Trwa ładowanie...

Ubezpieczenie AC. Czy warto je wykupić?

W przeciwieństwie do OC, posiadanie autocasco jest dobrowolnym wyborem kierowcy. Warto rozważyć zakup polisy, by zapewnić przydatną ochronę samochodu.

Ubezpieczenie AC. Czy warto je wykupić?Źródło: WP.PL, fot: kupicoo/iStockphoto
d24d8c4
d24d8c4

Każdy właściciel samochodu musi posiadać ważne ubezpieczenie OC. Chroni ono przed odpowiedzialnością cywilną i kosztami związanymi ze szkodami wyrządzonymi pozostałym uczestnikom ruchu. Polisa AC nie jest co prawda obowiązkowa, ale warto rozważyć jej zakup, by zapewnić przydatną ochronę samochodu. Nawet, jeśli będzie to kolejny wydatek obciążający domowy budżet.

W przeciwieństwie do OC, posiadanie autocasco jest dobrowolnym wyborem kierowcy. Zakres polisy nie jest stały, ale zależy od oferty poszczególnych firm. Wszystkie szczegóły powinny być spisane w umowie, a do gestii kierowcy przed jej podpisaniem należy ocena, czy wybrane ubezpieczenie jest dla niego opłacalne. Właściciel samochodu może dobrać usługi dostosowane do swoich potrzeb wedle uznania.

Co obejmuje polisa AC?

Ze względu na zróżnicowany charakter autocasco, przed jego wyborem warto porównać kilka ofert nie tylko pod względem ceny, ale - przede wszystkim - zakresu ubezpieczenia. Co prawda, im bogatszy wachlarz usług, tym droższa polisa. W ofercie każdego ubezpieczyciela znajduje się kilka dostępnych wariantów. Kierowca powinien wziąć pod uwagę indywidualne wymagania i potrzeby. Na niektórych opcjach nie ma sensu oszczędzać.

Co do zasady, AC to ubezpieczenie pojazdów mechanicznych od zdarzeń losowych. Chroni samochód i jego wyposażenie wyszczególnione w umowie z towarzystwem. Rekompensuje straty finansowe poniesione w sytuacjach kradzieży, działania żywiołów, a nawet uszkodzeń z winy właściciela. Niektóre propozycje oferują dodatkowo wsparcie w postaci holowania pojazdu, pomoc przy nieumyślnym uszkodzeniu czy samochód zastępczy.

Autocasco może obejmować zarówno kolizje z innymi pojazdami, przechodniami, zwierzętami oraz przedmiotami, jak i szkody wyrządzone umyślnie przez osoby trzecie, na przykład przez wandala, który zarysuje samochód. Bardziej rozbudowane polisy autocasco zagwarantują odszkodowanie nawet w przypadku zniszczenia pojazdu w wyniku kataklizmu: m.in. gradobicia, powodzi, pożaru czy uderzenia pioruna.

d24d8c4

Dla kogo AC?

Właściciele drogich i nowych samochodów są narażeni na spore straty finansowe w sytuacji uszkodzenia czy utraty pojazdu w wyniku kradzieży. Ubezpieczenie AC jest więc wskazane, aby zabezpieczyć się na wypadek nieprzewidzianych zdarzeń. W tej sytuacji, najlepszy może się okazać wybór wariantu serwisowego, w którym rozliczenie wartości szkody odbywa się na podstawie faktury wystawionej przez serwis wskazany przez ubezpieczyciela.

Ubezpieczenie AC nie jest jednak dedykowane wyłącznie właścicielom wartościowych modeli samochodów. Autocasco chroni nie tylko przed działaniem złodziei, ale też ubezpiecza na wypadek szkód wyrządzonych przez właściciela pojazdu. Polisa przyda się więc też kierowcom, którzy nie chcą z własnej kieszeni pokrywać kosztów naprawy po spowodowanym przez siebie wypadku. Z ważną umową mogą ubiegać się o rekompensatę poniesionej straty przez ubezpieczyciela. AC zwiększa poczucie bezpieczeństwa.

O czym należy pamiętać przy wyborze ubezpieczenia?

Zawarcie umowy z towarzystwem ubezpieczeniowym wymaga ustalenia wartości samochodu. Ubezpieczyciele często wykorzystują w tym celu specjalne systemy wykazujące, ile kosztuje dany pojazd (np. Eurotax, InfoEkspert). Można to zrobić także na podstawie średniej ceny rynkowej pojazdu, biorąc pod uwagę dokładny model, rocznik, wyposażenie, przebieg oraz stan techniczny. Od precyzyjnej wyceny aut zależy składka AC.

Podstawą do wypłaty odszkodowania jest najczęściej określenie wartości pojazdu przeprowadzone w dniu szkody. Niektóre towarzystwa oferują jednak opcję ustalenia stałej sumy ubezpieczenia. Przy nieco droższym wariancie można uzyskać gwarancję, że nawet w wyniku poniesienia szkody, wartość pojazdu będzie taka jak określona na starcie. Czasem warunkiem takiego układu może być wiek samochodu (np. nie starszy niż 10 lat).

d24d8c4

Przed ostatecznym wyborem polisy i podpisaniem umowy należy pamiętać o dokładnym przeczytaniu Ogólnych Warunków Ubezpieczenia. Zapoznanie się z tym dokumentem pomoże uniknąć zaskoczenia w przyszłości. Jest to zbiór zasad i szczegółów odnośnie działania określonego ubezpieczenia. Właściciel na jego podstawie dowie się o konkretnych sytuacjach, w których polisa zadziała lub nie zadziała.

d24d8c4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d24d8c4