Trwa ładowanie...

Budżet domowy uporządkuje twoje finanse. Planowania wydatków można się nauczyć

Prowadzenie budżetu domowego to nic innego jak systematyczne planowanie bieżących wydatków. Służą temu m.in. nowoczesne aplikacje bankowe, które ułatwiają kalkulację finansów. Aby działania przyniosły oczekiwane efekty, nie trzeba jednak analizować wykresów czy tworzyć skomplikowanych tabelek.

Budżet domowy uporządkuje twoje finanse. Planowania wydatków można się nauczyćŹródło: Fotolia, fot: Gina Sanders
d1vrk7p
d1vrk7p

Prowadzenie budżetu domowego to nic innego jak systematyczne planowanie bieżących wydatków. Służą temu m.in. nowoczesne aplikacje bankowe, które ułatwiają kalkulację finansów. Aby działania przyniosły oczekiwane efekty, nie trzeba jednak analizować wykresów czy tworzyć skomplikowanych tabelek. Wystarczy kartka, długopis i chwila uwagi.

Brak kontroli nad finansami często prowadzi do sytuacji, w której pod koniec miesiąca środki na życie po prostu się kończą. Bezrefleksyjne wydawanie pieniędzy to największy wróg oszczędzania. Na niekorzyść działają też zbliżeniowe transakcje płatnicze i gotówka z uporem rozmieniana na drobne. Zmiana nawyków, konsekwencja i skrupulatność mogą przyczynić się do wypełnienia comiesięcznych luk na koncie bankowym. ##Planowanie budżetu domowego. Od czego zacząć? Łatwiej zatrzymać lawinę bezsensownych rozchodów, jeśli znane są przyczyny ich występowania. Możesz prześledzić historię transakcji, najlepiej w kontekście 2-3 miesięcy, dzięki czemu poznasz prawdziwe koszty życia i udokumentujesz wszystkie nieregularne wydatki.

Sama wiedza na temat kwoty umykających pieniędzy nie wystarczy. Analiza krok po kroku pozwoli dostrzec ewentualne prawidłowości - nie tylko ile wydajesz, ale również na co konkretnie. Dzięki wyciągniętym wnioskom, łatwiej zmienisz postępowanie w przyszłości. Zacznij od przyporządkowania wydatków do różnych kategorii, żeby uświadomić sobie ich strukturę.

Najpierw obowiązki, potem przyjemności - tę zasadę dobrze wcielić w życie przy określaniu budżetu domowego. Ustalenie priorytetów to ważny element. Jak się do tego zabrać? Na początku wypunktuj listę tzw. wydatków pierwszej potrzeby, zaliczają się do nich m.in.: podstawowa żywność, lekarstwa, czynsz, media, raty kredytu, ew. bilet miesięczny lub benzyna. Następnie wytypuj koszty dodatkowe: jedzenie, niektóre ubrania, rozrywka, kultura czy używki. W dalszych krokach zobaczysz, na co wciąż możesz sobie pozwolić, a z czego musisz zrezygnować. ##Wydatki a przychody Określone koszty przyrównaj do wpływów ze wszystkich stałych źródeł - wynagrodzenia czy premii. Pamiętaj, żeby nie zakładać przy tym dochodów, które nie są pewne (np. nieregularne bonusy, nagrody). Comiesięczna analiza kosztów i zysków pozwoli ci zapanować nad finansami na tyle, by przewidzieć, jaką sumą realnie dysponujesz.

d1vrk7p

Bilans musi wyjść na zero. Planowane wydatki nie powinny przekraczać przychodów, ponieważ z każdym kolejnym miesiącem coraz trudniej będzie spłacić dług (czy to na karcie kredytowej, czy wobec rodziny). Czasem zdarzają się sytuacje, które zaburzają płynność finansową, ale warto dbać o to, by były to jedynie wyjątki.

Jeśli wpływy na konto są większe niż koszty, wolną kwotę najlepiej od razu zagospodaruj na później. Staraj się nie wydawać wszystkiego, ale systematycznie buduj oszczędności, zasilane nawet drobnymi sumami. Zanim zdecydujesz, na co przeznaczysz miesięczne przychody zaraz po stałych wydatkach, zaplanuj, ile odłożysz. Nie przyjmuj założenia, że zaoszczędzisz pieniądze, których nie wydasz przed końcem miesiąca. Zazwyczaj i tak rozchodzą się niepostrzeżenie. ##Czym właściwie jest budżet domowy? Budżet domowy to zestawienie przychodów i wydatków, określone konkretnym przedziałem czasowym. Aby efektywnie wspierać zarządzanie finansami w gospodarstwie, należy je sporządzać z myślą o przyszłości, a nie wstecz. Do twoich celów należy zatem obranie najlepszego kierunku, w jakim mają się rozwijać zasoby pieniężne.

Według Dave'a Ramseya - znawcy finansów domowych - "budżet to mówienie twoim pieniądzom, dokąd mają iść zamiast zastanawiania się, dokąd one same sobie poszły".

Istnieje wiele narzędzi wspierających monitoring budżetu domowego. Należą do nich programy bankowe w ramach pakietów z rachunkami oszczędnościowo-rozliczeniowymi, aplikacje budżetowe na urządzenia mobilne, internetowe agregatory informacji o wydatkach i przychodach czy prosty arkusz w Excelu.

d1vrk7p

Budżet domowy powinien być elastyczny. Nie przyzwyczajaj się do jego jedynej i ostatecznej wersji, ale nieustannie próbuj dopasowywać go do potrzeb własnych i twojej rodziny. Twórz nowe kategorie wydatków, reorganizuj stare. Jeśli planujesz okolicznościowe wydatki, zawsze bierz je pod uwagę. Staraj się spisywać jak najwięcej szczegółów i wyciągaj wnioski. Systematyczna analiza finansów ma służyć lepszej organizacji, a nie generować problemy.

d1vrk7p
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1vrk7p