Trwa ładowanie...

Praca w Niemczech. Brandenburska policja chce zatrudniać Polaków

Brandenburska policja chce zatrudniać Polaków. Przez okres nauki kadeci otrzymują wynagrodzenie, ale dostać się do szkoły policyjnej wcale nie jest łatwo.

Praca w Niemczech. Brandenburska policja chce zatrudniać PolakówŹródło: PAP, fot: Maciej Kulczyński/ PAP
d2n9tlr
d2n9tlr

Trzeba przejść m.in. testy na inteligencję i sprawność oraz napisać dyktando. No i oczywiście znać biegle niemiecki, choć tu policja oferuje ułatwienie i organizuje kurs intensywnej nauki języka.

Jak donosi "Deutsche Welle", niemiecka policja boryka się z poważnymi brakami kadrowymi. Chce przyjąć 3 tys. nowych funkcjonariuszy, bo ci którzy są w służbie nie dają już rady - tylko w ubiegłym roku policjanci przepracowali 22 mln nadgodzin, a rok wcześniej 20 mln.

- Latami oszczędzano, redukowano etaty, teraz wszyscy szukają ludzi, pracowników szuka też przemysł. Zaczęła się prawdziwa walka o głowy – mówi cytowany przez gazetę Michael Pechmann ze związku zawodowego policji Brandenburgii.

W poszukiwaniu pracowników policja patrzy za wschodnią granicę. Brandenburska policja uruchomiła nawet stronę internetową dla kandydatów z Polski. "Policja Brandenburska prowadzi ciągłą rekrutację w poszukiwaniu odpowiednich kandydatów do pełnienia służby policyjnej" - czytamy na stronie. "Posiadane obywatelstwo nie odgrywa żadnego znaczenia. Dzięki Europie bez granic, każdy ma dziś możliwość nauki zawodu czy podjęcia studiów w wybranym przez siebie kraju. Również policja brandenburska chce dołączyć do tej idei europejskiej i umożliwić Polakom władającym dobrze językiem niemieckim zgłoszenie się i zostanie policjantką lub policjantem w Brandenburgii" - napisano.

d2n9tlr

Co trzeba zrobić? Centralnym ośrodkiem szkolenia brandenburskiej policji jest Wyższa Szkoła Policji w Oranienburgu. Szkolenie zawodowe trwa dwa i pół roku, a studia trzy lata. Kadeci mogą liczyć przez ten czas na wynagrodzenie w wys. 1,2 tys. euro miesięcznie. Do szkoły trzeba się jednak najpierw dostać. Trzeba przejść test na inteligencję, dyktando, test na znajomość języka niemieckiego, test sportowy i badania lekarskie.

Jak wskazuje "Deutsche Welle", to wcale nie takie łatwe. 40 proc. kandydatów odpada na teście psychologicznym, a niemal co trzeci na teście sprawnościowym.

W zeszłym roku Brandenburgia szukała 175 nowych policjantów, ale zatrudniła tylko 148. Rocznie o przyjęcie do tamtejszej policji stara się ponad 6 tys. osób. – Zainteresowanie jest duże, ale nie wszyscy nadają się do tego zawodu. Nam chodzi o odpowiednich kandydatów, o najlepszych – mówi związkowiec Pechmann.

d2n9tlr
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2n9tlr