Trwa ładowanie...
pol
20-01-2014 15:42

Nasza waluta kończy 90 lat!

20 lutego 1924 roku - tego dnia prezydent II Rzeczpospolitej wydał rozporządzenie, w którym stwierdzono, że nasza narodowa waluta będzie nazywać się złotym. Jednak niewiele brakowało, byśmy na pieniądze mówili zupełnie inaczej.

Nasza waluta kończy 90 lat!Źródło: Fotolia, fot: whitelook
dpmmuq7
dpmmuq7

Na nazwę, która przetrwała do dziś, zdecydowano się z powodu nawiązania do historii. Złoty odwołuje się do nazwy jednostki monetarnej, która obowiązywała w kongresowym Królestwie Polskim. Jednak po odzyskaniu niepodległości pojawiały się inne pomysły na nazwę.

Marszałek Józef Piłsudski, sprawujący w owym czasie urząd naczelnika państwa, wydał 5 lutego 1919 r. dekret, w którym ogłoszono, że polska waluta będzie nosiła nazwę "lech". Jednak jeszcze tego samego miesiąca zmieniono nazwę na "złoty", która obowiązuje po dziś dzień. Inną popularną propozycją było określenie "pol".

Minęło jednak trochę czasu od uchwalenia nazwy do momentu wprowadzenia nowej waluty w życie. Ostatecznie 20 lutego 1924 r. prezydent Stanisław Wojciechowski podpisał rozporządzenie, w którym ogłoszono m.in. sposób wybijania, podział oraz stosunek do złota. Waluta pod nazwą "złoty" weszła do obiegu 29 kwietnia 1924 r. i zastąpiła ówczesną markę polską. Zgodnie z prezydenckim rozporządzeniem "jednostką monetarną Rzeczypospolitej Polskiej jest złoty, zawierający dziewięć trzydziestych pierwszych części grama czystego złota".

To mogą być ostatnie takie okrągłe urodziny naszej waluty. W ciągu dziesięciu lat może się sporo zmienić, zwłaszcza że za progiem czeka już euro.

dpmmuq7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dpmmuq7