Trwa ładowanie...

2 mln seniorów skorzystało z darmowych leków

Sędziwi Polacy otrzymali ok. 16 mln opakowań bezpłatnych leków - poinformował w poniedziałek rzecznik rządu Rafał Bochenek pytany przez dziennikarzy o politykę senioralną rządu.

2 mln seniorów skorzystało z darmowych lekówŹródło: Fotolia
d2iin2g
d2iin2g

Około 2 mln osób skorzystały dotąd z programu 75+ czyli darmowych leków dla seniorów. Sędziwi Polacy otrzymali ok. 16 mln opakowań bezpłatnych leków - poinformował w poniedziałek rzecznik rządu Rafał Bochenek pytany przez dziennikarzy o politykę senioralną rządu.

Rzecznik mówił, że rząd realizuje bardzo wiele działań na rzecz seniorów, w tym m.in. program 75+. Zgodnie z nim od początku września osoby, które ukończyły 75. rok życia mają prawo do bezpłatnych leków z listy ogłoszonej przez resort zdrowia.
Bochenek podkreślił, że program od początku "cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem". - Od początku funkcjonowania tego programu skorzystało z niego prawie 2 mln seniorów i prawie 16 mln opakowań leków trafiło w ich ręce - powiedział Bochenek powołując się na dane ministerstwa zdrowia.

Rzecznik podkreślił, że seniorzy to "wciąż powiększająca się grupa społeczna". Jak mówił, obecnie osób w wieku senioralnym czyli takich, które ukończyły 60 lat jest w Polsce niecałe dziewięć milionów i w perspektywie lat ta liczba będzie "nieustannie wzrastać".

- Przewidujemy, że seniorzy będą stanowić nawet 40 proc. polskiego społeczeństwa. Dlatego rząd premier Beaty Szydło, realizuje szereg programów, które mają udzielić bezpośredniego, konkretnego wsparcia tej grupie społecznej - powiedział Bochenek.

d2iin2g

Oprócz programu darmowych leków rzecznik rządy wyliczył wśród tych działań: obniżenie wieku emerytalnego - do 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn oraz podniesienie minimalnych emerytur do 1 tys. zł. Jak mówił Bochenek jest to "przełomowa podwyżka" i "wyjątkowy ruch prospołeczny, mający na uwadze tę grupę społeczną, która dotychczas przez rządzących była bardzo często pomijana, niezauważana".

Rzecznik przypomniał też, że funkcjonuje program Senior+, rozpisany na lata 2015-2020.

- Jest on skierowany m.in. do jednostek samorządu terytorialnego i jest to program bezpośredniego wsparcia finansowego, które ma służyć uruchamianiu dziennych domów seniora, klubów seniora - mówił Bochenek. Jak dodał, w Polsce jest obecnie 120 takich placówek.

d2iin2g
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2iin2g