Trwa ładowanie...

GUS podał dane o wynagrodzeniach

Przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w maju 2009 r. wyniosło 3193,90 zł - podał Główny Urząd Statystyczny w komunikacie.

GUS podał dane o wynagrodzeniachŹródło: WP.PL, fot: Konrad Żelazowski
d2zz2m6
d2zz2m6

Przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w maju br. spadło o 3,1 proc. w stosunku do poprzedniego miesiąca, a w ujęciu rocznym wzrosło o 3,8 proc.

Przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw bez wypłat nagród z zysku w maju kształtuje się na poziomie 3190,67 zł.

Przeciętne zatrudnienie w przedsiębiorstwach w maju spadło w stosunku do poprzedniego miesiąca o 0,3 proc., natomiast w ujęciu rocznym spadło o 1,7 proc. i wyniosło 5292,3 tys. osób, podał GUS.

KOMENTARZ DO DANYCH GUS

Według opublikowanych dziś danych Głównego Urzędu Statystycznego, w maju przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw zmniejszyło się w porównaniu do kwietnia o 16,5 tys. osób, czyli tyle samo, co w kwietniu. Wskazuje to, że presja na redukcję zatrudnienia w naszych firmach nie zwiększa się.

d2zz2m6

W porównaniu do maja ubiegłego roku, przeciętne zatrudnienie zmniejszyło się o 1,7 proc., zaś w ciągu pierwszych pięciu miesięcy tego roku w porównaniu z tym samym okresem 2008 r. o zaledwie 0,3 proc. Na koniec maja tego roku liczba zatrudnionych wyniosła w Polsce 5292,3 tys. osób.

Zmniejszyło się natomiast tempo wzrostu przeciętnego wynagrodzenia. W kwietniu wzrosło ono w porównaniu do kwietnia ubiegłego roku o 4,8 proc., w maju zaś tylko o 3,8 proc. Biorąc pod uwagę dane za pięć miesięcy tego roku, wciąż jest ono wyższe o 5,5 proc. w porównaniu z poprzednim rokiem (w kwietniu było wyższe o 5,9 proc.). Analitycy oczekiwali, że wynagrodzenie wzrośnie w maju o nieco ponad 5 proc. Dane dotyczące przeciętnego zatrudnienia nie były zgodne z oczekiwaniami analityków. Utrzymaniu korzystnych tendencji na rynku pracy powinny sprzyjać rozwiązania przyjęte niedawno przez rząd w pakiecie antykryzysowym. Większość z nich ma na celu uczynienie naszego rynku pracy bardziej elastycznym. To będzie sprzyjać utrzymaniu przez przedsiębiorców dotychczasowych miejsc pracy.

Warto też zwrócić uwagę, że choć tempo wzrostu płac nieco słabnie, to wciąż pozostaje na dość wysokim poziomie. Oba te czynniki będą wspierać popyt wewnętrzny, przyczyniając się do łagodniejszego przebiegu spowolnienia gospodarczego w Polsce. Sytuacja na naszym rynku pracy nie jest tak dramatyczna, jak w wielu krajach o bardziej rozwiniętych gospodarkach i nie pogarsza się w takim tempie.

Roman Przasnyski
główny analityk Gold Finance

d2zz2m6
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2zz2m6