Jak odzyskać pieniądze przy błędnym przelewie?

Jakubczak, Wirtualna Polska | dodane 2010-01-18 (14:22) 7 lat 1 miesiąc 9 dni 2 godziny i 22 minuty temu | 315 opinii
 

Dokonałeś przelewu bankowego. Mijają kolejne dni, a pieniądze nie trafiły do odbiorcy. Działaj szybko, żebyś nie musiał płacić dwa razy za to samo. Bank bez reklamacji, może nie podjąć żadnych działań.

Stało się, twoje pieniądze trafiły do nieznanego odbiorcy. Wszystko przez błędnie podany numer konta lub pozostałe dane niezbędne przy definiowaniu przelewu. Problem może okazać się niewielki, jeśli zorientowałeś się w porę. Gorzej, gdy odbiorca przelewu nie poinformuje banku, że otrzymał od Ciebie nienależne pieniądze.

Większość banków przelewa pieniądze po sprawdzeniu numeru konta oraz imienia i nazwiska odbiorcy. Nie oznacza to jednak, że pieniądze nie wypłyną z twojego konta w przypadku pomyłki. Możliwości są dwie. Jeśli podałeś błędny numer rachunku, pieniądze mogą trafić do innej osoby. Druga możliwa sytuacja to taka, w której bank dokona korekty podanych danych, żeby przelew zdefiniowany został zrealizowany.
- Odbiorca weryfikowany jest na podstawie numeru rachunku. Jeśli w nazwie odbiorcy zostanie popełniony błąd przelew może zostać zrealizowany. Wyjątkiem mogą być przelewy wewnętrzne (pomiędzy rachunkami w jednym banku). Wtedy jest możliwość sprawdzenia również nazwy odbiorcy - mówi Marek Kłuciński, rzecznik prasowy PKO Banku Polskiego.


Jak udało się dowiedzieć Wirtualnej Polsce, w większości banków do zrobienia przelewu wystarczy numer konta i nazwa odbiorcy. W praktyce oznacza to, że pola adresowe w wielu przypadkach wydają się być zbędne. Warto je jednak wypełniać, ponieważ są dla klientów banku dodatkowym zabezpieczeniem przed podobnymi sytuacjami.

Jeśli zorientowałeś się, że popełniłeś błąd przy definiowaniu przelewu, powinieneś jak najszybciej skontaktować się z bankiem. O ile transakcja nie została zatwierdzona, będziesz mógł dokonać korekty lub cofnąć dyspozycję. Zapytaliśmy, czy mamy gwarancję cofnięcia przelewu?
- Każdy taki przypadek jest rozpatrywany indywidualnie z uwagi na konieczność ustalenia, na jakim etapie jest płatność w chwili zgłoszenia błędnej dyspozycji - wyjaśnia Wojciech Kaczorowski, rzecznik prasowy Banku Millenium. - Możliwość cofnięcia przelewu jest tylko w sytuacji, kiedy przelew oczekuje na realizację. Zasadą jest, że w sytuacji, gdy transakcja przelewu środków do innego banku została już dokonana, jedynym sposobem działania klienta jest złożenie reklamacji, którą bank klienta przekaże do banku odbiorcy środków - dodaje.

Polub WP Finanse na Facebooku

Oceń
tak 3 37,50%
nie 5 62,50%

Opinie (315)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

3
0
~Mariusz 2010-01-20 (09:43) 7 lat 1 miesiąc 7 dni 7 godzin i 1 minutę temu

Case study
W zeszlym roku w marcu robilem przelew na wieksza kwote, dane moje, nr rachunku omylkowo (crl+C, crl+V) mojej bylej zony:). Kiedy sie zorientowalem pieniazki byly juz na jej koncie czyli bank nie mogl zajac jej tej kasy. A byla zona odmowila zwrotu. Odpuscilem bylej zonie, ale nie odpuscilem bankowi. Znalazlem wyrok z grudnia 2008 roku w podobnej sprawie i zgodnie z nim bank ma absolutny obowiazek sprawdzenia zgodnosci numeru konta i jego nazwy. System banku tego nie robil i ksiegowal wylacznie na podstawie istnienia nr konta. Poniewaz mieszkam za granica napisalem pismo wzywajace do natychmiastowego zwrotu srodkow lub uruchomie procedure cywilna: koszt wstepny circa 150k z uwagi na obsluge prawna i utrate zyskow poprzez pozbawienie mnie srodkow (srodki byly przeznaczone na zakonczenie inwestycji). Pieniazki dosc szybko wrocily na moje konto (bank uzyl chyba mocnych argumentow w stosunku do bylej, bo to ona zwrocila srodki). Wazna sprawa w tym casusie jest to, ze byla odmowila zwrotu srodkow kiedy byly jeszcze na jej koncie (kiedy sie dowiedziala ze sa, po telefonie z banku, wyplacila je). Gdyby ich nie bylo bank moglby miec problem z ewentualnym odzyskaniem od niej kaski (po tym jak zwrocilby mi pieniazki).

odpowiedz

pokaż 5 ukrytych odpowiedzi

4
17
~miszcz 2010-01-20 (10:08) 7 lat 1 miesiąc 7 dni 6 godzin i 36 minut temu

bzdura...widać, że artukuł jest napisany w oparciu o sugestie banków
ten wymieniony przepis i to całe "bezpodstawne wzbogacenie" to bzdura. Dostałem kiedyś przelew na 60tyś. Akurat w czasie, kiedy było to mniej więcej 20tyś USD a tyle był mi winien daleki krewny, który od lat się do mnie nie odzywał. Uznałem, że może to być zwrot długu, oczywiście zadzwoniłem do krewniaka i ten potwierdził (choć na początku był nieco zdziwiony ale jakoś nie wzbudziło to moich podejrzeń, dawno z nim nie gadałem). Po kilku dniach zadzwoniła pracownica banku, z płaczem, że się pomyliła...była to osoba w moim oddziale, która wcześniej kilkakrotnie potraktowała mnie nieodpowiednio...jak to w starcyh postkomunistycznych instytucjach...wiedziałem, że będzie musiała to oddać z własnej kieszeni...ale jak to się mówi, ten się śmieje, kto się śmieje ostatni..natychmiast poszedłem do innego oddziału, wypłaciłem pieniądze i nikt mi mic nie zorbił od kilku lat...twoje konto jest twoje...pomyłki banku nie musza cię interesować...pomyśl sobie ile razy mylili się na twoją niekorzyść i nie chcieli z tobą o tym rozmawiać?

odpowiedz

pokaż 6 ukrytych odpowiedzi

0
0
~przemop 2014-07-01 (10:24) 2 lata 7 miesięcy 26 dni 6 godzin i 20 minut temu

A ja mam zupełnie inny problem, ktoś wpłacił omyłkowo pieniądze na moje konto w dwóch przelewach (suma 3000 zł), oczywiście zgłosiłem zaistniałą sytuację od razu do banku aby wykonali zwrot tych pieniędzy. Bank odmówił, stwierdził że na koncie jest komornik i on nic do tego nie ma. Najlepsze że skontaktowałem się osobiście z właścicielem tych pieniędzy (firma) i teraz cały czas mnie nachodzą grożąc że mam dokonać im zwrotu albo mnie podadzą do sądu, tylko o co? Ja chcę zwrócić te pieniądze, proszę bank o to, ale oni mają to głęboko gdzieś. Od razu odradzam dawnego Synca, aktualnei TMobile Usługi Bankowe!

odpowiedz

6
34
~kulawy 2010-01-19 (13:08) 7 lat 1 miesiąc 8 dni 3 godziny i 36 minut temu

A ja dostałem przelew i nie oddam.Jak ktoś się pomylił to jego sprawa niech płaci za błędy.Dzwonili z banku prosili grozili a ja zdążyłem wypłacić całą kwotę.Co zrobią dalej?

odpowiedz

pokaż 81 ukrytych odpowiedzi

0
3
~jankos8906 2013-04-30 (18:15) 3 lata 9 miesięcy 27 dni 22 godziny i 29 minut temu

interia.eu

odpowiedz

1
7
~ktosiek 2010-01-19 (13:22) 7 lat 1 miesiąc 8 dni 3 godziny i 22 minuty temu

CO TO ZA BZDURY !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
NIE MA TECHNICZNEJ MOŻLIWOŚCI POMYŁKI NUMERU RACHUNKU ZE ZDEFINIOWANYM Z NIM ODBIORCĄ. JEŚLI BĘDZIE INNY NUMER NIŻ ZDEFINIOWANY ODBIORCA - SYSTEM INFORMATYCZNY KAŻDEGO BANKU NIE DOKONA PRZELEWU CHOĆBYŚ PĘKŁ.

odpowiedz

pokaż 25 ukrytych odpowiedzi

0
0
~blaster 2010-04-20 (09:00) 6 lat 10 miesięcy 7 dni 7 godzin i 44 minuty temu

perdzi
taaaak - mama perdzi tata perdzi to i ja perdze , to samo może tyczyć się tych groszy , złodziej to złodziej - kropka

odpowiedz

2
1
~kika 2010-01-30 (23:11) 7 lat 27 dni 17 godzin i 33 minuty temu

NIEPRAWIDŁOWY ADRES ODBIORCY---> RESZTA POPRAWNA
Jeśli ktoś wie to proszę o pomoc !!!! Jeśli wpisałam poprawnie nr konta i nazwisko odbiorcy, pomyliłam tylko adres - czy pieniadze trafią bez problemu na konto ??????? Bardzo proszę odp bo się martwię od wczoraj i nie wiem co z tym teraz zrobić ......

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

4
0
~Ja1 2010-01-19 (22:03) 7 lat 1 miesiąc 7 dni 18 godzin i 41 minut temu

Konto i odbiorca
Zajmuję się przelewami codziennie. Mogę podać numer rachunku pana X, a w treści napisać,że do Pana Y i tak przelew wyjdzie. Większość banków nie porównuje nazwy z kontem. Raz w ciągu kilku lat zdarzyło mi się tylko, że zwrócono mi pieniądze z powodu błędnej nazwy odbiorcy. Codziennie dokonuję także zwrotu pomyłek jakie dokonują inni płatnicy. Ludzie mylą się notorycznie.

odpowiedz

pokaż 4 ukryte odpowiedzi

6
0
~yyyy 2010-01-20 (07:46) 7 lat 1 miesiąc 7 dni 8 godzin i 58 minut temu

nie czytalem tego ale zróbmy testy
możecie przelać mi na ten numer jakąś kasę 54 1090 1955 0000 0001 0909 0451 i w cale się nie obrażę ! bank BZWBK dane wpiszcie jakie chcecie może być szympans albo hiler ul. zachlapana testy czas zacząć;)

odpowiedz

pokaż 8 ukrytych odpowiedzi

Znajdź pracę z pracuj.pl

Skorzystaj

Kategorie:

Przydatne linki:

Partnerzy serwisu: