Logo dostawcy UOKiK: reklama Funduszu Hipotecznego Dom wprowadzała klientów w błąd

PAP | aktualizacja 2012-08-29 (17:36) 4 lata 5 miesięcy 28 dni 7 godzin i 8 minut temu | 188 opinii
 

Skierowana do konsumentów w podeszłym wieku i naśladująca urzędowy komunikat reklama Funduszu Hipotecznego Dom wprowadzała w błąd klientów - poinformował w środę w komunikacie Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Fundusz ukarano 30 tys. zł.

Zdaniem UOKiK seniorzy należą do konsumentów szczególnie narażonych na oddziaływanie nieuczciwych praktyk rynkowych. Badania opinii publicznej potwierdzają, że są zwykle bardziej podatni na perswazję i często nie są dobrze poinformowani o przysługujących im prawach.

"W latach 2009-2010 w urzędach pocztowych, klubach seniora oraz siedzibach Polskich Związków Emerytów, Rencistów i Inwalidów pojawiały się plakaty, które sprawiały wrażenie urzędowego komunikatu informującego o rencie hipotecznej przysługującej osobom urodzonym przed 31 grudnia 1944 roku. Tymczasem w rzeczywistości plakaty były reklamą jednego z produktów oferowanych przez Fundusz Hipoteczny DOM" - napisano w komunikacie UOKiK.

We wrześniu 2011 r. urząd wszczął postępowanie, w efekcie którego uznano, że reklama renty hipotecznej wprowadzała konsumentów w błąd. Zdaniem UOKiK adresaci reklamy, czyli osoby w wieku powyżej 65 lat, mogli oczekiwać, że renta hipoteczna jest świadczeniem zagwarantowanym przez państwo, podczas gdy w rzeczywistości była to oferta zawarcia umowy dożywocia na komercyjnych zasadach.

"Dla osób starszych autorytet władzy jest wyjątkowo silny zatem reklama renty hipotecznej mogła sprawiać, że oferta FH DOM wydawała się bardziej korzystna niż w rzeczywistości" - poinformował UOKiK.


Zgodnie z decyzją Prezes UOKiK fundusz musi opublikować decyzję na swojej stronie internetowej oraz w prasie bezpłatnej na terenie Warszawy, Sopotu i Zabrza, a także zapłacić 30 tys. zł kary. Decyzja nie jest prawomocna, firma może odwołać się do sądu.

UOKiK poinformował w komunikacie, że nie były to jedyne działania, które podjęto w sprawie FH DOM. W sierpniu 2011 r. Prezes UOKiK złożyła do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów pozew o wpisanie do rejestru klauzul niedozwolonych pięciu postanowień znajdujących się w umowach dożywocia oferowanych przez tę firmę. Jeżeli sąd podzieli stanowisko UOKiK, stosowanie tych klauzul będzie zabronione.

Urząd zwraca uwagę, że wiele starszych osób znajdując się w trudnej sytuacji materialnej ma możliwość skorzystania z oferty firm świadczących usługę tzw. renty hipotecznej. To umowa renty czy umowa dożywocia regulowana przepisami kodeksu cywilnego. Osoby starsze decydują się m.in. na przeniesienie własności swojego mieszkania, m.in. na fundusz, aby w zamian za wypłacane przez drugą stronę umowy świadczenie pieniężne móc pozostać w tym lokalu.

Prezes Funduszu Hipotecznego Dom Robert Majkowski poinformował PAP w przesłanym stanowisku, że fundusz nie będzie się odwoływać od decyzji UOKiK, a wymierzona kara została zapłacona. - Jest nam przykro, że plakat, który miał pomóc seniorom w zaznajomieniu się z ofertą rynkową oraz przynieść im wymierne korzyści materialne, spotkał się z negatywnym odbiorem. Naszym zdaniem zawierał on wiele konkretnych informacji o reklamowanym produkcie, czyniąc to w sposób rzetelny. Plakaty, o których mowa nie są już przez nas wykorzystywane w kampaniach reklamowych - wyjaśnił Majkowski.

Rząd pracuje nad ustawą o odwróconym kredycie hipotecznym, która będzie regulować zasady udzielania kredytu zabezpieczonego hipoteką nieruchomości, gruntu lub spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu.

Polub WP Finanse na Facebooku

Oceń
tak 0 50,00%
nie 0 50,00%

Opinie (188)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

4
0
~realista 2012-08-30 (16:09) 4 lata 5 miesięcy 27 dni 8 godzin i 35 minut temu

firma naciągająca bezwzględnie, podstępnie, bezczelnie na wpół świadomych staruszków, zmuszonych swoją nędzą i biedą na taką możliwość jakiejś tam egzystencji ukarana karą 30 tysięcy złotych, brawo UOKiK, tylko patrzeć jak wypali kolejny AMBER GOLD. ale głowa do góry, POstżydostwo rządzi i nic nam nie grozi

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

6
1
~wieśniak 2012-08-30 (14:26) 4 lata 5 miesięcy 27 dni 10 godzin i 18 minut temu

za niedługo będą tylko urzędnicy i banki. To jest pierwszy krok do przejęcia CAŁEGO majątku obywateli pod pretekstem rzekomego zadłużenia,odwróconej hipoteki czy innych sztuczek rządowych. A wiadomo kto za tym stoi i pejsy zaciera!!!

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

1
0
~tad 2012-09-03 (12:17) 4 lata 5 miesięcy 23 dni 12 godzin i 27 minut temu

Dlaczego szef tej firmy nie został ukarany np. zakaz zajmowania okreslonych stanowisk. Napewno następnym razem bardziej zwróciłby uwage co i jak firma "reklamuje".

odpowiedz

1
0
~tad 2012-09-03 (12:03) 4 lata 5 miesięcy 23 dni 12 godzin i 41 minut temu

30 tyś zł to oni wydaja na 1 godz konsultacji z prawnikami. Przy tak niskiej karze pieniażnej nie warto sie odwoływać.

odpowiedz

1
0
~gość 2012-09-03 (11:34) 4 lata 5 miesięcy 23 dni 13 godzin i 10 minut temu

hahaha... ale ich ukarano! Całe 30 tys. zł!! To kpina! Ile ten Fundusz zarobił? A może powinien zwrócić zarobione pieniądze?

odpowiedz

1
0
~starucha 2012-09-03 (10:39) 4 lata 5 miesięcy 23 dni 14 godzin i 5 minut temu

Zacząć należy od tego, że KAŻDA reklama w tv robi ludzi w konia. Zwabić klienta i wcisnąć mu swój produkt i zarobić. I bank, i producent np. jogurtu , kuszą durnymi hasłami, wymyślanymi przez twórców reklam. Czasem jest to dość strawne, a czasem zwykły idiotyzm - np.bakterie ACTI REGULARIS .

odpowiedz

1
5
~hiena 2012-09-03 (09:44) 4 lata 5 miesięcy 23 dni 15 godzin i 1 minutę temu

najgorsze kiedy staruchy chca mlodym wybierac, kto ma rzadzic. pozbawic staruchow prawa glosu!

odpowiedz

7
24
~Logik 2012-08-30 (11:00) 4 lata 5 miesięcy 27 dni 13 godzin i 44 minuty temu

SCENARIUSZ JAKICH WIELE: Samotna pani w wieku 80 lat mieszka w 2-pokojowym mieszkaniu w Radomiu wartym ok. 150 tys., które ostatni raz remontowała 20 lat temu. Ma 4 dorosłych dzieci, 8 wnuków i 5 prawnuków. Ma emeryturę w wysokości 700 zł i dobrze, że MOPS dopłaca do czynszu. Na żywność i leki przypuśćmy, że wydaje 600 zł tak więc nic jej nie zostaje. Dzieci namawiają, żeby mieszkanie sprzedała i przeniosła się do jednego z nich. Połowę pieniędzy ze sprzedaży należy się staruszce a reszta do równego podziału pomiędzy dzieci. Tylko, że w zamian za dożywotnią opiekę nad staruszką jedno dziecko (oprócz swojej części) chce również pulę przypadającą staruszce - bo za darmo to nie będzie jeździć po lekarzach i utrzymywać. W zamian reszta rodzeństwa ma spokój i nie musi się zajmować matką. W efekcie staruszka sprzedaje mieszkanie, a dzieci dzielą kasą kłócąc się przy tym. Starsza pani ląduje na łasce jednego z dzieci, dostaje swój pokój, codzienne wizyty któregoś z wnuków i prawnuków i codzienny natłok ludzi. Wydawałoby się, ze wszyscy szczęśliwi ale tak nie jest. Starsza pani nie ma spokoju, wstydzi się bo czasem siusiu popuści (cóż, czasem wiek przeszkadza), non stop zwracają jej uwagę, że chrapie albo nie dosłyszy. Śpi niemalże w kombinezonie bo ma zakaz zamykania drzwi pod pretekstem "gdyby coś się stało". Szkoda, że taka sytuacja uszczęśliwia tylko obdarowanych. Ale gdyby starsza pani powierzyła swoje mieszkanie takiemu funduszowi i w zamian za to otrzymywała np. 350zł to byłaby bardziej szczęśliwsza bo sama, w spokoju, bez nerwów i we własnym mieszkaniu, w którym chce spędzić resztę życia. Te 350zł to dla emerytki bardzo dużo, a cóż jej po mieszkaniu jak już umrze? Wtedy tracą jedynie spadkobiercy - tak jak napisał ktoś na tym forum.

odpowiedz

pokaż 8 ukrytych odpowiedzi

0
0
~JanKo 2012-09-03 (09:33) 4 lata 5 miesięcy 23 dni 15 godzin i 11 minut temu

Kara powinna być w w wysokości 30 mln. Przy takiej wysokości poszli by do sądu. Przy 30 tysiącach zapłacą bez szemrania. Po co im taki rozgłos.

odpowiedz

2
0
~joanna 2012-09-02 (17:13) 4 lata 5 miesięcy 24 dni 7 godzin i 31 minut temu

Proponuję sprawdzić czy w pozostałych bankach nie ma przekrętów. Pamiętajmy, że lepiej zapobiegć ...

odpowiedz

Znajdź pracę z pracuj.pl

Skorzystaj

Kategorie:

Przydatne linki:

Partnerzy serwisu: