Sonda

Najbardziej smakuje mi pizza z restauracji...








Kontakt

Napisz do nas

Napisz swoje uwagi dotyczące serwisów ekonomicznych Wirtualnej Polski

Partnerzy

Wiadomość

PAP Balcerowicz: OFE odpowiadają jedynie za 1/30 przyrostu deficytu

PAP | 02.02.2011 | 18:20

  A A A
 
Balcerowicz: OFE odpowiadają jedynie za 1/30 przyrostu deficytu


(fot. PAP/Bartłomiej Zborowski)

Wzrost wydatków na OFE jest odpowiedzialny jedynie za jedną trzydziestą przyrostu deficytu sektora finansów publicznych - przekonywał podczas spotkania z dziennikarzami szef rady fundacji FOR prof. Leszek Balcerowicz.

Zgodnie z rządowym projektem, zamiast 7,3-proc. składki do Otwartych Funduszy Emerytalnych ma trafiać 2,3 proc. Pozostałe 5 proc. będzie księgowane na indywidualnych kontach osobistych w ZUS. Docelowo w 2017 r. do OFE przekazywane byłoby 3,5 proc. składki, a 3,8 proc. na subkonta w ZUS. Rząd chce ograniczyć w ten sposób przyrost długu publicznego i deficytu.

Podczas środowego spotkania z dziennikarzami prof. Balcerowicz powiedział, że w przyroście deficytu o 6 proc. PKB w latach 2007-2011 wzrost wydatków na OFE odpowiadał zaledwie 0,2 proc. PKB. Jego zdaniem dane te pokazują, że to nie OFE są winne wzrostowi deficytu.

Balcerowicz ocenił, że decyzja rządu w sprawie OFE rodzi bardzo duże ryzyko wyborcze dla PO. Wskazał, że elektorat PO to ludzie młodsi, lepiej wykształceni, mieszkający w dużych miastach, którzy - według profesora - muszą być bardziej wrażliwi na sposób komunikacji ze społeczeństwem, który w sprawie OFE od kilku miesięcy prezentuje rząd.

- Przypuszczam, że to, co się do tej pory dzieje - mam nadzieję, że nie będzie miało trwałej kontynuacji - niesie poważne ryzyko dla wyniku wyborczego PO. Nie można obrażać własnych wyborców i zakładać, że ciemny lud ma krótką pamięć - powiedział.

Pytany o sprawę debaty telewizyjnej z ministrem finansów Jackiem Rostowskim powiedział, że "nie wyklucza takiej formy", ale nie chce, by był to medialny show, tylko rozmowa skoncentrowana na wcześniej sformułowanych tezach. Dodał, że nie chciałby jednak legitymizować "pseudodebaty".

Sprawa debaty dotyczącej planowanych przez rząd zmian w systemie OFE pojawiła się w ubiegłym tygodniu, gdy minister finansów Jacek Rostowski wezwał prof. Balcerowicza do publicznej rozmowy na temat.


Rostowski powiedział, że były szef NBP popełnił błędy merytoryczne podczas swojej konferencji prasowej, kiedy krytykował rządowe plany. Zdaniem ministra byłoby dobrze, aby on i Balcerowicz, w obecności kamer telewizyjnych, wyjaśnili sprawy dotyczące reformy emerytalnej.

W odpowiedzi Balcerowicz poinformował w ubiegłym tygodniu, że na swoje uwagi do rządowych propozycji oczekuje odpowiedzi na piśmie, a nie wymiany poglądów w mediach. Zapewnił, że nie boi się debaty medialnej. Jego zdaniem jest "miejsce dla prawdziwej debaty, a nie pseudodebaty - to jest używania etykietek, insynuacji, mocnych słów bez dowodów".

W opinii ministra Rostowskiego dla ludzi ciekawsza byłaby jednak debata bezpośrednia "oczywiście merytoryczna, nie polityczna". Przebywający w ubiegły piątek w Davos Rostowski powiedział, że jego zdaniem argumenty przeciwko zmianom dotyczącym OFE są niezmiernie słabe. - Trochę mi smutno, szczerze powiem. Odbieram to tak, że pan profesor raczej debaty chce unikać - powiedział.

TAGI: leszek balcerowicz, balcerowicz, ofe, emerytury

oceń
0
0
Podziel się

  • Skomentuj
  • WP.PL
Ocena: 0 [0]
jarzebina [2011-02-28 12:07]

ciągle nowe podatki, nowe ograniczenia, wyższe ceny, niższe płace i emerytury... niedługo nam wszystko zabiorą, ot, polityka http://www.igte.pl/news/23022011.htm 85 tys osób podpisało list do premiera, broniąc emerytury, myslicie, że to cos da?

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

Ocena: 0 [0]
~jacek [2011-02-02 21:14]

Balcerowicz ma rację
dzięki Panu profesorze, jest Pan jednym z mądrzejszych ludzi, brawo za przeciwstawienie argumentów przeciko bełkotowi , arogancji, obłudzie i wszech mądrości tego rządziku. Proszę o jeszcze.

odpowiedz

pokaż 9 ukrytych odpowiedzi

Ocena: 0 [0]
MSR [2011-02-03 11:01]

Balcerowicz znany pożeracz chrześcijańskich noworodków.
Dzięki obiektywnej liście utajonych Żydowskich syjonistów, którą można znaleźć w internecie wszyscy już wiedzą że Prof. Leszek Balcerowicz to Żyd i mason. Wszyscy też wiedzą, że Żydzi potrzebują krwi Polskich noworodków na macę i do innych swoich masońskich, plugawych rytuałów. Tym Panem, ze względu na podejrzenie kanibalizmu powinna zająć prokuratura- ile jeszcze małych dzieci musi zginąć w podziemiach OFE i banków zanim ludzie zrozumieją, że ujemny przyrost naturalny w Polsce to wina żarłoczności jego i innych antypolskich spiskowców pracujących w OFE oraz innych zorganizowanych strukturach o 3 literowych nazwach. Pozdrawiam zdrowo myślących.

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~Manix [2011-02-03 07:31]

Tylko PIS może wyprowadzić Polskę z kryzysu.
PO z jej guru Balcerowiczem dobiorą się do naszych portfeli .

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~Manix [2011-02-03 07:30]

Tylko PIS może wyprowadzić Polskę z kryzysu.
PO z jej guru Balcerowiczem dobiorą się do naszych portfeli .

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~postronny [2011-02-03 07:29]

Balcerowicz mówi o oszczędzaniu.
Nic dziwnego, że cała ta socjalno-menelska "uciśniona" przez kapitalistów część społeczeństwa jęczy i stęka, gdy słyszy Balcerowicza. Tymczasem on mówi prostą rzecz: przestańmy wydawać więcej niż potrafimy zarobić. Nie zadłużajmy się w imieniu naszych wnuków. Ponieważ Rostowski jest typowym dla PO populistą, w takiej debacie "broniłby" uciśniąnych, tzn. wciskał kit jak to chce dbać o najbiedniejszych i najsłabszych. A głupki za telewizorami przyklasnęli mu z radością i popularność PO na kilka jeszcze miesięcy się by utrzymała. Ludzie przestańcie już pie...lić o ochronie najbiedniejszych w sytuacji, gdy młodzi i przedsiębiorczy stale opuszczają Polskę z braku perspektyw. Niedługo wszyscy staniemy się "najbiedniejsi". Co to za polityka ? A czemu najbiedniejszych a nie najzdolniejszych ? Czemu wspieramy rolników, górników i policjantów przywilejami emerytalnymi a nie inżynierów i robotników, naukowców ? Jaką chcemy Polskę zbudować ? Kartoflisko i zaścianek Europy ?

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~Bolek [2011-02-03 07:20]

mdłości
Chyba się na niego wyrzygam

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~Rychu [2011-02-03 06:59]

Won............
Dziada na Saharę, to Arabowie zobaczą jak szybko ubywa im piach, przy rządach tego ekonomisty. Won z naszego kraju ........... i na 900zł emerytury

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~kraken [2011-02-03 04:12]

Niech Balcer zamknie moze swa parszywa morde
on juz kiedys "uzdrawial" polska gospodarke,a skutki tej terapii odczuja jeszcze wasze wnuki.Ten kutas powinien zostac powieszony do gory nogami,aby konal dlugo i w bolesciach-tak jak polski przemysl

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~OJGOJ [2011-02-03 01:51]

Trzymać się neoliberalizmu
jak pijany latarni

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~Radiomaryja [2011-02-03 01:45]

Rząd szykuje kolejną wyprzedaż majątku
narodowego dochodowych firm jak energetyka. Zdrajcy, wyprzedawcy w 1991r. lewandowski (dziś PO) chciał sprzedać KGHM za 0,2mld$ podczas gdy w samym tylko 2010r. zysk to 2mld$ ale tylko 30% ma państwo resztę rozsprzedano. Klienci TPSA płacą na emerytów we Francji, STOEN niemieckich itd. Prywatyzacja państwowe dochodowe polskie sprzedać państwowemu zagranicznemu lub zlodziejowistrategicznemu; zwolnienia, obniżki płac, podwyżki cen, transfer zysków... Następną dziurę w budżecie to kamieniami zasypią...

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~Exliberus [2011-02-03 00:34]

Ryzyko czy Rydzyko ?
Pan Balcerowicz jest fachowcem ale zachowuje się tak jak pasażer na tylnym siedzeniu który poucza kierowcę jak ma jechać . Panie Barcelowicz przesiądź się Pan za kierownicę to wtedy będzie Pan prawdziwie ryzykował - tymczasem pan rydzykuje !

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~MEL [2011-02-02 21:50]

Balcerowicz - ostatni, który miał jaja
Balcerowicz to jeden z nielicznych Polakow ktorzy maja jaja. Potrafil robic rzeczy niepopularne ale pozytywne dla Panstwa. A nie po to jest wladza zeby przytakiwac. Burki ujadaja gdyz skad moga wiedziec co to Klub Paryski czy Londynski. Leszek szkoda Cie na to polaczkowo.

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

Ocena: 0 [0]
~WWYYBBOORRCZCZAAAA [2011-02-02 21:11]

P.BUHOLTZ JEDZ ZAKŁADAĆ OFE DO IZRAELA TU JUŻ NIKT CIĘ SZUJO NIE SŁUCHA
MAŁO SIĘ NACHAPALIŚCIE OD 89R. PLEMIE ŻMIJOWE

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

Ocena: 0 [0]
~rex everything [2011-02-03 00:17]

Balcerowicz = doktryner neoliberalizmu
Balcerowicz jest przedstawicielem neoliberalnego modelu gospodarczego. Jego panaceum na wszystko to ciągła prywatyzacja i zaciskanie pasa - cięcie wydatków. I nie podwyższanie podatków. Ponadto jest przeciw związkom zawodowym. W skrócie jego program ogranicza się do haseł wyjętych z książek Miltona Friedmana , który był z kolei doradcą ekonomicznym neokonserwatywnego prezydenta Reagana w latach 80. Balcerowicz jest doktrynerem ślepo zapatrzonym w wizje Friedmana i całej chicagowskiej szkoły ekonomii.

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
Wilda [2011-02-02 22:21]

Argumenty rządu znam, chętnie usłyszę Balcerowicza...
Naprawdę ciekaw jestem argumentów L.Balcerowicza. Szkoda, że na razie słyszę tylko demagogiczne: "skok na portfele, emerytury". Czekam na prawdziwą debatę i argumenty.

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

Ocena: 0 [0]
~antyBalcerowicz [2011-02-02 23:40]

To niewiarygodne
Po tych wszystkich cierpieniach jakie ten czlowiek sprawił polskiemu społeczeństwu znowu są tacy, którzy wierzą w opowiadane przez niego banialuki. Balcerowicz to tylko zmniejszenie zarobków i cięcia, cięcia, cięcia, cięcia wszystkiego od emerytur po zasiłki średnie krajowe, najniższe krajowe płace i wszystko co tylko da się ludziom zabrać. W krajch takich jak Irlandia czy Grecja nawet w czasie kryzysu rządy dbaja o godne zycie czlowieka pracy. U nas bez kryzysu ludzie żyją jako tania sila robocza, a do tego jeszcze Balcerowicz calkowicie zniechęci ludzi do jakichkolwiek działań. Trzeba zmienić polityków i system, a nie jednego wariata na drugiego. Zresztą ich "fachowość" pozostawia wiele do życzenia. Pamiętam jak w jednym programie o polskich reformach na tle innych państw pan Balcerowicz powiedział "niestety Czechom się nie udało". Dziś widac jak na dłoni komu się nie udało, i jak bardzo Czesi nas wyprzedziły w budowie nowego systemu. Balcerowicz pod sąd za spowodowanie biedy Polaków.

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~MT [2011-02-02 23:30]

W momencie gdy powstawały OFE jeździłam na szkolenia w tym temacie- mam notatki z tych szkolęń. I tak - jest to MODEL CHILIJSKI - SYSTEM MEKSYKAŃSKI. Firmy OFE prowadzące II filar (tu muszą należeć wszyscy urodzeni po 31.12.1968 roku) mają gwarancję państwa, natomiast Firmy OFE prowadzące III filar (tu należą ci co sami dobrowolnie wpłacają dodatkowo na większą emeryturę) nie mają gwarancji państwa i mogą upaść. Do nowego systemy nie wchodzą księża i sędziowie - mają prawo do końca życia do emerytury 75% swoich poborów. Emerytury płatne z ZUS będa waloryzowane składki co kwartał, natomiast ci co będą należeć do OFE, będą przechodzić na emeryturę 60lat kobiety, 65 lat mężczyźni , nie będzie wcześniejszych emerytur dla nich , minimum muszą pracować odpowiednio 20 i 25 lat i nie będzie żadnych przywilejów. OFE są obliczone dla tych, którzy będą długo odkładać - czyli dla młodych. Będzie Urząd Nadzoru nad OFE który gromadzi środki i gdy któryś Zakład OFE upadnie, pokryje to państwo-czyli my.Powstaną Zakłady Emerytalne tj. prywatne firmy,które będą wypłacać emerytury dożywotnio. Np. gdy w II filarze uzbieramy kapitał 90000zł, to emerytura z tego będzie wynosić 500zł. Z II filaru dziedziczy beneficjent po śmieci ubezpieczonego gdy nie zaczął pobierać emerytury - 50% uzbieranego kapitału.

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~Darek F. [2011-02-02 21:02]

Zobacz - chroń oszczędnosci.pl
Sami musicie dbać o swoje emerytury. I gromadźcie środki z dala od lepkich macek rządów.

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

Ocena: 0 [0]
~tomek [2011-02-02 21:32]

SLD OBIECAŁO LESIOWI STANIWSKO MINISTERIALNE.!!
DLATEGO KOPIE PO PO KOSTKACH..:))

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź