Kierowcy przegrywają w sądach w sprawach o opłaty za przejazdy

PAP | dodane 2012-04-17 (12:20) 5 lat 7 dni 4 godziny i 51 minut temu | 106 opinii
 

Kierowcy przegrywają w sądach z Inspekcją Transportu Drogowego w sprawach dotyczących nieopłacenia e-myta za korzystanie z dróg. Kary wynoszą 3 tys. zł, ale do tego dochodzą jeszcze koszty sądowe.

Do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie trafiają liczne odwołania od decyzji Inspekcji Transportu Drogowego z pierwszych tygodni obowiązywania nowego systemu poboru opłat. Wtedy to zatrzymywano największą liczbę kierowców, którzy nie opłacili e-myta. Pierwsze wyroki już zapadły.

Elektroniczne opłaty za przejazd przez niektóre drogi krajowe zastąpiły w lipcu 2011 r. system oparty na kartach drogowych (tzw. winietach). Zmianę wprowadziła nowelizacja ustawy o drogach publicznych, a listę dróg objętych opłatami zawiera załącznik do specjalnego rozporządzenia wykonawczego do tej ustawy. Na liście jest kilkaset kilometrów dróg krajowych, w tym odcinki autostrad i dróg ekspresowych. Płacić muszą kierowcy pojazdów (lub aut wraz z przyczepami bądź naczepami) o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony oraz wszystkich autobusów.

Transportowcy przegrywają jednak w sądach. Najczęściej próbują argumentować, że nie korzystają regularnie z dróg płatnych, że drogi te nie są oznaczone, że przyjechali z zagranicy i nie wiedzą o opłatach, że mają problemy z kupnem urządzeń naliczających opłaty przed wjazdem na konkretną drogę, gdzie one obowiązują. Sądy jednak odrzucają te argumenty.

- Te tłumaczenia nie przekonują sędziów, bo takich usprawiedliwień zwalniających z opłat nie przewidują przepisy - mówi Michał Kosiarski, właściciel firmy doradczej Kos-Consulting. - Koronnymi dowodami na niekorzyść kierowców są też protokoły kontroli drogowych podpisywane przez nich bez wnoszenia jakichkolwiek zastrzeżeń w momencie zatrzymania pojazdu przez Inspekcję - dodaje Kosiarski. Podkreśla, że podnoszenie w odwołaniach argumentów, które tak naprawdę kierowca powinien zgłosić już podczas kontroli drogowej, jest całkowicie nieskuteczne.

Sądy odrzucają też zarzuty kierowców, że opłata 3 tys. zł jest niewspółmiernie wysoka do przewinienia. "Obowiązujące przepisy prawa nie przewidują możliwości miarkowania kary przez organ" - przypomniał w jednym z wyroków WSA w Warszawie, odrzucając wniosek o wymierzenie niższej kary


Część kierowców popełnia też proste błędy formalne. Nie uiszcza np. 120 zł wpisu sądowego, przez co ich skargi są od razu odrzucane bez jakiegokolwiek merytorycznego rozpatrzenia. Inny błąd to wysyłanie skarg bezpośrednio do sądu administracyjnego, zamiast za pośrednictwem Inspekcji.

Na wyrok wojewódzkiego sądu administracyjnego można złożyć skargi kasacyjne do Naczelnego Sądu Administracyjnego, ale zdaniem Kosiarskiego, nieliczni kierowcy to robią.

Obecnie kary pieniężne mogą nakładać nie tylko inspektorzy ITD, ale również policjanci, strażnicy graniczni, jak również naczelnicy urzędów celnych i dyrektorzy izb celnych. Za nieuiszczenie opłaty elektronicznej grozi kara w wysokości 3000 zł, a za uiszczenie niepełnej stawki - kara 1500 zł. Karę otrzymuje osobiście kierujący pojazdem, a niezatrudniająca go firma transportowa. Kary pieniężne grożą też za manipulacje przy urządzeniach viaBOX albo ich wyłączenie na drogach objętych opłatami.

Polub WP Finanse na Facebooku

Oceń
tak 0 50,00%
nie 0 50,00%

Opinie (106)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

0
0
~polka 2013-03-20 (05:32) 4 lata 1 miesiąc 4 dni 11 godzin i 39 minut temu

Bandyckie medoty rzadzacych

odpowiedz

0
0
~JAN 2013-02-17 (14:40) 4 lata 2 miesiące 7 dni 2 godziny i 31 minut temu

JESLI SADY POLSKIE ZATWIERDZA TE BANDYCKIE KARY TO MAMY BANDYTÓW ...JUZ WSZEDZIE TYLKO REWOLUCJA NAS OBRONI DLATEGO APELUJE DO SADÓW POLSKICH O TO ZEBY NAS BRINILI PRZED ZDEGENEROWNYMI URZEDASMI KTORZY MASE LUDZI POWIESZA NA DRZEWACH MAJA KREW NA RECACH LZY BEZZBRNONYCG RODZIN

odpowiedz

2
0
~Anton 2012-04-18 (09:49) 5 lat 6 dni 7 godzin i 22 minuty temu

Ciekawe jak jeszcze
Ciekawe jaką jeszcze opłatę wymyśli ta banda złodzieji !! Gdzieś mam takich rządzacych co tylko łapy po kasę wyciągają a sobie od koryta nie odejmą. Ciekawe kiedy puszczą nerwy i polacy wywioza tuska i resztę czerwonej holoty na taczkach.

odpowiedz

35
8
~ddr 2012-04-17 (17:16) 5 lat 6 dni 23 godziny i 55 minut temu

chcieliście socjalizmu (czyli władzy urzędniczej) to macie. Nadal głosujcie na Po, PiS, SLD itp.

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

1
0
~wj 2012-04-18 (07:36) 5 lat 6 dni 9 godzin i 35 minut temu

No i zmuszają mnie do głosowania na Palikota ! Myślę że nowa miotła troszkę lepiej pozamiata ! A co mi zalezy i tak źle i tak niedobrze ! Sprubować można ,mam prawo !

odpowiedz

0
0
~wj 2012-04-18 (07:27) 5 lat 6 dni 9 godzin i 44 minuty temu

Czy takie urządzenie ,można przekładać na inne swoje auto ? Mam dwa auta i jedną przyczepkę ! Czy takim urządzeniem można obsłużyć oba auta ! Myślę że urządzenie powinno być na moje oba auta ,no bo po co mi dwa urządzenia ! Jak to jest ?????

odpowiedz

113
2
~Lilith 2012-04-17 (19:25) 5 lat 6 dni 21 godzin i 46 minut temu

Przejazd terenówki (3drzwiowy Opel Frontiera) + przyczepa do przewozu koni (niestety na 2 konie, zarejestrowana na kat.E), przejazd jednorazowy z Międzychodu przez Poznań do Wrocławia. Koszt urządzenia via-toll 100zł (kaucja zwrotna ponoć), czas "rejestracji w systemie" 1h (rzeczywisty czas, nie jak podała pani na Orlenie ok. 10min - elektronicznie tj. przez internet samemu w domu nie dało się - wyskakiwał błąd), minimalny koszt jednorazowego pierwszego "doładowania" 100zł. Przejechałam dwa płatne odcinki - Tarnowo Podgórne - Poznań (hmm.. ok. 11-15km?) oraz Poznań - Kórnik (też jakieś max 20km). Przejazd był planowany, więc byłam przygotowana. Ale gdyby zaszła konieczność wiezienia zwierzaka do szpitala? Najbliższe są w Buku, Gnieźnie i Wrocławiu. Nie zawsze mają miejsce przyjąć a w tej chorobie końskiej (kolka) każda minuta jest na wagę złota - bo inaczej śmierć. I wtedy bym pewnie musiała płacić ... 3tys za mandat... Chore to Państwo, chore... Jakbyśmy nie płacili opłat drogowych w paliwie, opłat za autostrady i za nie wiadomo co jeszcze.... Wiecie, ze w planach jest, aby obwodnice miast były płatne??? Co do Viatoll - nie mogę teraz przekazać urządzenia do innego samochodu, zarejestrowanego również na mnie... Cóż drodzy Państwo. Myśląc o moich przodkach, walczących w AK, w Powstaniu Wielkopolskim, o wujku Cichociemnym czuję wstyd, że mamy tę niepodległość a tak nas państwo gnębi.... I gdybym była tylko z 10 lat młodsza, nie oglądałabym się za siebie - wyjechałabym stąd. Bo samym patriotyzmem, "byciem u siebie", piękną historią człowiek nie żyje. Żyje się tu i teraz. A teraz wbrew temu, co dookoła, nie żyje się dobrze...

odpowiedz

pokaż 13 ukrytych odpowiedzi

61
4
~pankracy 2012-04-17 (17:27) 5 lat 6 dni 23 godziny i 44 minuty temu

ostatnio widziałem jak dziadek jechał starym polonezem z przyczepką i ITD go zatrzymała za brak VIABOX-a I co ? i dziedek też ma 3 patole zapłacić ? Matko w jakim kraju ja się urodziełem ?

odpowiedz

pokaż 7 ukrytych odpowiedzi

23
4
~irek 2012-04-17 (22:18) 5 lat 6 dni 18 godzin i 53 minuty temu

trzeba było babci nie zabierać dowodu. Wiec teraz kwicz i płać durniu daninę rudemu i spółce

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

7
0
~poldi 2012-04-18 (04:10) 5 lat 6 dni 13 godzin i 1 minutę temu

ZLODZIEJE!!!!!!!!!!!!

odpowiedz

Znajdź pracę z pracuj.pl

Skorzystaj

Kategorie:

Przydatne linki:

Partnerzy serwisu: