17:15, 27.05.2015
17:29, 27.05.2015
17:29, 27.05.2015

Logo dostawcy Kościół zdradza, ile polscy wierni dają na tacę

PAP | dodane 2013-05-04 (22:05) 2 lata 22 dni 19 godzin i 26 minut temu | 1271 opinii
 

Obradujący w czwartek 2 maja na Jasnej Górze biskupi deklarują, że środki uzyskane przez Kościół z odpisu podatkowego, jaki ma zastąpić Fundusz Kościelny, będą przejrzyście dzielone na różne rodzaje aktywności. Wskazują, że to bardzo mała część finansów Kościoła.

W czwartek - w przeddzień święta Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski - w jasnogórskim klasztorze spotkali się biskupi diecezjalni. Jednym z wiodących tematów obrad jest uzgodnione już przez stronę kościelną i rządową zastąpienie Funduszu Kościelnego dobrowolnym odpisem podatkowym w wysokości 0,5 proc.

Metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz powiedział dziennikarzom, że uwagę biskupów skupiają obecnie nie tyle same zasady dokonywania tego odpisu, ale zasady podziału i przeznaczenie uzyskanych z tego tytułu środków.

- Na jakie cele przeznaczyć, w jaki sposób podzielić, jak uwzględnić zakony - męskie, żeńskie - diecezje; jak uwzględnić działalność charytatywną, kulturalną, edukacyjną Kościoła, bo temu te środki mają służyć - wyjaśnił kardynał.

Przypomniał, że sporządzony niedawno bilans Kościoła w Polsce, obejmujący wszystkie 44 diecezje, 10 tys. polskich parafii oraz zakony, wykazał, że na swoją działalność (duszpasterską, edukacyjną, charytatywną, kulturalną, utrzymanie budynków, prowadzenie szkół itp.) Kościół potrzebuje "mniej więcej 8 mld zł rocznie".

- Ponad 6 mld zł jest z ofiar ludzkich na tacę, natomiast to, co państwo daje przy okazji współfinansowania szkół katolickich, współfinansowania kościelnych zabytków sakralnych, uposażenia katechetów szkolnych, to w sumie ok. 2 mld zł. W tym kontekście 90 mln zł (z Funduszu Kościelnego, który ma być zastąpiony odpisem podatkowym) to rzeczywiście symboliczna suma - wskazał kard. Nycz.


Również metropolita lubelski abp Stanisław Budzik podkreślił, że środki z dobrowolnego odpisu podatkowego, podobnie jak te z Funduszu Kościelnego, to niewielkie kwoty w skali całej aktywności Kościoła. Zapewnił, że środki będą wydawane przejrzyście.

- Kościół będzie musiał się z tego rozliczyć, powiedzieć na co te pieniądze przeznaczamy. (). Żyjemy w takich czasach, kiedy przejrzystość jest potrzebna we wszystkich dziedzinach i chętnie będziemy się z tego rozliczać - podkreślił abp Budzik, wskazując na liczne przykłady z parafii czy diecezji, kiedy wierni chętnie wspierają kościelne inicjatywy mając szczegółową wiedzę o przeznaczeniu i sposobie wydawania tych środków.

Hierarchowie podkreślali, że 0,5 proc., jakie będzie można odpisać z podatku na Kościoły i inne związki wyznaniowe, w żaden sposób nie koliduje z 1 proc. podatku, jaki obecnie można odpisać na organizacje pożytku publicznego. Abp Budzik powiedział, że Kościół katolicki nie będzie musiał "walczyć" o środki z odpisu z innymi Kościołami i związkami, będzie jednak przypominał katolikom, że wspieranie go jest ich obowiązkiem.

- Kościół będzie zabiegał o to, aby katolicy przypomnieli sobie, że jedno z przykazań kościelnych zobowiązuje ich również do troski w tej dziedzinie - powiedział metropolita lubelski, podkreślając, że chodzi tu jedynie o "maleńki fragment tych środków, które Kościół potrzebuje dla swojego funkcjonowania".

- Dalej polegamy na ofiarności wiernych. Głównym źródłem rozwiązania problemów finansowych Kościoła jest ofiarność wiernych. Wierni to wspaniale w Polsce robią, troszczą się o swoje kościoły, bardzo często zabytkowe, wymagające ustawicznych remontów; troszczą się o to, aby były możliwości działań apostolskich - podkreślił abp Budzik.

Według kard. Nycza zamiany Funduszu Kościelnego na dobrowolny odpis podatkowy nie należy rozpatrywać w kategoriach tego, czy jest to rozwiązanie lepsze dla Kościoła od poprzedniego czy gorsze.

- To jest nowa forma rekompensaty Kościołowi za majątki zabrane w 1950 r. - podkreślił kardynał. Przypomniał, że Kościołowi odebrano wówczas prawie 150 tys. hektarów ziemi, z czego zwrócone zostało niespełna 70 tys. hektarów, a z kilku tysięcy zabranych budynków - kilkaset. Ustanowienie Funduszu Kościelnego było natomiast - jak mówił kard. Nycz - "bardzo kulawym sposobem rzekomej rekompensaty", a coroczne uchwalanie środków w Sejmie dawało okazję do "pyskówki politycznej". Odpis podatkowy kard. Nycz uznał za nowocześniejsze rozwiązanie.

Rzecznik episkopatu ks. Józef Kloch przypomniał, że aby nowe rozwiązanie weszło w życie, konieczna będzie specjalna umowa między państwem a Kościołem, a następnie uchwalenie stosownej ustawy w parlamencie i podpis prezydenta; później potrzebne będą akty wykonawcze. "Droga jest jeszcze daleka" - ocenił ks. Kloch podkreślając, że odpis podatkowy obejmie wszystkie Kościoły i związki wyznaniowe; żaden z nich nie będzie uprzywilejowany.

Roboczy kompromis w sprawie zastąpienia Funduszu odpisem podatkowym 21 lutego zawarły zespoły konkordatowe: kościelny i rządowy. Początkowo rząd proponował, by odpis wynosił 0,3 proc., ale nie zgodził się na to Episkopat. Podczas marcowego zebrania plenarnego Konferencji Episkopatu Polski biskupi zaakceptowali decyzję w sprawie ustalonego poziomu 0,5 proc. Nowe rozwiązanie - po uchwaleniu stosownych przepisów - miałoby obowiązywać od początku 2014 r., czyli odpis mógłby być zastosowany w rozliczeniu podatkowym za rok 2013.

Obecnie z Funduszu Kościelnego pokrywane są ubezpieczenia duchownych, którzy nie mają umów o pracę, m.in. misjonarzy i zakonników zakonów kontemplacyjnych.

Polub WP Finanse na Facebooku

Oceń
tak 1 100,00%
nie 0 0,00%

Opinie (1271)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

0
0
~laks 2014-07-06 (07:06) 10 miesięcy 21 dni 10 godzin i 25 minut temu

Kościół to instytucja nie moralność w sumie co msze spiewa się ojcze nasz w którym jest mowa o wzajemnym przebaczaniu to jednak po wyjściu z kościoła jeden drugiemu zazdrości gdyby mógł to bliżniego utopiłby w łyżce wody takimi są katolicy w Polsce ludzmi

odpowiedz

0
0
~laks 2014-07-06 (06:46) 10 miesięcy 21 dni 10 godzin i 45 minut temu

Ksieża powinni zostać objęci takim samym prawem podatkowym co wszyscy ludzie czyli kasy fiskalne powinny zagościć na plebaniach i za każdą usługę księżyna powinien dać paragon fiskalny. Za intencje mszalne, ślub, pogrzeby nie płacą podatków tak samo za kolędy to wszystko zostaje w kieszeni księży pasibrzuchów

odpowiedz

0
0
~ja.wam.dam 2014-01-11 (23:39) 1 rok 4 miesiące 15 dni 17 godzin i 52 minuty temu

A zastanawiacie się czasami ile kosciół ma z tacy??? niech co drugi polak raz w tygodniu idzie do koscioła i da 1zł to jest 20mln.zł TYGODNIOWO I TO NIKT SIE Z TEGO NIE ROZLICZA NIE PŁACI PODATKU

odpowiedz

0
5
~Katolik 2013-05-07 (08:37) 2 lata 20 dni 8 godzin i 54 minuty temu

MAM pytanie do ateistów i innowierców którzy ciągle naskakują na kościół...... Dlaczego przestrzegacie przykazań Bożych np. NIE nazbijaj, Nie kradnij ? Skoro nie wierzysz - to równie dobrze powinieneś się zachowywać inaczej? mordować , kraść? itp ? a jednak tego nie robicie...dlaczego ? co jest tego powodem....wewnętrzna siła>? która walczy non stop...z dobrem i złem ? pomyślcie...wiara katolicka jest najmniej uciążliwom...porównajcie islam, itp./... Kto nie wierzy w nic..to znaczy że nie wierzy w to że istnieje i że jego istnienie ma wogule sens.....po co żyjesz?? dla zabawy ? po co jest ziemia...jedzenie woda....kto to wymyślił...TELEWIZJA??? hehe nie odpowie wam na to......RZĄD ? banda kłamców... - POPROSTU boicie się przynać że szukacie czegoś co jest nie wyjaśnione i dlatego stajecie naprzeciw..wstydzicie się tego, próbujecie odepchnąć --- miłość BOGA do waszych serc - a ta nigdy nie odpuści...A KOŚCIÓŁ i księża to ludzie tez walczący z grzechem...i to coraz ciężej - Biblia rozstrzyga na temat coraz to ostrzejszych ataków na wiarę.. Religia nie zatrzymuje rozwoju tylko nakazuje rozsądnie z niego korzystać...

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

51
14
~nie moc her 2013-05-05 (20:15) 2 lata 21 dni 21 godzin i 16 minut temu

8000000000;10000=800000;12=66666.6666667 tyle wychodzi na mieśąc na jedną parafję to jest bardzo skromnie prawie ubóstwo.Tyle śię płaci za obłudę.

odpowiedz

pokaż 9 ukrytych odpowiedzi

0
0
~JJ 2013-05-07 (16:20) 2 lata 20 dni 1 godzinę i 11 minut temu

Niemożliwe żeby zarabiali więcej od dzieci polityków.

odpowiedz

3
0
~katolik 2013-05-07 (10:24) 2 lata 20 dni 7 godzin i 7 minut temu

Na taki kościół zero, zero to dużo za dużo. Do roboty brzuchacze fioletowi.

odpowiedz

12
7
~Zdzislawa 2013-05-06 (01:06) 2 lata 21 dni 16 godzin i 25 minut temu

jak bylam dzisiaj w Kosciele to dalam Ksiendzowi pincet zlotyh zostawilam se tylko na mleko bulki i monke

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

34
13
~maras21 2013-05-06 (13:54) 2 lata 21 dni 3 godziny i 37 minut temu

Im więcej katolicyzmu w państwie, tym większa bieda i niesprawiedliwość społeczna w takim kraju i większe zacofanie gospodarcze - np. Brazylia, Boliwia, Meksyk, Argentyna, Haiti, Honduras, Polska, Kenia, Peru, Panama, Chile, Wenezuela, Kostaryka. Tam, gdzie kościoła katolickiego, prawie, że nie ma i nie ma on nic do powiedzenia, panuje społeczny dobrobyt, np. Szwajcaria, Dania, Norwegia, Szwecja, Holandia, Luxemburg, Japonia, Kanada, Belgia, Monaco, Malediwy, Barbados, Bermudy, Lichtenstein.

odpowiedz

pokaż 5 ukrytych odpowiedzi

38
57
~nie_oglądam_TVN 2013-05-05 (18:43) 2 lata 21 dni 22 godziny i 48 minut temu

Jedną z bardziej charakterystycznych cech światowego lewactwa jest gotowość uszczęśliwiania ludzi pieniędzmi, do których nie mają ŻADNEGO prawa! A to by głodne dzieci nakarmili, a to hospicjum by wsparli, a to szkołę wyremontowali, jakby ktoś im bronił tego robić! Problem w tym, że te słuszne, a czasem wzniosłe cele lewacka szarańcza chce realizować z pieniędzy, od których powinna swoje złodziejskie łapy trzymać z dlaeka. 1. Fundusz Kościelny powstał, dlatego, że Kościołowi bandyckie Państwo zrabowało majątek. który z ujadających lewaków nie chciałby odzyskać swojej własności? I może ważniejsze: czemu szarańcza nie żąda, by Urbanów, Jaruzelskich, Kiszczaków i innych budowniczych złodziejskiego systemu oraz ich rodziny i spadkobierców puścić w skarpetkach, a majątek oddać poszkodowanym (nie tylko Kościołowi!)? 2. Taca - na tacę ludzie dają swoje OPODATKOWANE JUŻ pieniądze. I w przeciwieństwie do zrzutki na emerytury dla wymienionych już zbrodniarzy oraz ich obrońców (Michnik i cała ta różowa zaraza), taca nie jest przymusowa. Każdy ma prawo zrobić ze swoim co chce. Jedni wydaja w kasynie, inni w knajpie, jeszcze inni w agencjach towarzyskich i jakoś lewacka szarańcza nie chce lepiej spożytkować tych pieniędzy, a domaga się wpływu na kasę z tacy. Łapy precz od mojej kasy, parszywe kanalie! 3. Religia - o ile mi wiadomo, ksieża i katecheci są wynagradzani tak samo jak pozostali nauczyciele. W czym więc problem? Religia jest jedynym przedmiotem, który nie jest OBLIGATORYJNY. Ilu lewaków potrafi rozwiązać najprostsze równanie różniczkowe? I nie ujadają nad własną ciemnotą i zmarnowanymi pieniędzmi na własną edukację. Za co płaciliśmy ich nauczycielom matematyki, skoro niczego ich nie nauczyli? twórca nowoczesnej demokracji (bez Boga, co chyba oczywiste, skoro mowa o nowoczesności) niejaki Stalin, zburzył w Moskwie 1000-letnią Cerkiew Chrystusa Króla. O dziwo, ani ten genialny apomysł, ani budowa lewackiego raju, nie przyniosły Narodom Związku radzieckiego oczekiwanego dobrobytu. Przykład Albanii i Korei Północnej jest jeszcze bardziej wymowny, ale ile lewaków wie, gdzie leży Albania!?

odpowiedz

pokaż 8 ukrytych odpowiedzi

15
7
~nataniel 2013-05-05 (23:45) 2 lata 21 dni 17 godzin i 46 minut temu

A skąd ta sekta miała te 150 tyś hektarów ? Co Im oddawać ?, Pogonić nierobów do roboty .

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

103
39
~wolny 2013-05-05 (21:46) 2 lata 21 dni 19 godzin i 45 minut temu

Przestańcie biadolić, a zacznijcie działać. Ja tak właśnie zrobiłem: nie brałem ślubu kościelnego, nie chrzciłem dzieci, nie posyłam dzieci na religię, nie przyjmuje księdza po kolędzie/po datki..... przestańcie ich wspierać, a sami znikną jak dinozaury. Pozdrawiam.

odpowiedz

pokaż 11 ukrytych odpowiedzi

30
10
~adam 2013-05-05 (23:36) 2 lata 21 dni 17 godzin i 55 minut temu

6 mld tylko z tacy a ile dostają za pogrzeby, śluby i te pieniądze ksieża biorą sobie do prywatnych kieszeni

odpowiedz

pokaż 5 ukrytych odpowiedzi

18
6
~Tutti Frutti 2013-05-06 (12:23) 2 lata 21 dni 5 godzin i 8 minut temu

Całe swoje życie myślałem, że Kościół to wspólnota, że Kościół (instytucja) jest dla wiernych, dla nas, dla potrzebujących. Że taka jest istota i sens powstania Kościoła: stać na straży wiary, zrzeszać wiernych, i uczyć ich miłości bliźniego. Ale coraz wyraźniej widzę, że Ten Kościół to samonapędzająca się maszynka do robienia kasy a wspólnota to nie owieczki tylko barany. A barany trzeba strzyc!

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

21
29
~Rey 2013-05-06 (09:51) 2 lata 21 dni 7 godzin i 40 minut temu

Ja daję 2,-(złote) -tygodniowo (WIELU- na mszy NIE DAJE - nic ). Czy to dużo...??? sprzątanie choćby kościoła - też kosztuje .

odpowiedz

pokaż 10 ukrytych odpowiedzi

29
5
~Jan58 2013-05-06 (12:07) 2 lata 21 dni 5 godzin i 24 minuty temu

Do szewskiej pasji doprowadza mnie bieganie po kościele z tacą, gdy są odprawiane śluby, pogrzeby - za które księża pobrali niezłe pieniądze !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Materialiści !!

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

172
22
~kuba 2013-05-05 (14:15) 2 lata 22 dni 3 godziny i 16 minut temu

ja mam taka propozycje opodatkowac ich!!!jak normalna firme!!!niech wystawiaja faktury za sluby pogrzeby itp a "nie co laska ale nie mniej niz" ile te hieny maja za to kasy!!!!juz nie wspomne o oplacaniu działki m1 z dołem jedna osoba w dole to np 2tys ale juz dwie to 4tys itp. dla czego za to nie moga wystawic faktury ?????? tylko jakis dury kwitek. ktorym mozna co najwyzej wytrzec sobie nos. dalej skoro maja tak malo kasy to po c.. im tyle kościołów???? ze sa na kazdym kroku, po jakiego maja parafie maja bardzo drogie samochody. albo skad oni maja tyle kasy zeby kupowac je na siebie albo majatkich. skoro sa tacy biedni to skad na to maja???!!!!a i jeszcze jedno te hieny nawet jak by im dac 99% wszsytkich podatkow do panstwa to i tak by mowili ze im malo!

odpowiedz

pokaż 14 ukrytych odpowiedzi

1
0
~oisadin 2013-05-06 (17:20) 2 lata 21 dni i 11 minut temu

Nie chcesz placic nie plac! Kosciol Ci pieniedzy sila nie zabierze, sam je tam wrzucasz (baranie)...

odpowiedz

2
1
~osaijdfdjai 2013-05-06 (17:17) 2 lata 21 dni i 14 minut temu

Niemal wszyscy tutaj sie wypowiadajacy to hipokryci! Krytykujecie ze za duzo biora, ale sami w niedziele chodzicie popatrzyc kto jakie ubranie do kosciola zalozyl a na tace dyskretnie a jak komus nie brzdeknie to "oo ten jest gosc banknoty wrzucil". Tak samo dzieci dajecie do chrztu, bierzecie sluby, posylacie na religie do szkoly, zamawiacie msze za bzdurne intencje, a potem sie dziwicie ze maja pieniadze. Przeciez za darmo sie to nie kreci! Wcale z tej tacy ksieza nie maja tez wiele, wiecej to wlasnie sluby chrzty pogrzeby... Pomysl jeden z drugim ile w swoim zyciu wydales na kosciol i potem dopiero krzycz "niech tyle nie biora ! " Dajesz to biora nikt glupi nie jest. Wcale nikt Wam nie kaze do kosciola chodzic, sa sluby panstwowe, dziecko jak bedzie chcialo to samo przyjmie chrzest ale ludzie tego nie rozumieja tylko ciemna masa co niedziele idzie i spi w lawkach!

odpowiedz

1
5
~dr 2013-05-06 (17:02) 2 lata 21 dni i 29 minut temu

hehe zawsze jak mowa o pieniadzach to ryk bandy nieudacznikow, czy to chodzi o ksiezy czy o gornikow,rolnikow chutnikow itp Wole dac na koscioł niz na Was nieroby. Nikt nikogo nie zmusza zeby dawał na tace, na koledzie itp Ja daje i mi z tym dobrze :D:D

odpowiedz

Znajdź pracę z pracuj.pl

Skorzystaj

Kategorie:

Przydatne linki:

Partnerzy serwisu:

Tagi: