Nowy plan rządu na ściąganie abonamentu RTV. Czabański: planujemy uszczelnienie systemu

oprac. Monika Szafrańska, ISB | aktualizacja 2017-01-25 (21:31) 2 miesiące 29 dni 7 godzin i 55 minut temu | 552 opinie
 
360839i2.jpg

Rząd planuje uszczelnienie systemu ściągania abonamentu radiowo-telewizyjnego. Jedną z rozważanych możliwości jest powierzenie nadzoru nad tą opłatą urzędom skarbowym - poinformował przewodniczący Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański.

Czytaj także: Kłopoty finansowe TVP. "Pan Kurski jest przekonany, że wszystko mu wolno"

- Ten projekt, o którym mówił prezes Kaczyński to jest projekt uszczelnienia obecnie obowiązującej ustawy abonamentowej. W tym sensie on jest najprostszy prawnie nie wymaga notyfikacji w Brukseli - powiedział Czabański w rozmowie z Radiem Zet.

Jego zdaniem, Poczta Polska nie sprawdziła się w roli operatora systemu, ale nie jest jeszcze przesądzone, jak zostanie on zmodyfikowany.

- Jeżeli to uszczelnienie, bo to uszczelnienie można zrobić najszybciej, ale to po pierwsze. A po drugie, jeżeli ono się okaże na dłuższą metę nie tak skuteczne, jak byśmy chcieli, trzeba będzie wymyślić nowy sposób. Być może z PIT, być może z opłatą energetyczną, a oznaczać to będzie o wiele niższą opłatę, bo będzie powszechna, o wiele niższą niż w tej chwili, dwukrotnie zapewne niższą - powiedział.

Czabański jest zdania, że urzędy skarbowe byłyby skuteczniejsze w ściąganiu abonamentu niż poczta, co udowodniła wysoka ściągalność mandatów drogowych przez administrację podatkową.

- Prawdopodobnie takie założenie trzeba by było zrobić (że każde gospodarstwo domowe ma telewizor - przyp. red.). W wyjściowym projekcie takie założenie jest - dodał przewodniczący Rady.

Przyznał jednak, że nikt w Polsce nie dysponuje bazą gospodarstw domowych. Jego zdaniem, ściąganie abonamentu można by było oprzeć na istniejących bazach, np. podatkowej lub meldunkowej, ale to oznaczałoby zmianę systemu i konieczności notyfikacji w Komisji Europejskiej.

Wcześniejsze plany rządu zakładały wprowadzenie opłaty audiowizualnej, ponoszonej przez wszystkich podatników.Polub WP Finanse na Facebooku

Oceń
tak 21 3,94%
nie 512 96,06%

Opinie (552)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

0
0
~sprawiedliwy 2017-04-07 (01:52) 17 dni 3 godziny i 34 minuty temu

Czabański to jest jak drzazga w oku potrzebny, czy nie można zrobić jakiś mały wypadek i byłby spokój z abonentem to rada Polaka.

odpowiedz

1
0
~polka 2017-02-14 (22:04) 2 miesiące 9 dni 7 godzin i 22 minuty temu

popieram pomysł P.Mariusza wprowadzić karty jak w telefonach wykupi kartę ogląda proste bez zbędnych kombinacji

odpowiedz

0
1
~ada 2017-02-14 (21:52) 2 miesiące 9 dni 7 godzin i 34 minuty temu

Tyle dyskusji nad prostą sprawą wprowadzić rejestrację sprzedanych telewizorów nadać im numer, wszyscy zapłacą obecnie ścigani są ci uczciwi którzy kiedyś sami się zarejestrowali dawno nie korzystają z tych odbiorników mieszkają gdzieś w innych miejscowościach ale są ścigani a co z tymi co od 30 lat korzystaja nie płacą bo się nie zarejestrowali albo mają dziadka po 70 dziadek ma telewizor a w tym domu jest ich jeszcze 2 komornik do nich nie puka Nasze prawo nie dla uczciwych ludzi ci co są zarejestrowani powinni dostać jeszcze ulgę w abonamencie za uczciwość a karać tych co nie są wogóle zarejestrowani

odpowiedz

3
2
~QWA QWA 2017-01-27 (21:57) 2 miesiące 27 dni 7 godzin i 29 minut temu

Widać kończą się pieniądze po poprzednikach!!!!!

odpowiedz

5
1
~Telek 50 2017-01-27 (20:31) 2 miesiące 27 dni 8 godzin i 55 minut temu

Nie zaplace nawet 50gr. Zobaczymy jak wyrwiecie moje 20 zl. kurski- czekam na twoj ruch. OSLE.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

1
1
~XARios 2017-01-27 (20:54) 2 miesiące 27 dni 8 godzin i 32 minuty temu

Co za bzdura. Skarbówka będzie łazić po domach i sprawdzać telewizory? Domyślnie przyjmą, że każde gospodarstwo ma odbiornik? To może jeszcze domyślnie przyjmą, że każdy jest złodziejem i wszystkich posadzą? Może jeszcze opodatkują radia w samochodach? Czy to jest zgodne z konstytucją? Może się nasz wspaniały Trybunał Konstytucyjny wypowie w tej sprawie? Jedynie podatek audiowizualny miał jeszcze jakiś sens i był możliwy do wykonania bez tabuna urzędników i zawiłości prawnych - równy dla każdego, niezależnie od liczby odbiorników. Osobno dla osób fizycznych i dla firm. Niestety nie ma dobrego rozwiązania tego problemu, ale ten był najprostszy. Żeby jeszcze ta telewizja nadawała coś co da się oglądać, ale niestety - tylko seriale, telenowele i inne zapychacze czasu antenowego - najtańsze w produkcji i bez żadnej wartości, nawet wizualnej. Po co TVP wydaje ciężkie pieniądze na programy i audycje "kulturalne" skoro nikt ich nie ogląda? W kółko tylko kręcą filmy których tematyką jest martynologia i II wojna światowa - filmy, których nikt nawet nie chce oglądać. Dobrze, że jeszcze przedszkolaków nie wysłali do kin na Katyń czy Smoleńsk (z całym szacunkiem dla ofiar tych historii). Może dla odmiany wzięliby się za nakręcenie jakiegoś kasowego filmu, który dałoby się obejrzeć? I przy okazji zarobili by na siebie. Skoro zwalniają pracowników i wywalają wszystkich do firm zewnętrznych to kto bierze te gigantyczne pieniądze? I dlaczego (skoro wszyscy za tą telewizję płacą) lecą w niej jeszcze reklamy?!!!!!!

odpowiedz

7
1
~solon 2017-01-27 (20:53) 2 miesiące 27 dni 8 godzin i 33 minuty temu

Nie płacę i nigdy nie będę płacił pisowskiej propagandówce, mają swoich wielbicieli-niech im płacą. Nikt nie może mnie zmusić do płacenia czegoś, z czego nie korzystam. Jak zawrę z nimi umowę (jak z Polsatem) to owszem, będę płacił, w innym przypadku NIGDY.

odpowiedz

2
0
~syn 2017-01-27 (20:35) 2 miesiące 27 dni 8 godzin i 51 minut temu

JAK PRACUJĘ I MIESZKAM Z RODZICAMI TO BĘDZIE PŁACIĆ MAMA TATA I JA ZA JEDEN TELEWIZOR BO TAK SKŁADAMY TRZY ZEZNANIA PODATKOWE COŚ SIĘ NIE UDAŁO MYŚLICIELOM Z WORONICZA

odpowiedz

2
2
~anty 2017-01-27 (20:34) 2 miesiące 27 dni 8 godzin i 52 minuty temu

Za TVPPiS niech płacą jego sekciarze.

odpowiedz

1
0
~BOSS 2017-01-27 (20:32) 2 miesiące 27 dni 8 godzin i 54 minuty temu

...pocałujta w D..PĘ wójta!!!!Kogo obchodzi opinia Kaczorządu???Powiem wprost.. biore przykład z Panstwa RP ..tzn NIE PŁACE I PŁACIŁ NIE BEDE.!!!!!Firmę mam zarejestrowaną w UK i tam opłacam..i tam sie rozliczam i wystarczy.Jezeli Panstwo polskie bedzie mnie zmuszac do płacenia za cos z czego nie korzystam.na podstawie tego ze mam w Polsce dom...to ja rządam od Panstwa polskiego wywiązania sie wobec mojej rodziny z Ustaw zapisanych w Konstytucji RP które zobowiazują Panstwo polskie a moim dzieciom NIBY mają gwarantowac darmowy dostep do edukacji w szkołach podstawowych!!!!Kto z WAS ma co roku darmowy dostep dla Waszych dzieci do edukacji w zakresie szkoly podstawowej i nie musi kupowac ksiazek cwiczen i materiałów szkolnych???.. ;P ;P ;P

odpowiedz

Znajdź pracę z pracuj.pl

Skorzystaj

Kategorie:

Przydatne linki:

Partnerzy serwisu: