Logo dostawcy VAT kasowy od 1 stycznia

PAP | aktualizacja 2012-10-06 (11:46) 4 lata 6 miesięcy 19 dni 10 godzin i 26 minut temu | 15 opinii
 

Wicepremier i minister gospodarki Waldemar Pawlak ma nadzieję, że nowe rozwiązania dotyczące VAT wejdą w życie od 1 stycznia 2013 roku. Jego zdaniem obecna sytuacja, w której można odliczać VAT nawet, jeśli nie zapłaciło się faktury, to pole do nadużyć.

Waldemar Pawlak powiedział w piątek na wojewódzkim zjeździe sprawozdawczo-wyborczym PSL w Opolu, że co do zasady jest zgoda z premierem Donaldem Tuskiem i ministrem gospodarki Jackiem Rostowskim na temat VAT kasowego, jeśli chodzi o małych podatników. - Myślę, że trzeba ten krok zrobić, nie czekając na szersze dyskusje - powiedział PAP Pawlak. Dodał, że liczy, iż rozwiązania te będzie można wprowadzić w życie od 1 stycznia 2013. - Mam nadzieję, że tak się to stanie - skwitował.

Wicepremier dodał, że w piątek trwało doprecyzowanie ustaleń w sprawie VAT kasowego na poziomie wiceministrów. - Co do istoty i kierunku mamy to omówione i będziemy mogli założenia przedstawić na posiedzeniu rządu - zapowiedział.

Pawlak wyjaśnił, że wprowadzenie dla małych firm, czyli podatników mających do 5 mln zł obrotu (1,2 mln euro) możliwości kasowego rozliczania VAT, czyli płaceniu podatku po uzyskaniu płatności za fakturę będzie "systemowym mechanizmem sprzyjającym płynności rozliczeń". Według wicepremiera firma, która nie zapłaci faktury nie będzie go mogła odliczyć. - Dziś sytuacja jest taka, że nawet, jeżeli firma nie zapłaci, to VAT może sobie odliczać. To jest pole dla nadużyć - podsumował Pawlak.


Dodał też, że obecne rozwiązania sprawiają, iż "służby skarbowe są nie po tej stronie, co trzeba".

Wicepremier wspomniał również o innych rozwiązaniach związanych z ustawą deregulacyjną. Wyjaśnił, że chodzi o propozycje Platformy Obywatelskiej. - Chodzi o projekt, któremu przewodzi Adam Szejnfeld. Chcemy, by premier miał szerszą gamę propozycji przed wygłoszeniem expose. Nie tylko związanych z VAT - powiedział Pawlak. Jego zdaniem z projektu PO wynika, że możliwe będzie wprowadzenie podobnego do VAT kasowego rozwiązania dotyczącego podatku od osób prawnych. - Jeśli przedsiębiorca nie zapłaci faktury, to nie będzie mógł jej wliczyć jako kosztu uzyskania przychodu. Będzie to skutkowało zapłaceniem podatku CIT, co będzie sprzyjało dobremu regulowaniu należności - wyjaśnił minister gospodarki.

W czwartek u premiera Donalda Tuska odbyło się spotkanie, w którym wzięli udział wicepremier oraz minister gospodarki Waldemar Pawlak oraz minister finansów Jacek Rostowski. Spotkanie to dotyczyło właśnie rozliczeń VAT. Trwało ok. półtorej godziny. Wieczorem w czwartek, już po spotkaniu, rzecznik PSL Krzysztof Kosiński, pytany o spotkanie, powiedział PAP: - Rozmowy były rzeczowe i będą kontynuowane.

Spotkanie dotyczyło proponowanych przez Pawlaka rozliczeń VAT tzw. metodą kasową, która przewiduje, że podatek odprowadza się dopiero wtedy, gdy kontrahent zapłaci fakturę, nie później jednak niż 90 dni od dostawy towaru lub wykonania usługi.

Na temat tych propozycji Pawlak i Rostowski rozmawiali też w czwartek przed południem. Propozycja zmian w rozliczeniu podatku VAT znajduje się w przygotowanych przez resort gospodarki założeniach do ustawy o redukcji niektórych obciążeń administracyjnych. Ludowcy przekonują, że dziś mamy tylko "pozornie kasowy" VAT, bo jeśli płatnik nie otrzyma zapłaty za fakturę po 90 dniach, to i tak musi zapłacić podatek. Rozszerzenia metody kasowej VAT chce też Ruch Palikota.

Polub WP Finanse na Facebooku

Oceń
tak 0 50,00%
nie 0 50,00%

Opinie (15)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

0
0
~ja 2012-11-05 (08:08) 4 lata 5 miesięcy 20 dni 14 godzin i 4 minuty temu

waldek daj sobie spokój już czas

odpowiedz

0
0
~jademon 2012-11-02 (15:22) 4 lata 5 miesięcy 23 dni 6 godzin i 50 minut temu

Nikt jeszcze tego nie zauwazyl, ze wprowadzenie prawdziwego VAT'u kasowego oznacza wzrost podatkow. Do tej pory obowiazywala zasada, ze niezaplacona fakture mozna wliczyc w koszta. Czyli jesli podmiot sprzedajacy placi VAT za wystawiona fakture a podmiot kupujacy (nawet gdy nie zaplaci faktury) wlicza fakture w koszta to budzet panstwa dostaje zero. Teraz jednak jesli sprzedajacym jest duza firma, ktora nie moze przejsc na VAT kasowy to po staremu musi zaplacic za sprzedaz podatek VAT pomimo tego, ze kupujacy nie zaplacil za fakture. Kupujacy natomiast nie moze wg nowych przepisow wliczyc w koszty faktury. Efekt jest taki, ze budzet panstwa zyskuje podatek VAT i byc moze jeszcze podatek dochodowy od wirtualnych dochodow. Tak naprawde budzet za ta nieszczesna niezaplacona fakture dostaje dwa razy VAT. Pierwszy raz gdy transakcja dotyczy przedsiebiorcow a drugi raz gdy kupujacy sprzeda towar odbiorcy koncowemu czyli konsumentowi. Trudno powiedziec ile zyska na tym budzet panstwa, jednak na pewno zyska.

odpowiedz

5
0
~płatnik VAT 2012-10-08 (21:37) 4 lata 6 miesięcy 17 dni i 35 minut temu

Uważam że Vat po 90 dniach powinien obciążać tego co nie zapłaćił za FV a nie wystawiającego i powinien być egzekwowany przez US w końcu to jest w interesie państwa.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

3
0
~Kris 2012-10-08 (21:28) 4 lata 6 miesięcy 17 dni i 44 minuty temu

Sęsownie się zapowiadało ale widać nic z tego nie będzie sęsownego ;D Po 90dniach wracamy do punktu wyjścia więc po co to wszystko lepiej nic nie robić .

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

0
0
~firma 2012-10-23 (11:04) 4 lata 6 miesięcy 2 dni 11 godzin i 8 minut temu

Ci co to wymyślają chyba nigdy nie prowadzili żadnej własnej firmy, bo niby jak to ma teraz być-fakturę mam zaksięgować w dniu wystawienia lub najpóźniej przed przekazaniem towaru do sprzedaży, otrzymuję fakturę z 30 dniowym terminem płatności, prowadzę komputerowo księgę przychodów i rozchodów która jest połączona z księgą Vat- owską, wprowadzając faktury automatycznie się one wzajemnie uzupełniają, czyli Vat do odliczenia zaksięgowany jest pod tą samą datą co faktura w KPiR, wg tego nowego to jak mam to księgować, przyjęcie towaru np. 15 września , fakturę zapłacę 12 października i co , wtedy mam odliczyć VAT ? Istna paranoja i bałagan, albo ja tego nie rozumiem.

odpowiedz

0
0
~Marek 2012-10-23 (09:39) 4 lata 6 miesięcy 2 dni 12 godzin i 33 minuty temu

Rozliczenie kasowe VAT dla małych podatników istnieje od dawna i nie bardzo wiem o czym mówi wicepremier Pawlak. Na czym ma poelgać pomoc dla małego pdatnika? Metoda kasowa działa w obie strony i na Vat naliczony i na VAT do odliczenia

odpowiedz

3
0
~kabel 2012-10-09 (23:00) 4 lata 6 miesięcy 15 dni 23 godziny i 12 minut temu

JEŻELI BĘDZIE WARUNEK 90 DNI TO JUŻ WSZYSTKO PADA. BĘDZIE TO LUKA DLA CWANIAKÓW I DALEJ TO SAMO. POWINNO BYĆ, ŻE DOPIERO PO OTRZYMANIU ZAPŁATY BEZ WARUNKU 90 DNI. DLA OCIĄGAJĄCEGO SIĘ Z ZAPŁATĄ POWINNY BYĆ KARY FINANSOWE.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

0
0
~kabel 2012-10-09 (22:55) 4 lata 6 miesięcy 15 dni 23 godziny i 17 minut temu

TAK BYŁO OD DZIESIĘCIOLECI. Z TEGO POWODU TYSIĄCE FIRM UPADŁO. DOPIERO TERAZ CI MĄDRALE TO WIDZĄ?? ALE MAMY TĘPYCH I GŁUPICH POSŁÓW ŻE PRZEZ TYLE LAT TEGO NIE WIDZIELI. WSZYSTKICH DO DYMISJI CZYLI DO WYMIANY.

odpowiedz

0
4
~brawo 2012-10-08 (18:58) 4 lata 6 miesięcy 17 dni 3 godziny i 14 minut temu

brawo, w końcu coś sensownego :)

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

0
0
~acwwd 2012-10-09 (20:50) 4 lata 6 miesięcy 16 dni 1 godzinę i 22 minuty temu

Jeśli nadal trzeba będzie płacić VAT PO 3 m-cach nawet gdy nie otrzyma się zapłaty to ch nie rewolucja. Jeden złodziej gorszy od drugiego.

odpowiedz

Znajdź pracę z pracuj.pl

Skorzystaj

Kategorie:

Przydatne linki:

Partnerzy serwisu: