Logo dostawcy SP składa projekt ustawy o ogrodach działkowych

PAP | dodane 2012-08-23 (13:45) 4 lata 8 miesięcy 2 dni 22 godziny i 11 minut temu | 57 opinii
 

Solidarna Polska przygotowała projekt ustawy o ogrodach działkowych, który zakłada odejście od modelu centralistycznego i gwarantuje, że dotychczasowi użytkownicy zatrzymają działki. SP apeluje też do marszałek Sejmu o powołanie podkomisji ds. ogrodów działkowych.

Andrzej Dera (SP) na czwartkowej konferencji prasowej w Sejmie przypomniał, że w lipcu Trybunał Konstytucyjny zakwestionował 24 przepisy ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych, w tym m.in. ustawowe podstawy funkcjonowania Polskiego Związku Działkowców i jego przywileje. Podkreślił, że Sejm ma już niewiele czasu, by przygotować nowe przepisy w tym zakresie.

Projekt SP - zakładający odejście od modelu centralistycznego zakwestionowanego przez Trybunał Konstytucyjny i gwarantujący dotychczasowym użytkownikom utrzymanie działek - trafi do Sejmu jeszcze w czwartek - powiedział poseł.

- (Projekt) opiera się to na bardzo prostych zasadach - każdy ogród działkowy będzie miał osobowość prawną, każdy, kto dziś posiada działkę, będzie miał ograniczone prawo rzeczowe użytkowania działki, prawo dziedziczne - zaznaczam - czego do tej pory nie było, bo o tym, kto wchodzi po zmarłym, decydował zarząd - mówił polityk.

Podkreślił, że każdy ogród będzie stanowił wspólnotę, w której skład wejdą wszyscy użytkownicy. - Użytkownicy sami będą wybierali swoje władze i będą odpowiadać za to, co się dzieje w ogrodach działkowych - powiedział.


Pytany, czy projekt był konsultowany z działkowcami czy Polskim Związkiem Działkowców i na uwagę, że de facto propozycja likwiduje Związek, odparł: "To TK zakwestionował funkcjonowanie PZD". Podkreślił, że dotychczas istniała jedna organizacja - PZD - do której musieli należeć działkowcy. Obecnie - mówił - trzeba sprawić, by ogrody działkowe funkcjonowały od dołu i na zasadzie dobrowolności. Dodał, że projekt SP zakłada, iż wspólnoty działkowców mogą się zrzeszać na zasadach dobrowolności, zgodnie z prawem o stowarzyszeniach.

- Co jest ważne - 100 proc. środków, które zbiorą działkowcy, zostaje na danym ogrodzie. Nie trzeba będzie już, tak jak do tej pory, odprowadzać pieniędzy do centrali - powiedział. W projekcie zapisano ponadto, że ogrody działkowe są terenami zielonymi i pozostają pod szczególną opieką państwa.

Projekt przewiduje ponadto możliwość likwidacji ogrodu działkowego. Jednak nie będzie można działkowca pozbawić działki. - Czyli jeżeli właściciel będzie chciał zlikwidować ogród działkowy, ma obowiązek prawny przygotowania terenu zastępczego i każdy działkowiec, który zechce, będzie mógł dalej korzystać z działki, aczkolwiek z innym miejscu - tłumaczył polityk.

Dera zaapelował też do pozostałych klubów parlamentarnych o to, by jak najszybciej złożyły ewentualne własne projekty w tej sprawie i "aby żaden z nich nie został odrzucony w pierwszym czytaniu". SP postuluje bowiem, by wszystkie projekty w tej sprawie trafiły do specjalnej podkomisji, o której powołanie apeluje do marszałek Ewy Kopacz.

Trybunał Konstytucyjny 11 lipca zakwestionował 24 przepisy ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych, w tym m.in. ustawowe podstawy funkcjonowania Polskiego Związku Działkowców i jego przywileje. Wyrok Trybunału dotyczy ponad 966 tysięcy działek o łącznej powierzchni ponad 43 tysięcy hektarów.

Przepisy ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych zakwestionowane przez TK stracą moc 21 stycznia 2014 r. (18 miesięcy od dnia ogłoszenia wyroku w Dzienniku Ustaw). Wyjątkiem stanowił jeden przepis, który przestał obowiązywać już w 20 lipca. Chodzi o przepis, który dotychczas nakazywał Skarbowi Państwa i samorządom przekazywanie w nieodpłatne użytkowanie Polskiemu Związkowi Działkowców gruntów stanowiących ich własność, jeżeli są one przeznaczone w miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego pod rodzinne ogrody działkowe.

Uzasadniając wyrok, Trybunał podkreślił, że nie uznał za sprzeczną z konstytucją samej idei ogrodnictwa działkowego. Zdaniem TK potrzebna jest ochrona praw poszczególnych działkowców, jak i samej idei ogrodnictwa działkowego i dlatego powinna powstać nowa ustawa. Trybunał wyraźnie podkreślił, że ochroną prawną w pierwszym rzędzie objęci muszą być sami działkowcy, którzy w dobrej wierze, niekiedy od wielu lat, a nawet kilku pokoleń użytkują rodzinne ogrody działkowe.

Polub WP Finanse na Facebooku

Oceń
tak 0 50,00%
nie 0 50,00%

Opinie (57)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

2
0
~Anna Zapart 2012-12-04 (17:30) 4 lata 4 miesiące 21 dni 18 godzin i 26 minut temu

Propozycja ustawy o ogrodach działkowych prezentowana przez posła Andrzeja Derę jest bardzo dobra dla działkowców na taką czekaliśmy

odpowiedz

3
0
~pozytyw 2012-10-05 (21:21) 4 lata 6 miesięcy 20 dni 14 godzin i 35 minut temu

Dzialki powinno przekazac sie na wlasnosc dzialkowca na podobnych zasadach jak mieszkania spoldzielcze spoldzielca Wiadomo ze o wlasnosc bardziej sie dba niz dzialki uzytkowane we wladaniu okregu ktory w kazdej chwili niepokornym moze pogrozic palcem lub zabrac pozdrawiam am

odpowiedz

3
0
~sitt 2012-09-30 (19:21) 4 lata 6 miesięcy 26 dni 16 godzin i 35 minut temu

oparli sie na konstytucji???? a gdzie w konstytucji pisze ze maja prawo zmuszac mnie pracowac do 67 roku zycia???? tu juz qr.a konstytucja nie istnieje? a ty E nie badz taki do przodu, lezales sobie na kanapie a ja nieuzytek ktory straszyl doprowadzilem do ladu a teraz chca mi to zabrac? powinni jewszcze placic ze za darmo upiekszam im Polske.

odpowiedz

2
14
~e 2012-08-23 (22:19) 4 lata 8 miesięcy 2 dni 13 godzin i 37 minut temu

Rozdawnictwo juz było a teraz powinno być prawo i to takie ,że działka jest własnoscią skarbu panstwa i nigdy nie będzie działkowicza bo i dlaczego. Bo jak działkowicze mają miec działki to ja chce kawałek pałacu w Łancucie ALBO KAWAŁEK WYBRZEŻA CZY LASU.

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

19
3
~romi 2012-08-23 (19:54) 4 lata 8 miesięcy 2 dni 16 godzin i 2 minuty temu

A co te partie mają do powiedzenia w jakiejkolwiek sprawie. Nasz premier jak we wszystkich innych sprawach dostanie wytyczne z niemieckiej unii i tak będzie.Robotnik ma tyrać do śmierci a działkę dostanie na cmentarzu.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

9
1
~iga 2012-08-24 (01:05) 4 lata 8 miesięcy 2 dni 10 godzin i 51 minut temu

Działki to płuca miasta,,,, mam blisko domu takie zespoły ogródkow,,, mam gdzie pochodzić, popatrzec na zieleń, wyciszyć się,,,, dośc mamy kamieni i betonu,,, człowiek musi mieć naturę wokół siebie,, IGA

odpowiedz

14
52
~ja 2012-08-23 (14:25) 4 lata 8 miesięcy 2 dni 21 godzin i 31 minut temu

a gdzie pozycja o podatku od tych luksusów?Nie kazdy mógł dostac działkę w miescie, np. w Krakowie mojemu ojcu jako warunej konieczny postawiono.... przynaleznośc do PZPR!! A teraz dzieci i wnuki partyjniaków za darmo korzystaja z luksusu prywatnej zieleni w miescie! Dośc tego! naliczyc podatki od działek!

odpowiedz

pokaż 8 ukrytych odpowiedzi

5
1
~Maki 2012-08-23 (23:47) 4 lata 8 miesięcy 2 dni 12 godzin i 9 minut temu

Nie głosowałem nigdy na PiS ani na SLD ani na SP a na PO kiedyś 1 raz tylko. Ale jeśli projekt przejdzie zagłosuję na SP. Tak po prostu jako działkowiec.

odpowiedz

4
2
~jawa 2012-08-23 (23:43) 4 lata 8 miesięcy 2 dni 12 godzin i 13 minut temu

Fajny projekt. Popieram.

odpowiedz

2
0
~asia 2012-08-23 (23:32) 4 lata 8 miesięcy 2 dni 12 godzin i 24 minuty temu

A GDZIE SIĘ PODZIAŁA MOJA OPINIA .WIDAĆ MAMY CENZURĘ

odpowiedz

Znajdź pracę z pracuj.pl

Skorzystaj

Kategorie:

Przydatne linki:

Partnerzy serwisu: