Zmieniają się przepisy o ubezpieczeniu OC właścicieli samochodów

PAP | dodane 2012-02-09 (13:00) 5 lat 18 dni 19 godzin i 43 minuty temu | 916 opinii
 

W sobotę wchodzi w życie duża zmiana przepisów o obowiązkowych ubezpieczeniach od odpowiedzialności cywilnej. Obejmie właścicieli aut oraz rolników. Najwięcej zmian dotyczy zasad wypowiadania umów oraz kontynuacji umów przez nowych właścicieli samochodów.

Nowe przepisy będą stosowane wyłącznie do umów ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej (OC) zawartych od soboty, tj. 11 lutego. Jeżeli ktoś zawarł umowę przed tym dniem, wówczas będą stosowane do niej jeszcze przepisy dotychczasowe.

Najwięcej zmian dotyczy zasad wypowiadania umów ubezpieczenia OC. Od soboty firmy ubezpieczeniowe będą musiały wysłać ubezpieczonym, nie później niż na 14 dni przed końcem okresu rocznego okresu ubezpieczenia, informację o ubezpieczeniu na kolejny okres ubezpieczenia i o jego warunkach. Muszą w niej podać m.in. propozycję wysokości składki i okoliczności, kiedy składka może się zmienić. W informacji musi też znaleźć się przypomnienie, że dotychczasową umowę można wypowiedzieć, oraz informacja, w jakiej formie, w jaki sposób oraz w jakim terminie można to zrobić.

Ten, kto z powodu automatycznego odnowienia dotychczasowej polisy, znajdzie się w sytuacji, że będzie miał "podwójne ubezpieczenie" OC, będzie mógł wypowiedzieć tę umowę, która została automatycznie przedłużona. Wypowiedziana w tym trybie umowa rozwiąże się już z dniem wypowiedzenia.


Po to, żeby uniknąć automatycznego zawarcia nowej umowy i znalezienia się w sytuacji "podwójnego ubezpieczenia", wystarczy nadać na poczcie listem poleconym oświadczenie o rezygnacji z kolejnej umowy. Od 11 lutego wystarczy to zrobić nie później niż na jeden dzień przed upływem rocznego okresu ubezpieczenia, bo wprowadzona zostaje zasada tzw. stempla pocztowego. Polega ona na tym, że jeżeli ktoś prześle listem poleconym oświadczenie o wypowiedzeniu lub odstąpieniu od umowy ubezpieczenia OC, to decydująca będzie data nadania oświadczenia na poczcie, a nie - jak dotychczas - data doręczenia do firmy ubezpieczeniowej. Warto tylko pamiętać o zachowaniu dowodu nadania listu.

Uwaga: zasada stempla pocztowego nie ma zastosowania do umów ubezpieczenia zawartych do piątku, tj. do 10 lutego. Jeżeli więc ktoś chce zrezygnować z odnowienia takiej umowy, musi pamiętać o tym, że nie wystarczy terminowe nadanie przesyłki na poczcie - wypowiedzenie umowy ubezpieczenia OC musi dotrzeć do ubezpieczyciela najpóźniej na jeden dzień przed upływem końca okresu ubezpieczenia.

Nowością jest też to, że oświadczenia o wypowiedzeniu lub odstąpieniu od umowy będzie można składać agentowi ubezpieczeniowemu. Nie dotyczy to umów ubezpieczenia zawartych do 10 lutego 2012 r.

Kolejna ważna zmiana polega na tym, że nowy właściciel auta będzie mógł wypowiedzieć otrzymaną wraz z pojazdem umowę przez cały okres jej trwania. Jeżeli tak zrobi, to umowa zostanie rozwiązana natychmiast - z dniem jej wypowiedzenia, a nie - jak dotychczas - z upływem 30 dni następujących po dniu nabycia pojazdu mechanicznego. Wystarczy więc napisać np. "oświadczam, że wypowiadam umowę ubezpieczenia z dniem...". Zmiana ta dotyczy nie tylko kupujących, ale też obdarowanych, spadkobierców, najemców.

Nowy właściciel auta, nawet jeśli przejmie umowę ubezpieczenia od sprzedającego auto i jej nie wypowie, musi pamiętać o tym, że nie będzie już ona - jak dotychczas - automatycznie odnowiona na mocy tzw. klauzuli prolongacyjnej. Ulegnie ona rozwiązaniu z upływem okresu, na który została zawarta. Jeżeli więc nowy właściciel będzie chciał korzystać z ubezpieczenia w tej samej firmie ubezpieczeniowej, w której dotychczas było ubezpieczone auto, wówczas będzie musiał wypowiedzieć umowę zawartą przez poprzednika i najpóźniej w tym samym dniu zawrzeć nową umowę ubezpieczenia OC. Tylko to zapewni mu ciągłość ochrony ubezpieczeniowej.

W razie wypowiedzenia umowy firma ubezpieczeniowa będzie musiała zwrócić składkę za niewykorzystany okres ubezpieczenia nie później niż w ciągu 14 dni od dnia np. wypowiedzenia umowy czy odstąpienia od niej. W razie sprzedaży pojazdu, poprzedni właściciel nie musi już okazywać kopii polisy ubezpieczeniowej, żeby dostać zwrot składki.

Katarzyna Jędrzejewska

Ubezpieczenie OC w dobrej cenie! Sprawdź i nie przepłacaj!


Umowa sprzedaży samochodu - dowiedz się jak ją zawrzećPolub WP Finanse na Facebooku

Oceń
tak 0 50,00%
nie 0 50,00%

Opinie (916)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

15
1
~bogacz 2012-02-11 (11:33) 5 lat 16 dni 21 godzin i 10 minut temu

mam 150 samochodów i za wszystkie muszę płacić OC, a przecież jeżdżę tylko jednym, czy to nie jest oszustwo?

odpowiedz

pokaż 9 ukrytych odpowiedzi

1
1
~patryk 2012-04-18 (08:42) 4 lata 10 miesięcy 10 dni i 1 minutę temu

ja tam jeżdżę bez oc i jakoś nic mi się nie dzieje. co prawda odradzają tego na www.pomocni24.pl ale jakby tak wszystko brac do siebie to nonkomformizm nie miałby sensu. :-)

odpowiedz

0
0
~maniek 2012-02-26 (19:45) 5 lat 1 dzień 12 godzin i 58 minut temu

A powiedźcie mi drodzy użytkownicy i wytłumaczcie jak chłopu na miedzy... Dlaczego Oc płaci się od pojemności silnika ???? Mam 10 letnią almerę 2.2 o mocy 110KM , mój znajomy wyjechał nówką vv 1.6 za 100 tyś i płaci 1/3 tego co ja a ma 180 KM.. Nie lepiej zrobić Widełka od wartości auta ????

odpowiedz

5
3
~efa 2012-02-11 (16:32) 5 lat 16 dni 16 godzin i 11 minut temu

Oc PZU 626 zł przy 65% zniżek w AXa Direkt 415,-. Bez komentarza

odpowiedz

pokaż 4 ukryte odpowiedzi

4
3
~Marian 2012-02-11 (13:16) 5 lat 16 dni 19 godzin i 27 minut temu

już na wstępie jest błąd... skoro nowe zasady obowiązują od 11.02.2012r. - to dlaczego Z.U. ma teraz wysłać powiadomienie o składce do Ubezpieczającego na 14 dni przed końcem skoro stara ustawa tego nie zakładała? Z.U. owszem będą to robić ale dopiero od 2013roku bo wtedy będą się kończyły umowy zawierane od 11.02.2012r. Jeśli chodzi o wypowiedzenie - to list polecony nie jest wymagany a to, że należy to zrobić na dzień przed końcem umowy wcale się nie zmienia (bo tak było i tak jest). Data - jeśli wysyłamy wypowiedzenie Pocztą Polską (liczy się data nadania) inny operator lub inny sposób składania wypowiedzenia (faks, mail) - data wpływu do Z.U. decyduje.

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

12
18
~Negowicz 2012-02-11 (11:13) 5 lat 16 dni 21 godzin i 30 minut temu

Dziadek Donalda Josef Tusk byl w Wermahcie, wujek Jaroslawa Wilhelm Swiatkowski byl stalinowskim prokuratorem wydajacym na kazn polskich patriotow! Polacy obudzcie sie PO i PiS to zaraza ktore zzera Polske od srodka. Tylko Palikot , tylko Korwin - Mikke

odpowiedz

pokaż 5 ukrytych odpowiedzi

3
2
~r2r 2012-02-11 (15:04) 5 lat 16 dni 17 godzin i 39 minut temu

A po co to takie prawo. Każdy powinien się ubezpieczyć. Jeżeli tego nie zrobi to ma problem. Straty pokrywa z własnego majątku, lub z własnego ciała. Trudne ale konieczne. Zapłaci w ten sposób jeden i reszta będzie pamiętać.

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

13
1
~Ted 2012-02-11 (18:12) 5 lat 16 dni 14 godzin i 31 minut temu

Paranoja zeby raz zarejestrowany pojaz nie mozna bylo wyrejestrowac jesli sie z niego sie nie korzysta, albo zeby nie mozna bylo rejestrowac tymczasowo na czas eksploatacji. Np Camper ktory raczej uzytkowany jest latem albo motocykl. Wszedzie na swiecie mozna tak rejestrowac pojazdy w ramach potrzeb wlascicieli. A w Polsce oczywiscie pan prezes PZU zleca kolesia przepchniecie ustawy ktora nakazuje rejestrowac pojazdy na stale a zarazem przymusowo je ubezpieczac. Nie chcesz placic to ze zlomoj albo sprzedaj ale ten co kupi juz musi dalej placic. Uwazam ze tylko pojazdy poruszajace sie po drodze powinny miec ubezpieczenie, a jak w razie kontroli okazaloby sie ze ktos nie ma to duza kara i fundusz gwarancyjny w razie kolizji po to chyba jest. I tak sie zalalatwia ustawy i zmusza ludzi do placenia przymusowej daniny na rzecz kolesi prezesow roznych spolek. Najgorsze ze to ci co rzadza niby dla ludzi tak naprawde rzadza w imie interesow partyjnych i po to zeby zlupic jak najbardziej nas zwyklych obywateli. A pan minister na pytanie kolegow Z klubu atomobilistow zapytany jaka grupe interesu reprezentuje bo to nie jest interes spoleczny zeby ludzi zmuszac do placenia na sile na rzecz takich podmiotow jak PZU i tym podobne, zatkal sie i zrobil czerwony jak burak.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

0
3
~Chory 2012-02-11 (22:43) 5 lat 16 dni 10 godzin i 1 minutę temu

A widzieliście już to nowe forum Chorobowo.pl ? Można tam pogadać o swoich dolegliwościach i rozwiać wszelkie wątpliwości.

odpowiedz

2
4
~AnettaJG 2012-02-11 (13:50) 5 lat 16 dni 18 godzin i 53 minuty temu

Większość osób komentuje zmianę tej ustawy jako korzystną dla właścicieli aut. A czy zdają sobie sprawę, na jaką karę naraża się nowy właściciel auta, jeśli zapomni o tym, że nie będzie automatycznego wznowienia??

odpowiedz

pokaż 4 ukryte odpowiedzi

Znajdź pracę z pracuj.pl

Skorzystaj

Kategorie:

Przydatne linki:

Partnerzy serwisu: