Zapomniałeś o swojej książeczce oszczędnościowej? Niedługo może stracić ważność

oprac. Jakub Ceglarz, współpraca: Jacek Bereźnicki | aktualizacja 2017-02-15 (12:58) 2 miesiące 9 dni 13 godzin i 55 minut temu | 76 opinii
 
413229i2.jpg

Wielu Polaków otrzymuje w ostatnich tygodniach listy od PKO BP, które informują o konieczności wycofania środków z książeczek oszczędnościowych. Mowa o tych klientach banku, którzy od 10 lat nie wykonali na niej żadnej operacji. Jednak nie ma co się obawiać, brak reakcji nie spowoduje utraty środków.
 

Wszystko przez nowelizację Prawa bankowego, która nakłada na banki obowiązek poinformowania posiadaczy książeczek o tym, że może ona niedługo stracić ważność. A książeczki oszczędnościowe to przede wszystkim PKO BP. Nic więc dziwnego, że powiadomienia otrzymują przede wszystkim klienci największego polskiego banku. Inne instytucje również mają taki obowiązek, ale skala jest nieporównywalnie mniejsza.

"Pragnę poinformować, że wskazana poniżej książeczka zostanie rozwiązana w terminie określonym w tabeli, chyba że przed upływem tego terminu złoży Pan dyspozycję do książeczki" - czytamy w piśmie, które otrzymują klienci PKO BP i czytelnicy naszego portalu.

Tak jak pan Łukasz. Przysłał do redakcji pismo, które znalazł niedawno w swojej skrzynce pocztowej. - Książeczkę założył mi dziadek, jak jeszcze byłem dzieckiem. Co jakiś czas wpłacał mi tam pieniądze, później robiłem to sam - mówi w rozmowie z WP money.Przyznaje jednak, że tuż po uzyskaniu pełnoletniości sam założył rachunek w banku i kilka lat później przestał korzystać z książeczki. - Ostatniej wpłaty dokonałem we wrześniu 2003 roku. Później już tylko sukcesywnie wypłacałem - przyznaje. Książeczka była bowiem "analogowym" odpowiednikiem dzisiejszego konta oszczędnościowego.

Ostatnia wypłata musiała nastąpić przed 2007 rokiem, bo w innym wypadku nasz czytelnik pisma jeszcze by nie dostał. Otrzymują je bowiem tylko ci, którzy przez 10 lat nie zrobili z książeczką zupełnie nic - ani nie wpłacili, ani nie wypłacali z niej pieniędzy. Jeśli nie zrobią tego przed wskazanym w piśmie indywidualnym terminem, książeczka straci ważność.

Książeczka nieważna, ale środki do odzyskania

Czym to skutkuje? "W przypadku rozwiązania umowy (...) bank zobowiązany będzie przekazać do gminy właściwej dla Pana miejsca zamieszkania informację o saldzie na rachunku książeczki jak również o obrotach na nim" - czytamy w piśmie. Jednak wcale nie oznacza to utraty środków. "Jednocześnie pragnę zaznaczyć, że nadal będzie miał Pan możliwość wypłaty środków zgromadzonych na rachunku książeczki" - czytamy dalej.

- Jeśli klient nie zgłosi się do banku we wskazanym w piśmie terminie, bank wysyła zawiadomienie do gminy. Gmina może przejąć pieniądze z jego rachunku jedynie w sytuacji gdy klient nie żyje i nie ma spadkobierców. Wtedy gmina musi złożyć wniosek o przeprowadzenie postępowania spadkowego - tłumaczy Joanna Fatek z Departamentu Komunikacji Korporacyjnej PKO BP.

Gorzej, gdy właściciel nie może znaleźć książeczki. Za wyrobienie duplikatu trzeba bowiem zapłacić 30 zł. Jeśli oszczędności na niej zgromadzone nie są wielkie, to może się to po prostu nie opłacać. Gdyby więc pan Łukasz zgubił książeczkę, to nie warto wyrabiać nowej, żeby wycofać z niej nieco ponad 20 zł. "Papier" jednak ma i zapewnia, że po pieniądze się zgłosi.

Generalnie jednak na książeczkach oszczędnościowych "kokosów" nie ma. Oprocentowanie takich wkładów nie należało do wysokich i rocznie oscylowało zazwyczaj wokół ułamków procenta. Bardziej chodziło o regularne oszczędzanie niż zarobek na odsetkach.

Ile takich pism wysłało PKO BP? Tego przedstawiciele banku zdradzić nie mogą, powołując się na tajemnicę firmy. Podobnie jak w przypadku łącznej kwoty zdeponowanej na takich książeczkach.

Nie tylko oszczędnościowe, mieszkaniowe również

Taki instrument oszczędnościowy wykorzystywany był jeszcze w poprzedniej epoce i był popularny przede wszystkim w latach 80. Podobnie jak książeczki mieszkaniowe, o których pisaliśmy niedawno w WP money.

Na wypłatę pieniędzy właściciele mają czas jeszcze tylko do końca roku. Dotyczy to tych posiadaczy książeczek wystawionych w latach 1989-1990, którzy przed 1 kwietnia 2009 r. dokonali całkowitej spłaty zadłużenia obciążającego mieszkanie.

Po 31 grudnia wypłata premii w takim przypadku nie będzie możliwa, ale książeczki nie tracą ważności, jeśli środki te przeznaczamy na inny cel budowlany przewidziany ustawą.

Czynności, które uprawniają do wypłaty premii, to między innymi zakup mieszkania lub budowa domu, wykup lokalu ze spółdzielni mieszkaniowej, uzyskanie spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego, wpłata kaucji w towarzystwie budownictwa społecznego, a nawet przeprowadzenie remontu polegającego na wymianie okien albo instalacji: gazowej lub instalacji elektrycznej.

Jeśli chcesz dowiedzieć się, jaki kapitał masz na koncie oraz jaka premia ci przysługuje, wystarczy, że złożysz w banku wniosek o wystawienie zaświadczenia o stanie zgromadzonych środków. Na tym zaświadczeniu zostanie zapisany wskazany zgromadzony wkład, należne odsetki oraz ewentualna premia gwarancyjna, która będzie przysługiwała po spełnieniu warunków określonych w ustawie o pomocy państwa. Zaświadczenie wystawiane po raz pierwszy jest darmowe. Za każde kolejne trzeba zapłacić 35 zł.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, wysokość premii gwarancyjnej oblicza PKO BP na podstawie ściśle określonych kryteriów. Sposób jest jednak bardzo skomplikowany. Liczy się wysokość wpłat, aktualna cena metra kwadratowego mieszkania wg GUS, a także rodzaj budownictwa, na jaki zostaną wykorzystane środki z książeczki. To, ile uda się zyskać na premii gwarancyjnej zależy więc od wielu indywidualnych czynników.

Tryb i zasady wypłaty premii gwarancyjnej określa ustawa z 30 listopada 1995 roku o pomocy państwa w spłacie niektórych kredytów mieszkaniowych, udzielaniu premii gwarancyjnej oraz refundacji bankom wypłaconych premii gwarancyjnych (Dz. U. z 2013 r. poz.763).


BlaBlaCar - ekspert ekonomicznej podróży. Dodaj przejazd i tankuj za darmo!Polub WP Finanse na Facebooku

Oceń
tak 10 20,00%
nie 40 80,00%

Opinie (76)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

3
0
~Toffi 2017-02-18 (00:27) 2 miesiące 7 dni 2 godziny i 26 minut temu

Za 28 lat oszczędzania ha ha ha dostałam 506zł!!!!!

odpowiedz

117
6
~PL 2017-02-15 (21:37) 2 miesiące 9 dni 5 godzin i 16 minut temu

Banki, to najgłupsza (a może najcwańsza) instytucja w RP. Przysłali mnie pismo, że gdzieś dopatrzyli się, że mam 23 złote. Moja kobieta poszła żeby sprawę załatwić. No i dopiero zaczęły się jaja. Żona: ja w sprawie tych pieniążków, czy może Pani przelać na moje konto (w NBP!!!!). Pańcia w okienku: NIE. Żona: to może mi pani wypłaci?: Pańcia z banku: tak, proszę o książeczkę. Żona: mogę tylko dowód osobisty, bo książecza się gdzieś podziała. Pańcia z banku: musi pani założyć nową, żona: a ile to kosztuje?, pańcia z banku: 30 złotych, żona to weźcie sobie te pieniądze wsadźcie w buty, papatki No i powiedzcie sami, czy to nie dom wariatów?

odpowiedz

pokaż 5 ukrytych odpowiedzi

21
2
~jest sposób 2017-02-17 (10:20) 2 miesiące 7 dni 16 godzin i 33 minuty temu

Jeśli masz pełnomocnictwo to w razie śmierci bliskiej osoby wypłać jej pieniądze banku w dniu jej śmierci. W ten sposób nie zapłacisz podatku od spadku. Na akcie zgonu nie ma godziny śmierci, tylko dzień i z tego powodu nic ci nie mogą udowodnić, że wypłaciłeś po śmierci, a nie za życia.

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

4
0
~polak 2017-02-17 (21:57) 2 miesiące 7 dni 4 godziny i 56 minut temu

ile znowu nakradną bo ci co maja książeczki i mniej niż 30zł to się nie zgłoszą bo nie warto

odpowiedz

27
3
~123 2017-02-15 (21:26) 2 miesiące 9 dni 5 godzin i 27 minut temu

Moja mama dokonała ostatniej wpłaty 4 sierpnia 1939 roku właśnie na taką książeczkę jak na zdjęciu " PKO "ZAUFANIE " miała uzbieraną sporą sumkę .I jaśnie bank wszystko ukradł.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

1
0
~robert 2017-02-17 (20:55) 2 miesiące 7 dni 5 godzin i 58 minut temu

14 zeta dostałem w piśmie :P

odpowiedz

0
0
~MIRKO 2017-02-17 (20:26) 2 miesiące 7 dni 6 godzin i 27 minut temu

wp.pl

odpowiedz

6
0
~zed 2017-02-17 (20:11) 2 miesiące 7 dni 6 godzin i 42 minuty temu

a starczy na kupno czapki na zime?

odpowiedz

4
1
~lulu 2017-02-17 (19:05) 2 miesiące 7 dni 7 godzin i 48 minut temu

moja matka też dostała taki list i o mało go nie wyrzuciła a jak się okazało w Banku naliczono ponad 5 tys zł, teraz cierpliwie czekamy na wypłatę bo bank ma miesiąc czasu :)

odpowiedz

18
0
~lament 2017-02-17 (18:54) 2 miesiące 7 dni 7 godzin i 59 minut temu

I gdzie tu sprawiedliwość? Miałem na takiej książeczce 50 tys. zł, a wypłacili mi ok. 20 zł. I jak tu ufać bankom? Następną razą schowam do skarpety.

odpowiedz

Znajdź pracę z pracuj.pl

Skorzystaj

Kategorie:

Przydatne linki:

Partnerzy serwisu: