Jak wyjść z długów? Oto wskazówki, gdzie szukać wsparcia

Monika Branicka | aktualizacja 2016-11-08 (15:37) 4 miesiące 20 dni 2 godziny i 20 minut temu | 41 opinii
 
378157i2.jpg

Polacy chętniej się zadłużają niż oszczędzają. Ponad 2 miliony osób nie płaci zobowiązań na czas. Co to oznacza? Nie wywiązują się ze spłaty kredytów hipotecznych, pożyczek gotówkowych, rat sprzętowych, abonamentu za telefon, a nawet podstawowych rachunków. Co gorsza, często pożyczają więcej pieniędzy po to, by pokryć dotychczasowe długi. I nie zdają sobie sprawy z powagi sytuacji. A ta może znacząco wpłynąć na stan budżetu domowego. Jak poradzić sobie z problemami finansowymi? Oto garść przydatnych informacji.

Ratowanie budżetu domowego. Od czego zacząć?

Nie odbieranie telefonów czy ignorowanie przychodzącej poczty nie pomoże uporać się z zadłużeniem. Temat niespłaconych zobowiązań jest trudny, ale przełamanie tabu pozwoli ruszyć do przodu. Warto zacząć od przeanalizowania wszystkich finansowych "grzeszków". Jak to zrobić? Na początek można wypisać wszystkie długi w arkuszu kalkulacyjnym, najlepiej wraz z informacjami np. o kwocie, pożyczkodawcy i sumie pozostałej do spłacenia. Szczegółowa i przejrzysta lista dobrze zobrazuje skalę problemu.

Świadomość to pierwszy krok do opracowania strategii działania. Aby nie naciąć się na długoterminową spiralę zadłużenia, lepiej na czele listy priorytetów postawić właśnie spłatę długów. Trzeba jednak podejść do tego z głową. Problemy finansowe mogą mieć różne przyczyny, dlatego czasem działania na własną rękę nie wystarczą. Np. przy konflikcie z bankiem czy sprawie z komornikiem przyda się porada prawnika, a w kłopotach z pożyczką gotówkową pomoże doradca finansowy.

Szukanie pomocy u specjalistów ma sens, jeżeli jesteśmy do tego odpowiednio przygotowani. Niezbędne mogą się okazać wszystkie dokumenty, świadczące o podjętych zobowiązaniach. Warto zaopatrzyć się w umowy kredytowe, wezwania do zapłaty, kontrakty z innymi osobami prywatnymi, rachunki czy dowody wpłat. Wszystkie szczegóły mogą mieć znaczenie dla indywidualnej sprawy. Lepiej nie decydować się na pomoc doradcy z przypadku. Powinien cechować się obiektywizmem (np. nie być związanym z bankiem udzielającym kredytu) i profesjonalnym podejściem (np. poprosić o przedstawienie w/w dokumentów).

Pomoc w wyjściu z długów. Gdzie szukać?

Bez względu na to, czy dojdzie do rozmowy z ekspertem, czy samodzielne działania wystarczą w opracowywaniu planu, warto poszerzyć wiedzę na ten tematy finansów osobistych. Najlepiej zajrzeć do rzetelnych źródeł, gdzie informacje dla dłużników przygotowują oficjalne instytucje. Oto kilka przykładów serwisów internetowych, których znajomość może się przydać:
 • Biuro Informacji Kredytowej - tutaj konsument może sprawdzić swoją historię kredytową. Dostępne informacje pozwalają ocenić sytuację finansową, a także sprawdzić, czy istnieje szansa na terminowe uregulowanie rat. W tym miejscu można się też dowiedzieć, w jaki sposób instytucje oceniają wiarygodność i zdolność kredytową klienta. W zakładce Akademia BIK znajduje się szereg porad związanych z zadłużeniem i innymi kwestiami rozliczeniowymi.

 • Krajowa Rada Komornicza -
  strona internetowa daje możliwość zrozumienia, na jakich zasadach działają komornicy i do czego mają prawo. Informacje o zmianach w egzekucjach sądowniczych, najważniejsze regulacje prawne, zasady etyki zawodowej czy kontakt do poszczególnych jednostek - to informacje, które mogą się przydać dłużnikom w trudnej sytuacji.

 • Sprawdź, zanim podpiszesz -
  siedem instytucji publicznych organizuje akcję społeczną. Po co? Aby zwrócić uwagę na ryzyko związane z zawieraniem nieprzemyślanych umów finansowych. Nadmierne zadłużenie może wynikać nie tylko z nieroztropności konsumenta, ale czasem także z nieuczciwych praktyk firm. Najczęściej nie informują o łącznych kosztach pożyczki albo stosują dodatkowe zapisy małym drukiem. Na stronie można znaleźć porady, w jaki sposób czytać umowy, aby nie dać się nabrać.

  Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów -
  osoba zadłużona jest często konsumentem, który korzysta z usług banku lub firmy pożyczkowej. Może więc dochodzić swoich praw w UOKiK. Na portalu internetowym urzędu znajduje się dodatkowa zakładka "Finanse", pod którą kryje się kompendium wiedzy o aktualnej sytuacji na rynku kredytów hipotecznych i ubezpieczeń z funduszem kapitałowym. Informacje zainteresują przede wszystkim kredytobiorców we franku szwajcarskim.

  Rzecznik Finansowy -
  wspiera klientów w sporach z podmiotami rynku finansowego. Eksperci służą pomocą w trakcie dyżurów telefonicznych, a także drogą mailową i za pośrednictwem prywatnych wiadomości na Facebooku. Doradcy pomogą zrozumieć uprawnienia i wyjaśnią niezrozumiałe aspekty podpisywanych umów. Porady, interwencje, postępowania polubowne i wsparcie w trakcie postępowania sądowego - na tym polega działalność Rzecznika Finansowego.


Rosnąca popularność BlaBlaCar jest faktem. Sprawdź, czemu się to opłaca!Polub WP Finanse na Facebooku

Oceń
tak 6 18,18%
nie 27 81,82%

Opinie (41)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

2
0
~xyz 2017-03-01 (16:17) 27 dni 1 godzinę i 40 minut temu

Radze nie brac zadnych kredytow w Kasach Stefczyka SKOK. Koszta powalajace, poniewaz pracownicy stosuja nieuczciwe praktyki, to juz Prowident jest duzo tanszy.

odpowiedz

0
1
~widz 2017-02-08 (13:08) 1 miesiąc 20 dni 4 godziny i 49 minut temu

zapisać się do partii rządzaąej!

odpowiedz

19
4
~poj 2016-11-08 (21:03) 4 miesiące 19 dni 20 godzin i 54 minuty temu

Kto zapłacił za ten artykuł?!!!!!! GETback czy jacyś inne cwaniaki kupujące przedawnione zobowiązania? Mnie sq....y nękają telefonami, jakimiś listami i mam ich głęboko w d..... Fakt nie spłaciłem kilku rat ale byłem ubezpieczony od utraty dochodów i bank o tym wiedział ale i tak sprzedał te kila złoty za kilka groszy cwaniaczkom i zamiast skierować sprawę do sądu w którym bym im dopi...... i zażądał odszkodowania to wolą mnie nękać. Chyba się umówię z takim frajerem i po męsku pogadam, tylko skąd weźmie kasę na ortodontę?

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

64
9
~monia 2016-11-08 (15:06) 4 miesiące 20 dni 2 godziny i 51 minut temu

NIE ODDZWANIAC, NIE ODBIERAC LISTOW, NIE KONTAKTOWAC SIE !!! Nie sluchajcie artykulu sponsorowanego przez firmy windykacyjne. Po 10 latach zlozyc wniosek o przedawnienie I tyle.

odpowiedz

pokaż 8 ukrytych odpowiedzi

5
0
~Fred 2017-01-06 (02:55) 2 miesiące 22 dni 15 godzin i 2 minuty temu

Firmy windykacyjne należy zlikwidowac, działają nielegalnie. wyroki może stosowac Państwo.

odpowiedz

3
0
~prawnik 2016-12-04 (14:18) 3 miesiące 24 dni 3 godziny i 39 minut temu

Wyjechac do panstwa ,z ktorym Polska nie ma umowy o egzekucji komorniczej-takiego z mozliwym socjalem lub prCo do samego socjalu to moze byc rowniez panstwo ,z ktorym Polska ma um0we o windykacji , bo socjal temu nie podlega. Zadne postepowania upadlosciowe (to dla zamoznych cwaniakow) lub umowy z wierzycielami-wolicie byc czyims niewolnikiem i zyc na poziomie kloszarda czy socjal z lokum i darmowymi lekami,przejazdami,zywnoscia itp.? Wybor jest jasny ( dla myslacego czlowieka) . No i spokoj do konca zycia a nie harowa za cwiercdarmo !

odpowiedz

4
1
~Otari 2016-11-23 (23:47) 4 miesiące 4 dni 18 godzin i 10 minut temu

Trzeba mieć świadomość tego, że to nie jest łatwa sprawa, wymaga cierpliwości i czasu, ale jest do wygrania. Szczególnie z pomocą specjalistów - kancelarii Egidon, którzy na swoim koncie mają już sporo tego typu wygranych spraw.

odpowiedz

1
7
~tereska111 2016-11-09 (20:27) 4 miesiące 18 dni 21 godzin i 30 minut temu

Dlatego drodzy Państwo - pożyczac z głową! Ja potrzebowałam 600zł na książki dla dzieci to pożyczyłam w wonga. Jednak wiedziałam, że za tydzień wpłaynie mi pensja i będę mogła spłacić. Sama pożyczka to dobra oferta i niski koszt pierwszej.

odpowiedz

8
0
~Witek 2016-11-09 (03:46) 4 miesiące 19 dni 14 godzin i 11 minut temu

Raty,kredyty,pożyczki to zaszczepienie raka na organizmie rodziny.Banksterzy modlą się aby klient nie mógł spłacić na czas bo wtedy go mają.

odpowiedz

59
4
~Romero 2016-11-08 (14:22) 4 miesiące 20 dni 3 godziny i 35 minut temu

Dlaczego przy nakazach i wyrokach sądowych nie musi brać udziału druga strona która w niektórych wypadkach ma wiele do powiedzenia i obrony przed lichwiarzami. Jak mnie ktoś podaje do sądu to powinien być obowiązek wezwania mnie na rozprawę. Czy druga strona to już nie ma nic do powiedzenia. Bandyctwo w biały dzień. Przykład: bank twierdzi że udzielił mi gotowości kredytowej, ja żadnego kredytu nie brałem a bank mi naliczył za to opłatę, podał do sądu i sąd to przyklepał bez mojej obecności.

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

Znajdź pracę z pracuj.pl

Skorzystaj

Kategorie:

Przydatne linki:

Partnerzy serwisu: