzętowych, abonamentu za telefon, a nawet podstawowych rachunków. Co gorsza, często pożyczają więcej pieniędzy po to, by pokryć dotychczasowe długi. I nie zdają sobie sprawy z powagi sytuacji. A ta może znacząco wpłynąć na stan budżetu domowego. Jak poradzić sobie z problemami finansowymi? Oto garść przydatnych informacji.

Ratowanie budżetu domowego. Od czego zacząć?

Nie odbieranie telefonów czy ignorowanie przychodzącej poczty nie pomoże uporać się z zadłużeniem. Temat niespłaconych zobowiązań jest trudny, ale przełamanie tabu pozwoli ruszyć do przodu. Warto zacząć od przeanalizowania wszystkich finansowych "grzeszków". Jak to zrobić? Na początek można wypisać wszystkie długi w arkuszu kalkulacyjnym, najlepiej wraz z informacjami np. o kwocie, pożyczkodawcy i sumie pozostałej do spłacenia. Szczegółowa i przejrzysta lista dobrze zobrazuje skalę problemu.

Świadomość to pierwszy krok do opracowania strategii działania. Aby nie naciąć się na długoterminową spiralę zadłużenia, lepiej na czele listy priorytetów postawić właśnie spłatę długów. Trzeba jednak podejść do tego z głową. Problemy finansowe mogą mieć różne przyczyny, dlatego czasem działania na własną rękę nie wystarczą. Np. przy konflikcie z bankiem czy sprawie z komornikiem przyda się porada prawnika, a w kłopotach z pożyczką gotówkową pomoże doradca finansowy.

Szukanie pomocy u specjalistów ma sens, jeżeli jesteśmy do tego odpowiednio przygotowani. Niezbędne mogą się okazać wszystkie dokumenty, świadczące o podjętych zobowiązaniach. Warto zaopatrzyć się w umowy kredytowe, wezwania do zapłaty, kontrakty z innymi osobami prywatnymi, rachunki czy dowody wpłat. Wszystkie szczegóły mogą mieć znaczenie dla indywidualnej sprawy. Lepiej nie decydować się na pomoc doradcy z przypadku. Powinien cechować się obiektywizmem (np. nie być związanym z bankiem udzielającym kredytu) i profesjonalnym podejściem (np. poprosić o przedstawienie w/w dokumentów).

Pomoc w wyjściu z długów. Gdzie szukać?

Bez względu na to, czy dojdzie do rozmowy z ekspertem, czy samodzielne działania wystarczą w opracowywaniu planu, warto poszerzyć wiedzę na ten tematy finansów osobistych. Najlepiej zajrzeć do rzetelnych źródeł, gdzie informacje dla dłużników przygotowują oficjalne instytucje. Oto kilka przykładów serwisów internetowych, których znajomość może się przydać:

  • Biuro Informacji Kredytowej - tutaj konsument może sprawdzić swoją historię kredytową. Dostępne informacje pozwalają ocenić sytuację finansową, a także sprawdzić, czy istnieje szansa na terminowe uregulowanie rat. W tym miejscu można się też dowiedzieć, w jaki sposób instytucje oceniają wiarygodność i zdolność kredytową klienta. W zakładce Akademia BIK znajduje się szereg porad związanych z zadłużeniem i innymi kwestiami rozliczeniowymi.
  • Krajowa Rada Komornicza -strona internetowa daje możliwość zrozumienia, na jakich zasadach działają komornicy i do czego mają prawo. Informacje o zmianach w egzekucjach sądowniczych, najważniejsze regulacje prawne, zasady etyki zawodowej czy kontakt do poszczególnych jednostek - to informacje, które mogą się przydać dłużnikom w trudnej sytuacji.
  • Sprawdź, zanim podpiszesz - siedem instytucji publicznych organizuje akcję społeczną. Po co? Aby zwrócić uwagę na ryzyko związane z zawieraniem nieprzemyślanych umów finansowych. Nadmierne zadłużenie może wynikać nie tylko z nieroztropności konsumenta, ale czasem także z nieuczciwych praktyk firm. Najczęściej nie informują o łącznych kosztach pożyczki albo stosują dodatkowe zapisy małym drukiem. Na stronie można znaleźć porady, w jaki sposób czytać umowy, aby nie dać się nabrać. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów - osoba zadłużona jest często konsumentem, który korzysta z usług banku lub firmy pożyczkowej. Może więc dochodzić swoich praw w UOKiK. Na portalu internetowym urzędu znajduje się dodatkowa zakładka "Finanse", pod którą kryje się kompendium wiedzy o aktualnej sytuacji na rynku kredytów hipotecznych i ubezpieczeń z funduszem kapitałowym. Informacje zainteresują przede wszystkim kredytobiorców we franku szwajcarskim.Rzecznik Finansowy -wspiera klientów w sporach z podmiotami rynku finansowego. Eksperci służą pomocą w trakcie dyżurów telefonicznych, a także drogą mailową i za pośrednictwem prywatnych wiadomości na Facebooku. Doradcy pomogą zrozumieć uprawnienia i wyjaśnią niezrozumiałe aspekty podpisywanych umów. Porady, interwencje, postępowania polubowne i wsparcie w trakcie postępowania sądowego - na tym polega działalność Rzecznika Finansowego.
d25ndp1
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d25ndp1