Sonda

Najbardziej smakuje mi pizza z restauracji...








Kontakt

Napisz do nas

Napisz swoje uwagi dotyczące serwisów ekonomicznych Wirtualnej Polski

Partnerzy

Wiadomość

PAP Polska będzie miała stocznię. Jest zamówienie na statek

PAP | 22.01.2012 | 17:45

  A A A
 
Polska będzie miała stocznię. Jest zamówienie na statek


(fot. Jupiterimages)

Katowicka firma Kraftport, która wydzierżawiła część majątku dawnej Stoczni Szczecińskiej Nowa, podpisała kontrakt na budowę nowej jednostki na zlecenie norweskiego armatora Magnarson AS - poinformowała PAP spółka.

Oprócz informacji o podpisanym w piątek kontrakcie, w przesłanym PAP w niedzielę krótkim komunikacie znalazło się zdanie, że kontraktem tym Kraftport rozpoczyna swoją działalność stoczniową. Kontrahent Kraftportu, norweska spółka Magnarson, działa w branży połowów morskich.

W lipcu ub. roku Kraftport wydzierżawił od Towarzystwa Finansowego Silesia (właściciela terenu po dawnej Stoczni Szczecińskiej Nowa) ok. 11 hektarów postoczniowego terenu. Co do wiarygodności spółki i prawidłowości transakcji pojawiły się wątpliwości; postępowanie w sprawie okoliczności zawarcia umowy wszczęła katowicka prokuratura.

Zgodnie z danymi z Krajowego Rejestru Sądowego firma Kraftport została zarejestrowana 29 lipca 2011 r., trzy dni po podpisaniu umowy dzierżawy. Jako jedynego właściciela firmy do Rejestru wpisano drobnego śląskiego przedsiębiorcę, zajmującego się docieplaniem budynków klinkierem. Kapitał zakładowy Kraftportu określono na 5 tys. zł.

W październiku ub. r. odpowiedzialny m.in. za tę umowę prezes TF Silesia Wojciech Bańkowski został odwołany ze stanowiska. Rzecznik Ministerstwa Skarbu Państwa Maciej Wiewiór w kontekście odwołania prezesa mówił wtedy, że "można było lepiej kontrolować niektóre segmenty działalności spółki". Według resortu odwołanie Bańkowskiego nie miało nic wspólnego z procesem związanym z zagospodarowaniem terenów postoczniowych.

Na początku stycznia TF Silesia poinformowało, że umowa dzierżawy części majątku stoczni spółce Kraftport jest nieważna. W komunikacie Towarzystwa napisano m.in., że "umowa dotknięta jest poważnymi wadami prawnymi, które czynią ją z mocy prawa bezwzględnie nieważną". Według Towarzystwa za wadliwą umowę odpowiedzialne są obie strony.


Wśród wad prawnych wymieniono m.in. brak zgody odpowiednich władz na oddanie "nieruchomości położonych w granicach portów i przystani morskich w użytkowanie, dzierżawę, najem albo na podstawie innej umowy uprawniającej do korzystania lub pobierania pożytków przez okres powyżej 10 lat".

TF Silesia zapewniło wówczas, że "w sprawie zagospodarowania i pełnego wykorzystania terenów objętych nieważną umową zawartą pomiędzy TF Silesia a Kraftportem będą prowadzone intensywne działania ze strony TF Silesia." Towarzystwo zastrzegło też, że rezygnuje również z realizacji projektu rewitalizacji terenów postoczniowych.

Śledztwo w sprawie wydzierżawienia przez TF Silesia, spółkę należącą do Skarbu Państwa, terenów po SSN Kraftportowi prowadzi od połowy września ub. r. Prokuratura Okręgowa w Katowicach. Postępowanie dotyczy przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków przez zarząd TF Silesia w związku z podpisaniem umowy dzierżawy.

Produkcja w Stoczni Szczecińskiej Nowa została wstrzymana w styczniu 2009 r., ponieważ Komisja Europejska uznała, że udzielona wcześniej stoczniom w Gdyni i Szczecinie przez polski rząd pomoc publiczna była niezgodna z prawem. Majątek stoczni został sprzedany, a pracownicy zwolnieni.

TAGI: Kraftport, TF Silesia, Stocznia Szczecińska Nowa, Magnarson, msp, stocznia, statek, budowa, zamówienie, kontrakt, umowa

oceń
51
17
Podziel się

  • Skomentuj
  • WP.PL
Ocena: 0 [0]
~LEE [2012-03-22 08:13]

PLATFORMA ZARZNELA SZCZECIN.

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~Lid [2012-03-22 05:02]

Pracowałem w stoczni 14 lat. Nie dziwię się że Unia chciała zamknąć nasze stocznie. Budowaliśmy statki nowoczesne i bardzo dobrej jakości. Nasze statki nosiły miano "Mercedesów wśród statków". Byliśmy za mocną konkurencją dla stoczni europejskich. Budowaliśmy szybciej, lepiej i taniej. A teraz koledzy jeżdżą za granicę i tam budują statki, a kaska do za statki zostaje na zachodzie. Tak to sobie wymyślili. Gdybyśmy nie byli w Unii stocznie byłyby do dzisiaj nieźle prosperującymi zakładami. Pozdrawiam byłych Stoczniowców. Kolega z Gdyni.

odpowiedz

Ocena: +4 [4]
~prawda [2012-02-04 05:31]

żenada...były wielkie 3 stocznie..nic nie zostało....

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

Ocena: 0 [0]
~qwert [2012-02-22 19:38]

a niemcy powiedzieli by bruksei, ze ma sie odczepic, bo ratuja ludzi przed bezrobociem i zniszczeniem majatku. ale do tego trzeba miec jaja a niem wydmuszki. zabija sie powoli legende o polskim przemysle stocznowy,. a bylismy kiedys wielcy.

odpowiedz

Ocena: +14 [14]
~Śledziu_Szczecin [2012-01-22 21:20]

Hee he poważna f-ma 5tys zł kapitału , może tzw słup.Tutaj coś z daleka śmierdzi

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

Ocena: +2 [2]
~feniks [2012-02-03 16:26]

jestem za aby załadować rząd i bula na statek z całą watahą i niech płyną na na morza i oceany nie zawijając do naszych portów!!!!

odpowiedz

Ocena: +4 [4]
~Polak [2012-01-26 12:32]

Polsko, podziwiam twoją cierpliwość. Gdybyś była statkiem, to już dawno zatonęłabyś pod ciężarem głupoty ludzi u twoich sterów.

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~olek [2012-01-23 19:42]

a czy naprawdę Kraftport ma ten kontrakt ?... miesięcznik "Nasze MORZE" sprawdził... szukaj posta z 23 stycznia na facebooku

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~TU124sk [2012-01-23 10:58]

by żyło się jeszcze lepiej.. wszystkim

odpowiedz

Ocena: +3 [3]
~Marek [2012-01-23 08:10]

Ktoś zapewne z wysoko postawionych polityków tam macza palce zresztą jak to u nas zwykle bywa. Jeżeli tak jest i tak nikomu nic nie będzie no może dla przykładu kajać płoteczka posiedzi .Szczupaki polityczne i rekiny są nie do ruszenia bo są powiązani z wyższymi siłami a tam jak wiadomo prawo nie działa.

odpowiedz

Ocena: +5 [5]
~gość [2012-01-23 07:48]

Na terenach Stoczni Nowa powołać stocznię Jeszcze Nowsza ,szefem jej zrobić partyjnego działacza ,do biur zatrudnić jego kolegów (też po linii) ,dofinansować z Budżetu i do wyborów jakoś wytrzyma .Po wyborach wypłacić odprawy ,a następna ekipa powoła stocznię Najnowszą i dalej będzie się kręcić (do końca świata i jeden dzień dłużej ) Pozdrawiam

odpowiedz

Ocena: 0 [6]
~Helena [2012-01-23 07:28]

Ja tylko grzecznie pytam - co kogo obchodzi ile daję księdzu????????? Co komu do domu jak dom nie jego?????? Pozdrawiam wszystkich, którzy nie biorą udziału w głupim sondażu.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

Ocena: +11 [11]
~pkp [2012-01-23 00:01]

legalna byla tylko likwidacja stoczni i katarski inwestor

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

Ocena: +14 [14]
~mmm [2012-01-23 06:29]

A pomoc dla Fiata, Opla GM, była legalna o bankach nie wspomnę dziękujemy ci Leszku B.

odpowiedz

Ocena: -23 [33]
~polak [2012-01-22 19:01]

uciekliscie szczury z polski. to przysylac mamone,my musimy godnie zyc

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

Ocena: +27 [29]
~Iksjusz [2012-01-22 20:48]

Brawo ! Zbudujemy Statek. Jeden Statek. Aż jeden Statek. Aż tylko jeden Statek. To prawie tyle, jak za Króla Świeczka Pierwszego; ale dobre i to.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

Ocena: +10 [10]
~malenstwo [2012-01-23 00:25]

jaki q..a statek, to ja zlecilam im wybudowac dla mnie kajak.

odpowiedz

Ocena: +11 [11]
~stoczniowiec [2012-01-22 23:52]

Jest kontrakt, ale nie ma pracowników. Projektanci , monterzy i spawacze dawnej Stoczni Szczecińska Nowa pracują teraz dla Norwegów, Niemców i Finów. Bajka się skończyła.

odpowiedz

Ocena: +44 [46]
~gawron [2012-01-22 20:45]

Polska do dzis buduje statki, tylko niestety musi sie borykac z sabotazem politykow. Jakby nie bylo jedyna stocznia zrestrukturysowana przez PiS (gdanska) jakos tam przedzie. Dwie inne duze - Gdynia i Szczecin padly. Bo tak zechcial niemiec, co wlasnie ratuje wlasne banki. Ponadto jest sporo spolek produkujacych statki w Polsce.

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

Ocena: +5 [7]
~MOC [2012-01-22 23:22]

Panstwowi fachofcy potrafia jedynie wywiesic biala flege, oglosic upadlosc i rozsprzedac majatek narodowy. Prywatny mimo niesprzyjajacej koniutnkury potrafi rozruszac biznes i zalatwic umowy tak aby firma mogla prosperowac. Tyczy sie to praktycznie wszystkich spolek skarbu panstwa z osrodkami zdrowia na pierwszym planie. Dlatego tez jestem za prywatyzjacja, zeby to co zostalo ni zostalo przez tych politycznych niedorajdow do konca zniszczone !!!

odpowiedz